Négy rivális pályázat az Eb-rendezésre

A kormány keddi, a Népstadionban tartott ülésén döntött többek között arról, hogy 3,7 milliárd forintos támogatást biztosít sportcélokra. Ebből az összegből jut a labdarúgásra, közelebbről a 2008-as Európa-bajnokság pályázatának a költségeire is. A 250 millió forint mellé egy biztatás is járt, amely szerint hazánk ezúttal egyedül pályázza meg a hét év múlva esedékes kontinensbajnokságot. A kormányülésen jelen volt Bozóky Imre, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke is. Vele beszélgettünk a magyarországi kontinensbajnokság esélyeiről.

Róth Ferenc
2001. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Az ülés után Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy példátlan egyetértés alakult ki azzal kapcsolatban, hogy teljes körű kormánygarancia mellett Budapestnek pályáznia kellene a 2012-es nyári olimpiai játékok megrendezésére. Vajon egyetértés volt abban is, hogy az első sikertelen kísérlet után a 2008-as futball Európa-bajnokság megrendezéséért harcba szálljunk?
– A Magyar Labdarúgó-szövetség elnökei közül az első voltam, aki részt vehetett kormányülésen. A rendezésre biztató szavakat hallottam, és a leendő pályázatunk ellen senki nem tiltakozott. Hasonló támogatást kaptunk, mint az olimpiai rendezési tervnél.
– Amikor az osztrákokkal együtt pályáztunk a 2004-es Európa-bajnokságra, azt mondtuk, az az üdvözítő, ha közösen vállaljuk a rendezést, ugyanis nagyobb lehet az esélyünk. Az a pályázat nem járt sikerrel, a portugálok lettek a befutók. Most, ha lehet, még nehezebb vizsgára vállalkoztunk azzal, hogy jeleztük: 2008-ban már egyedül szeretnénk vendégül látni a kontinens legjobbjait.
– Ami a korábbi közös rendezést illeti, azzal kapcsolatban csak annyit: mindig van buktatója annak, ha két vagy több ország közösen vállalkozik. Annál az egyszerű oknál fogva, hogy más-más országról van szó, amelynek eltérőek az adottságai, a gazdasági mutatói. Elkerülhetetlenek a súrlódások. A belga–holland közös rendezésű Eb kapcsán is felvetődtek gondok, pedig el kell mondani, kiváló házigazda volt a két ország.
– Visszatérve még egy gondolat erejéig az osztrákokhoz, mi lehetett az oka annak, hogy hűtlenek lettek hozzánk, s ezúttal a svájciakkal tervezik az Európa-bajnokság megrendezését?
– A hozzám eljutott hírek szerint azt kifogásolták, hogy a magyar kormány nem kereste meg őket, nem egyeztetett velük. Nem igazán értem ezt, hiszen a miniszterelnökünk és a sportminiszter is tárgyalt erről Ausztriában.
– Egyedül maradtunk, ám mint mondta, nem jártunk rosszul. Kiket kellene legyőznünk a 2003-as helyszínkijelölő szavazáson ahhoz, hogy öt évvel később Budapesten legyen az Eb-megnyitó?
– Jelenleg három közös pályázat és két önálló van. A már említett osztrák–svájci duón kívül a görögök és a törökök is együtt vállalnák a házigazda szerepét. Van egy unikum, egy négyes jelentkezés. A svédek, a norvégok, a dánok és a finnek skandináv fociszínpaddal kívánják meglepni Európát. Nem szurkolok ellenük, de véleményem szerint a négyes rendezésnek nem sok esélye lehet. Wales és Magyarország önállóan pályázik.
– Ezek szerint…?
– Ma még természetesen korai lenne bármi konkrétumot is mondani az esélyekről, így aztán csak azt ígérhetem meg, hogy erős, s remélhetőleg sikeres jelentkezést juttatunk el az európai szövetséghez. Olyant, amelyikre mindenki odafigyel.
– Meddig lehet beadni a pályázatot?
– Egyelőre még az Eb kiírására várunk, ami várhatóan rövid időn belül megérkezik a szövetséghez. A beadási határidő a jövő év július 31., a rendező országot vagy országokat pedig 2003 márciusában nevezik meg.
[Bozóky…] Folytatás a 19. oldalon >

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.