A páratlan páros

Luzernben, az evezős-világbajnokságon a Pető Tibor, Haller Ákos alkotta kétpárevezős bizonyult a legjobbnak. Emlékezetesen nagy harcban, az ájulásig kihajtva magukat nyerték meg a sportág első magyar világbajnoki aranyérmét.

Kocsi Tibor
2001. 08. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Evezés -

A táv feléig a mieink a harmadik helyen eveztek, ezután erősítettek, és 1500 méternél már az élen lapátoltak. Ami később következett, az a sportág örökké emlékezetes pillanatai között szerepel majd az évkönyvekben és a futamot végigizgulók emlékezetében. A francia pár észveszejtő iramban eredt Petőék után, és az olasz kettős is hajrázni kezdett. A magyar páros azonban, az utolsó erőtartalékokat is mozgósítva, 13 század másodpercnyi előnnyel a franciák előtt siklott át elsőként a célon. Teljesen kihajtották magukat az első magyar világbajnoki aranyért.
A magyar evezésnek régebben is voltak nagy korszakai, csak éppen a férfiaknál a hatvanas, a hölgyeknél a hetvenes években rendeztek először világbajnokságot. Előtte csak Európa-bajnokságokat tartottak, de azokon remekül szerepeltek a mieink. Igaz, ezekért az aranyakért már jócskán vissza kell lapozni az annalesekben. A harmincas években tíz Európa-bajnoki első helyezést lapátoltak öszsze a mieink. Az ötvenes évek vége felé pedig az ellenfeleihez képest törékeny, lehetetlent nem ismerő, emberfeletti munkát végző Pap Kornélia négy aranyat és három bronzot harcolt ki egypárevezősben; később a női négypárevezős lett Európa-bajnok. Az 1968-as olimpián a Melis Zoltán, Csermely József, Sarlós György, Melis Antal négyes lett ezüstérmes, a későbbi világbajnokságokon Ambrus Mariann egyszer második, kétszer harmadik, Sarlós Katalin és Kokas Gergely pedig egy-egy alkalommal bronzérmes helyen haladt át a célon, de az arany csak nem akart megszületni – egészen a szombati döntőig.
Milyen a sors, az aranypáros tagjai annak idején véletlenül lettek evezősök. Petőt az utcán szólította meg és hívta le evezni Vácott későbbi edzője, Haller pedig kajakozni akart. Szerencséjére az, aki ősszel ajánlotta neki a klubot, nem tudta mi a különbség a kajak és az evezés között. Haller végigdolgozta a téli alapozást, és mire kiderült, hogy evezősök közé került, megszerette a társaságot, ezért maradt. A kezdeti évek nem hoztak számukra sok sikert, ahogy Haller mondta, a legtöbb versenyen csak a kísérő motorcsónak ért nála később célba.
1999 óta hajtanak egy hajóban. Találkozásukat egy mondatban mondta el a végzős orvostanhallgató Haller: – Pető Tibi gyors volt, természetes hát, hogy összeültünk.
Abban az évben már világbajnoki ötödikek lettek, majd a tavalyi olimpián is ugyanilyen eredményt értek el. Az idén szinte szárnyaltak, mindhárom Világkupa-futamon a legjobbak voltak, amire soha nem volt példa korábban.
– A végére nagyon elfáradtunk, de az első hely azt jelenti, hogy jól osztottuk be az erőnket a kétezer méteren – értékelte Haller Ákos a döntőt. – Egyelőre nincsenek olyan terveink, hogy egyesben próbálkozzunk, marad a páros, még sokat szeretnénk együtt nyerni.
– Életem legboldogabb napja volt a szombati. Szeretnénk együtt maradni, hiszen a siker egyik oka éppen az, hogy jól összeszoktunk. Remélem, az aranyérmünk után a körülményeink is javulni fognak – jegyezte meg Pető Tibor, s utolsó mondatával arra is utalt, hogy az edzéseken bizony előfordult, nekik kellett benzint venni a kísérőhajóba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.