Búcsúzik a Rátgéber-lányok egyike

Ma női és férfiválogatottunk egyaránt Pécsett lép pályára az Európa-bajnoki középdöntő harmadik fordulójában. Az erősebb nem képviselői a lettek elleni fiaskó után javításra készülnek Lengyelország legyőzésével, míg a lányok az Oroszországtól elszenvedett kínos zakó után Szlovénia ellen játszanak a továbbjutás szempontjából sorsdöntő összecsapást. Csák Magdolna, a PVSK 32 éves, 123-szoros válogatott bedobója utoljára szerepel a nemzeti együttesben.

Fazekas Zoltán
2001. 11. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KOSÁRLABDA-
Huszonkét éve kosárlabdázik, és talán most van pályafutása csúcsán. Végleges a döntése?
– Persze. A következő Európa-bajnokság idejére szeretném, ha két gyermekem lenne, másrészt a bokám sem az igazi, most is sérülten fogok játszani. Amit lehetett, elértem. Szerepeltem négy Európa-bajnokságon, voltam olimpiai előselejtező tornán, egyedül a ’98-as németországi világbajnokság maradt ki a pályafutásomból, mert akkor szültem.
– Melyik volt a legemlékezetesebb mérkőzése a válogatottban?
– Egyetlen meccset nem tudok kiemelni. A legszívesebben az 1997-es magyarországi Eb-re emlékszem, mert akkor nagyon jól ment a játék, és akkor már a csapat egyik meghatározó embere voltam. Fantasztikus volt hazai közönség előtt játszani, érezni a szurkolók szeretetét; a bronzmérkőzést elvesztettük ugyan a németek ellen, mégis mindenki sikerként élte meg, hogy negyedik helyen végeztünk.
– Van-e példaképe?
– Igen, ráadásul abban a szerencsés helyzetben voltam és vagyok még egy napig, hogy vele dolgozhattam, dolgozhatok. Boksay Zsuzsáról van szó, akivel együtt is játszottam egy idényt még a Tungsramban, és aki most a válogatott edzője.
– Miért pont ő?
– Az ő alázata, hozzáállása és mentalitása a kosárlabdához hasonló az enyémhez, vagyis egészen pontosan az én szemléletem az akkor már sztár Boksayéhoz áll a legközelebb.
– Rátgéber László, a női válogatott szövetségi kapitánya az ön élettársa. Hogyan befolyásolta karrierjét, hogy a társa az edzője?
– Amikor Laci 1997-ben kapitány lett, én már állandó kerettag voltam, úgyhogy szerencsére nem lehetett azt mondani: ez a Csák is csak azért játszik, mert a Rátgéber nője. Voltak és mindig is lesznek problémák és nézeteltérések, de igazából nagy balhé vagy veszekedés soha nem kerekedett abból, hogy a társam a kapitányom is egyben. Úgy gondolom, az ő munkája és szakmai hozzáértése tett engem igazán komplett kosárlabdázóvá, azaz Laci kezei alatt lettem érett játékos.
– Az ön dobótechnikája nagyon különös, de valójában a dobásának a hirtelensége az, ami miatt szinte mindenkinek van véleménye erről. Hogyan alakult ki ez az egészen furcsa mozdulatsor?
– Amikor tízévesen elkezdtem kosárlabdázni Szolnokon, akkor még a nők többsége két kézzel dobott. Így tanultam meg én is, majd 1983-ban a Tungsramban Tursics Sándor vezetőedző megpróbált megtanítani a modernebb technikára, amiből ez lett. Sztojan Ivkovics, a Kaposvár centere, Béres Timi férje szokott jókat kacagni rajtam, és mindig azt mondja: milyen ponterős lehetnék, ha a technikám is jó lenne.
– Az idény végén Pécsett lejár a szerződése. Mi következik azután?
– Még nem tudom. Ha klubszinten is abbahagyom, akkor sem szakadok el a sporttól, bár edző nem leszek, legalábbis a felnőtteknél biztosan nem, mivel úgy érzem, egy szakember elég a családban. Ha Lacika kisfiamnak addigra lesz testvére, vagy esetleg addigra terhes leszek, akkor valószínűleg abbahagyom.
– A mai meccsre készül valamilyen meglepetéssel?
– Nem, egyáltalán. Csak szépen szeretnék búcsúzni Európa legjobb közönsége előtt, jó játékkal és győzelemmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.