- Labdarúgás -
Ismeretes, a kormány kedden a sporttörvény alapján felhatalmazta a százszázalékos állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bankot, hogy húszszázalékos tulajdonrészt vásárolhat olyan futballcégekben, amelyeknek üzleti helyzetét reményteljesnek, pénzügyeit pedig átláthatónak tartja. A kormány tavaly is hozott döntést a futball és az MFB kapcsolatáról, amely szerint a bank 8,3 milliárd forint értékben lejegyezheti a Magyar Labdarúgóliga által kibocsátott kötvényeket. A klubok igényei alapján azonban ez csak 3,1 milliárd forint értékben történt meg, s Borókai Gábor kormányszóvivő hangsúlyozta, hogy az MFB nem a megmaradt 5,2 milliárdból, hanem egyéb forrásaiból fordíthat üzletrészvásárlásra akkora összeget, amekkorát jónak lát. (Az 5,2 milliárdos tétel a 2001. év végi kormánydöntés értelmében a Bozsik József- utánpótlásprogramot kiszolgáló létesítmények fejlesztésére fordítható.) A szóvivő megjegyezte azt is, hogy korábban a Horn-kormány körülbelül hatmilliárd forint értékben engedte el a futballklubok tb- és egyéb járuléktartozásait.
Orbán Viktor kormányfő szokásos szerda reggeli rádióinterjújában így kommentálta a döntést: „Csak egy kaput nyitottunk ki, amelyen az lép be, aki azt jónak tartja. Ha van olyan gazdasági társaság által működtetett klub, amely úgy érzi, jó üzleti tervvel rendelkezik, szép reményei vannak, ám átmenetileg tőkére van szüksége, akkor megkeresheti az MFB-t, és ha a bank által támasztott követelményeknek eleget tesz – amelyek nagyon szigorú üzleti előírások lesznek –, akkor az adott klubban és nem több mint 20 százalékig a bank részvényt vagy üzletrészt vásárolhat. Nem érdemel az ügy egyelőre sem vihart, sem vitát, nézzük meg, akad-e akárcsak egyetlen klub is, amelynek szüksége lesz az együttműködésre… Úgy gondolom, pillanatnyilag két-három klub működik annyira rendezetten, hogy komoly pénzintézet szigorú feltételek mellett együtt tudjon vele működni.”
Orbán Viktor úgy véli, hogy 1990 után a magyar gazdaságban nagyon sok olyan terület is külföldi kézbe került, amelyik okosabb gazdaságpolitikával, megfelelő fejlesztési intézetek működtetésével magyar vállalkozók, magyar szakemberek kezében maradhatott volna. És akkor – véli a miniszterelnök – „nemcsak alkalmazottai lettünk volna egy-egy nagy nemzetközi vállalatnak”.
Márpedig számos üzletág mellett hasonló helyzetben van a profi sport, elsősorban a labdarúgás is Magyarországon. „Nem kétséges, hogy az elmúlt egy évben, miután a profiliga kézbe vette a magyar hivatásos labdarúgás ügyeit, a magyar futball rendkívül vonzó befektetési célponttá vált. Ez lehet, hogy ma még nem látszik, de akinek van szeme a játékhoz és annak üzleti hátteréhez, láthatja: ez a pillanat elérkezett” – jegyezte meg a miniszterelnök, aki elmondta azt is, hogy többek között a profiliga vezetőivel, néhány klub vezetőjével és üzletemberekkel is tárgyalt, akik szerint könynyen előfordulhat, hogy a leginkább piacképes klubok hamar külföldi kézbe kerülhetnek. „Ezt mindenképpen meg kell akadályozni. Úgy tűnik, a Fradi története minden kuszasága ellenére is ad esélyt arra, hogy magyar tulajdonban maradhasson a klub” – vélekedett, s hozzátette: három-öt olyan klub van Magyarországon, amely nemzetközi érdeklődésre is számot tarthat.
Tarnóczi László, az MFB kommunikációs főmunkatársa az MTI-nek megerősítette: a bank egyelőre futballban gondolkodik, bár nem zárható ki annak lehetősége sem, hogy más sportágakban is szerepet vállaljon. „Semmiképpen nem szeretnénk indokolatlan várakozást kelteni – mondta Tarnóczi, aki arra a kérdésre, hogy mekkora összeget kívánnak befektetni a magyar futballba, így válaszolt: – A mennyiség nem behatárolható, annyi pénzt tudunk a futballüzletre fordítani, amennyit megér. A forrásbevonási lehetőségeink nagyon nagyok.”
A főmunkatárs elmondta: még nincsenek jelöltjeik a befektetésre, de az biztos, hogy a bank nem akar agresszívan belépni a futballpiacra.
A leendő partnerek kiválasztása során a gazdálkodásuk átláthatóságát a szakemberek könnyen és gyorsan meg tudják állapítani, ami pedig a „reményteljes üzleti helyzetet” illeti: a befektetés gyors megtérülésére kizárólag az európai kupaporondon szerephez jutó klubnál számíthatnak – jelentette ki Tarnóczi László, aki szerint optimális esetben az NB I március 2-i tavaszi rajtjára lehetnek jelöltek arra, hogy mely kluboknál vásárol üzletrészt a Magyar Fejlesztési Bank.
Menczer Tamás: Brüsszel hallgatása elfogadhatatlan
