Mizsér aranyat lőtt

A világ- és olimpiai bajnok Mizsér Attila 41. születésnapját újabb bajnoki aranyéremmel ünnepelhette meg a sportlövő ob-n, az UTE légpisztolyos csapatával első lett. Egy hosszú és sikeres pályafutás után hét éve hagyta abba a tusakodást, azóta csak sportlövőversenyeken indult. Új sportágában eddig öt bajnoki aranyéremmel gyarapította gazdag éremgyűjteményét.

Salánki Miklós
2002. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Öttusa -

Bevallom, nem sokáig töprengtem azon, milyen sportági megjelöléssel írjak Mizsér Attiláról, aki ugyan hét éve csak sportlövő- versenyeken indult, de ez már csak egy sikeres öttusázó hosszú levezetése. Vajon miért a lövészetet választotta az öt tusa közül, hiszen lovaglásban és futásban is a legjobbak közé tartozott?
– Mert a lövészet a legeredményesebb számom volt az öttusaversenyeken, s mivel technikai sportág, nem korhoz kötött. Az utóbbi években a munkám és a család miatt már kevesebb időm jutott az edzésekre. A télen Seres Rudolf, az UTE edzője megkeresett, hogy a csapat érdekében kezdjem el a felkészülést. Mivel imádom a sportot, vállaltam. Hát így lehettem ötödször is tagja a bajnokcsapatnak.
Mizsér Attila gyerekkora óta megszokta, hogy minden perce be van osztva, hiszen az öttusa nagyon időigényes sportág. Visszavonulása óta még zsúfoltabb lett az élete, mert nyolctól délután ötig a HVB Bankban dolgozik, azután három lányát szedi össze, és viszi őket haza az edzésekről. Fruzsina tizennégy éves, a Vasasban atlétizál, Alexa tíz, Melissa nyolcéves, mindketten a ritmikus sportgimnasztikát választották. Pedig már a női öttusa is olimpiai sportág lett…
– A legfontosabb az, hogy a lányok sportoljanak – magyarázta az apa. – Sohasem fogom erőltetni, hogy öttusázzanak, ha ezt ők nem akarják. Fruzsina már nagylány, el tudja dönteni, mit akar. A kisebbek nagyon szeretik a sportgimnasztikát, amely ráadásul nőies sportág. Fejlődnek, ezért sikerélményük is van. Előfordulhat, hogy nem jutnak el a világ élmezőnyébe, de nem is ez a cél, hanem hogy szépek és egészségesek legyenek.
Valószínűleg más lenne a helyzet, ha Attila követi apja, Mizsér Jenő példáját, s 1995-ben úgy dönt, hogy ő is öttusaedző lesz. Meglepetésre banktisztviselő lett, a HVB vezető üzletkötője.
– Furcsa volt, de megkönnyítette az átállást a civil életre, hogy amikor 1994-ben a bankhoz kerültem, megtetszett ez a munka. Ráadásul a sporttól sem szakadtam el, mert először csak hat órában dolgoztam, így rendszeresen járhattam a lőtérre edzeni. Igaz, kiderült, hogy amatőr sportolóként a nemzetközi szintet nem érhetem el, de így is örömmel gyakoroltam, mert nem szakadtam el a sportolók társaságától.
Mizsér Attila Melbourne-ben nyert 1985-ben világbajnokságot, győzött San Antonióban és Mexikóban is nemzetközi viadalon, tehát bejárta a világot, ezért a kívülálló számára meglepő lehet, hogy ilyen mozgalmas és sikeres évtizedek után miért választotta a bankszakmát.
– Szerencsém volt, mert a bankon belül olyan területre kerültem, amely kifejezetten izgalmas. Üzletkötőként vállalatok pénzét kezeljük, így a piac minden változását állandóan figyelnünk kell, hogy gyorsan tudjunk reagálni. Itt is verseny van, mert a vállalatok több pénzintézettel dolgoznak együtt, ezért kiderül, hogy hol kezelik a legeredményesebben a pénzüket. A versenyzői mentalitás a bankban is hasznos, sohasem szabad leállni, folyamatosan tanulni kell, s mindig a legjobb megoldásra törekedni. A munkámat anyagilag tisztességesen megbecsülik, sokkal többet keresek, mintha például az öttusaválogatott edzője lennék. De hangsúlyozom, ha nem tetszene, amit csinálok, akkor csak a több pénz miatt nem dolgoznék a bankban.
A nyolcvanas évek aranycsapatából Fábián László sportmenedzser lett, Martinek János a honvédségnél kiképzőtiszt, Mizsér Attila pedig banktisztviselőként dolgozik, tehát az 1988-ban olimpiát nyert csapat egyik tagja sem neveli az utódokat.
– Ez nem jelenti azt, hogy az öttusa kiszorult volna a szívemből – mondta Mizsér Attila. – Apámtól folyamatosan kapom a legfrissebb információkat a sportágról. Azt tervezem, ha a gyerekek nagyobbak, önállók lesznek, akkor több időm jut majd arra, hogy valamilyen szerepben, például versenybíróként vagy vezetőként visszatérjek az öttusához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.