- Labdarúgás -
Az ülés után Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette, hogy példátlan egyetértés alakult ki azzal kapcsolatban, hogy teljes körű kormánygarancia mellett Budapestnek pályáznia kellene a 2012-es nyári olimpiai játékok megrendezésére. Vajon egyetértés volt abban is, hogy az első sikertelen kísérlet után a 2008-as futball Európa-bajnokság megrendezéséért harcba szálljunk?
– A Magyar Labdarúgó-szövetség elnökei közül az első voltam, aki részt vehetett kormányülésen. A rendezésre biztató szavakat hallottam, és a leendő pályázatunk ellen senki nem tiltakozott. Hasonló támogatást kaptunk, mint az olimpiai rendezési tervnél.
– Amikor az osztrákokkal együtt pályáztunk a 2004-es Európa-bajnokságra, azt mondtuk, az az üdvözítő, ha közösen vállaljuk a rendezést, ugyanis nagyobb lehet az esélyünk. Az a pályázat nem járt sikerrel, a portugálok lettek a befutók. Most, ha lehet, még nehezebb vizsgára vállalkoztunk azzal, hogy jeleztük: 2008-ban már egyedül szeretnénk vendégül látni a kontinens legjobbjait.
– Ami a korábbi közös rendezést illeti, azzal kapcsolatban csak annyit: mindig van buktatója annak, ha két vagy több ország közösen vállalkozik. Annál az egyszerű oknál fogva, hogy más-más országról van szó, amelynek eltérőek az adottságai, a gazdasági mutatói. Elkerülhetetlenek a súrlódások. A belga–holland közös rendezésű Eb kapcsán is felvetődtek gondok, pedig el kell mondani, kiváló házigazda volt a két ország.
– Visszatérve még egy gondolat erejéig az osztrákokhoz, mi lehetett az oka annak, hogy hűtlenek lettek hozzánk, s ezúttal a svájciakkal tervezik az Európa-bajnokság megrendezését?
– A hozzám eljutott hírek szerint azt kifogásolták, hogy a magyar kormány nem kereste meg őket, nem egyeztetett velük. Nem igazán értem ezt, hiszen a miniszterelnökünk és a sportminiszter is tárgyalt erről Ausztriában.
– Egyedül maradtunk, ám mint mondta, nem jártunk rosszul. Kiket kellene legyőznünk a 2003-as helyszínkijelölő szavazáson ahhoz, hogy öt évvel később Budapesten legyen az Eb-megnyitó?
– Jelenleg három közös pályázat és két önálló van. A már említett osztrák–svájci duón kívül a görögök és a törökök is együtt vállalnák a házigazda szerepét. Van egy unikum, egy négyes jelentkezés. A svédek, a norvégok, a dánok és a finnek skandináv fociszínpaddal kívánják meglepni Európát. Nem szurkolok ellenük, de véleményem szerint a négyes rendezésnek nem sok esélye lehet. Wales és Magyarország önállóan pályázik.
– Ezek szerint…?
– Ma még természetesen korai lenne bármi konkrétumot is mondani az esélyekről, így aztán csak azt ígérhetem meg, hogy erős, s remélhetőleg sikeres jelentkezést juttatunk el az európai szövetséghez. Olyant, amelyikre mindenki odafigyel.
– Meddig lehet beadni a pályázatot?
– Egyelőre még az Eb kiírására várunk, ami várhatóan rövid időn belül megérkezik a szövetséghez. A beadási határidő a jövő év július 31., a rendező országot vagy országokat pedig 2003 márciusában nevezik meg.
[Bozóky…] Folytatás a 19. oldalon >
Halálos légicsapás érte Ukrajnát: senkit sem kímélt az orosz tüzérség
