Edmontonban a nullát kell felülmúlni – írtuk a világbajnokság előtt, és ennek a szerény elvárásnak atlétáink meg is feleltek. A tavalyi olimpián ugyanis versenyzőink egyetlen pontot érő helyezést sem szereztek, ezt a szégyent kellett feledtetni a világbajnokságon. A magyar hagyományokat ismerve, amely szerint hazánkban csak az aranynak van becsülete, a hazai közvélemény nem ugrált örömében az edmontoni beszámolókat hallgatva és olvasva, ráadásul még a remélt éremszerzés sem sikerült, de a bizonyítvány jobb, mint a tavalyi. A 13 fős magyar csapatból heten bekerültek a döntőbe, a távolugró Vaszi Tünde és a tízpróbázó Zsivótzky Attila 4., a kalapácsvető Kiss Balázs 6., a magasugró Győrffy Dóra és a diszkoszvető Varga Roland 7., a kalapácsvető Gécsek Tibor 8. lett. A mérleg tehát hét olimpiai pont, ha pedig az első nyolc helyezést veszszük figyelembe, akkor csapatunk 18 pontot szerzett, amely a negyedik legjobb szereplés a világbajnokságok történetében.
A vb eredményei azt az előzetes várakozást igazolták, amely szerint sportolóinknak egyedül a férfi kalapácsvetésben volt esélyük az éremszerzésre. Gécsek, Kiss és Annus Adrián is bekerült a tizenkettes döntőbe, ahol hármójuknak 15 kísérletük volt arra, hogy dobogós helyezést érjenek el. Sajnos ez nem sikerült. Igaz, ebben a nagyon doppingérzékeny dobószakágban a formaidőzítés rendkívül nehéz, ugyanis a külső segítség a világversenyekre elfogy. Ez lehet az egyik magyarázat arra, hogy a világcsú-csokhoz képest szerényebb eredményekkel is győzni lehetett Edmontonban.
Önmagához képest a legjobb teljesítményt ezúttal is Vaszi Tünde nyújtotta, aki már két olimpián volt finalista, ezúttal pedig országos csúcsot javítva csak két centiméterrel maradt le a dobogóról. Zsivótzky Attila is kitűnően helyt állt, hiszen a legnehezebb versenyszámban, a tízpróbában az idei év legjobb eredményével lett negyedik. Férfi diszkoszvetőink gyenge szereplését Varga Roland teljesítménye enyhítette, a 24 éves dobó egyéni rekordot dobott a döntőben. Az utolsó napon szerepelt Győrffy Dóra, aki ugyan csak egy centiméterrel múlta felül az olimpiai eredményét (189 cm), de míg Sydneyben 18., a vb-n 7. lett.
Az edmontoni világbajnokság pontosabb képet mutatott a magyar atlétika élvonaláról, mint az olimpiai – ez a teljesítmény és fiatal atlétáink számos sikere az idei utánpótlás-világbajnokságon olyan alapot jelenthet, amelyre már fel lehet építeni az athéni olimpiára való felkészülést.
Férfiak. 1500 m. Világbajnok: Hicham el-Guerrouj (Marokkó) 3:30,68, 2. Lagat (Kenya) 3:31,10, 3. Maazouzi (Franciaország) 3:31,54. 4x100 m váltó. Vb: Egyesült Államok (Mickey Grimes, Bernard Williams, Dennis Mitchell, Tim Montgomery) 37,96,2. Dél-afrikai Köztársaság 38,47, 3. Trinidad és Tobago 38,58. 4x400 m váltó.Vb: Egyesült Államok (Leonard Byrd, Antonio Pettigrew, Derrick Brew, Angelo Taylor) 2:57,54, 2. Bahama 2:58,19, 3. Jamaica 2:58,39. Gerelyhajítás. Vb: Jan Zelezny (Csehország) 92,80, 2. Parviainen (Finnország) 91,31, 3. Gaciudisz (Görögország) 89,95.
Nők. 800 m. Vb: Maria de Lourdes Mutola (Mozambik) 1:57,17, 2. Graf (Ausztria) 1:57,20, 3. Vriesde (Suriname) 1:57,35. Maraton. Vb: Lídia Simon (Románia) 2:26:01,2. Tosza (Japán) 2:26:06, 3. Zaharova (Oroszország) 2:26:18. 4x400 m váltó. Vb: Jamaica (Sandie Richards, Catherine Scott, Debbie-Ann Parris, Lorraine Fenton) 3:20,65, 2. Németország 3:21,97, 3. Oroszország 3:24,92. Magasugrás. Vb: Hestrie Cloete (Dél-afrikai, Köztársaság) 200, 2. Babakova (Ukrajna) 200, 3. Bergqvist (Svédország) 197, ...7. Győrffy Dóra 190.
Világbajnok mondatok. Lídia Simon (maraton): ,,Futás közben a sydneyi olimpia járt az eszemben, nehogy újra lemaradjak az elsőségről. Ez az aranyérem a tavalyi vereségért is kárpótol.”
Jan Zelezny (gerelyhajítás): ,,Egyre öregebb, rutinosabb vagyok, és egyre jobban dobok. Nem tudom, mikor vonulok vissza.”
Hicham el-Guerrouj (1500 m): ,,Ez volt pályafutásom utolsó 1500-as futása, így a legjobbat szerettem volna nyújtani. Fantasztikus nap, el sem akarom hinni, hogy aranyérmes lettem. A tenyeremre írtam, hogy mindent köszönök, és így integettem a szurkolóknak.”
Maria Mutola (800 m): ,,Nagyon fontos volt számomra ez a verseny. Graf már-már győzött, de szerencsére tudtam újítani. Az volt a titkom, hogy hittem magamban és az elvégzett munkában.”
Hestrie Cloethe (magasugrás): ,,Ez volt az utolsó lehetőség, hogy hazám aranyérmet nyerjen a világbajnokságon. Nem akartam csalódást okozni honfitársaimnak. Nagyon boldog vagyok, hogy igazi sztárokat sikerült megelőznöm.” (MTI)
Halálos légicsapás érte Ukrajnát: senkit sem kímélt az orosz tüzérség
