Szeged: dicső múlt, NB II-es jelen

Öt fővárosi egyesület az utóbbi egy évben tizenegy, tizenhárom és tizennégy éves játékost vitt el a Szegedi Tisza Volán Focisuliból, valamennyien korosztályos válogatottak. Normális körülmények között a szurkolók nem ütköznének meg a tranzakción, hiszen a Dél-Alföld egyik legerősebb labdarúgó-nevelő bázisa éppen arra hivatott, hogy tehetségekkel árassza el az országot. Csakhogy még sokan emlékeznek a Szeged LC vesszőfutására, két évvel ezelőtti botrányos megszűnésére. Akkor a drukkerek abban reménykedtek, hogy majdan a tehetséges volános srácok váltják meg Szeged labdarúgását.

Halász Miklós
2001. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sportág helyi nemes hagyományai ugyanis arra köteleznék az ország negyedik legnagyobb városát, hogy csak rövid időre maradjon élvonalbeli csapat nélkül. Márpedig ha a jelenleg NB II-es FC Szeged minden esztendőben lépne egy osztályt előre, akkor is leghamarabb 2005-ben lehetne az élvonal tagja, de négy év múlva aligha érhet a csúcsra, mert most az egyik harmadosztályú csoport második felében tanyázik. A vezetőedző, Szalay István úgy látja: „Bármenynyire is fejlődőképes a gárda, jelenlegi összetételében nem állná meg a helyét a profik között.” Ennek ellenére a Tisza-parti szurkolóknak a profiligába való bejutás a legfőbb óhajuk, a rajongók mind gyakrabban kérdezgetik egymástól: mi lesz veled, Szeged?
Senki sem vitatja, milyen sokat ártottak a Szeged LC megszűnése körüli visszásságok. A kifizetetlen adósságok miatt a jogelőd Dorozsma pályája árverésen magánszemélyek tulajdonába került, akik, hogy megtalálják a számításaikat, a stadiont üzleti célra szeretnék használni. Törekvésüknek azonban sorompót állít az önkormányzat, amely nem engedi, hogy a zöld gyepet beépítsék. A szakmai ártalmakat is most heveri ki Szeged, mert rendkívül rossz hatással volt a város labdarúgó életére, hogy fél évig nem játszhattak sehol a Tisza Volán juniorjai, mert a profiklub megszűnése miatt nem volt hol. Mielőtt Szalay István az FC Szeged vezetőedzője lett, a Volán-focisuli foglalkozásait irányította. Az ő neveltje az a Szabics Imre, aki tizenhat évesen hagyta el a várost, hogy a Fradi után Grazban építse tovább karrierjét. Szalay véleménye eltér az utánpótlás megdézsmálása miatt szomorkodó drukkerekétől: megérti azokat a szülőket, akik sokat áldoznak gyerekükre, és ha helyben nem látnak kiugrási lehetőséget, oda viszik csemetéjüket, ahol biztosabb a jövő. Az pedig már korunk sajátja, hogy már a tizenhárom éves srácokat is megkörnyékezik a menedzserek. Mindezzel együtt nem lehet lemondani arról, hogy a magasabb osztály(ok)ba jutást saját nevelésű játékosokkal érje el a klub – állítja az edző, bízva abban, hogy mindig lesz helyben elegendő tehetség. Ugyanakkor az is biztos, hogy befektetők nélkül nem tarthatják meg a tehetségeiket. Az FC Szeged jelenleg amatőrcsapat, elsődleges célja, hogy szereplésére felfigyeljenek a szponzorok. Hogy álmukból valóság legyen, először is erkölcsileg tiszta hátteret teremtettek, mert most az a legfontosabb, hogy senki se emlékezzék az egykori profiligás klub ügyeskedéseire. Úgy okoskodnak, hogy a tőke oda áramlik, ahol megújult morális közeget talál.
Hogy várakozásaikban nem kell csalódniuk, azt egyelőre csak remélhetik az FC Szegednél – az NB II-es tabella 10. helyén (Szabolcs Gabona-csoport).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.