Ronaldinho: gólpassz, gól, piros lap

Két nap szünet után folytatódott a 17. labdarúgó-világbajnokság, pénteken két negyeddöntő következett. A Brazília– Anglia mérkőzésen, Sidzuokában a dél-amerikaiak vesztett állásból fordítottak 2–1-re, így újabb lépést tettek nagy vágyuk, a világbajnoki cím felé. A másik negyeddöntőben, Ulszanban Németország és az Egyesült Államok találkozott, az izgalmakban bővelkedő mérkőzést az európai csapat nyerte meg 1–0-ra.

Róth Ferenc
2002. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Két futballmentes nap után ismét normalizálódott az élet Ázsiában, folytatódott a vb, nem is akármilyen tét mellett. Amelyik csapat pénteken nyert, az lefoglalhatja a szállását július elsejéig. A jövő hét keddjén és szerdáján rendezendő elődöntők veszteseire ugyanis vár még egy büntetés – játszaniuk kell a harmadik helyért. (Ez valóban büntetés.)
Sidzuokában az angol és a brazil válogatott meccsét az (új) évszázad mérkőzésének kiáltották ki, amihez csak annyit hadd tegyünk hozzá: amikor a két csapat tétmérkőzésen áll fel egymással szemben, ezt a jelzőt mindig ráaggatják az összecsapásra – egyébként, nem ok nélkül.
Az elmúlt kilenc évben négy alkalommal mérkőzött egymással a két szupercsapat, 1993 óta két döntetlen és két brazil győzelem a mérleg. Tegnap óta már három a brazil győzelmek száma, mert a labdazsonglőrök – akik Sidzuokában bebizonyították, hogy tudnak egységes, alázatos csapat is lenni, olyan együttes, amelynek valamennyi tagja alárendeli tudását a célnak – léptek elsőként a legjobb négy közé.
Az már az első percekben látni való volt, hogy az európaiak semmit sem bíznak a véletlenre. Kiválóan megszervezték a védelmüket és tökéletesen lefedték a középpályát. Emellett valóban csak arra maradt lehetőségük, hogy igazi angol focit játsszanak, hosszú előre- és beívelésekkel próbáljanak meg eljutni Marcos kapujáig. Gólveszélyt jelentően nem sok sikerrel tették. A félidő közepén azonban a segítségükre sietett Lucio, aki egy előrerúgott labdát ügyetlenül akart menteni a tizenhatoson. Végül ajándékba adta Owennek, akinek nem volt más dolga, csak az, hogy átvegye, tegyen vele néhány lépést, s tizenkét méterről az elmozduló Marcos mellett a kapu közepébe emeljen. Amikor a félidő végén már mindenki a háromperces hosszabbítás végét várta, még egy rohamra indultak a dél-amerikaiak. Ronaldinho szlalomozott vagy negyven méteren át, majd úgy adott hajszálpontosan Rivaldo elé, hogy a hétköznapi ember azt várta: jobbal lövi el a labdát. Így lehetett ezzel Seaman is, aki lemaradt a ballal meglőtt labdáról s már csak azt konstatálhatta, hogy angol vezetés helyet 1–1-gyel vonulhatnak be az öltözőbe.
A második játékrész is rémálomszerűen kezdődött az európaiaknak. Ronaldinho vagy 35 méterről végezhetett el szabadrúgást, s a labda az ötösről a kapujába későn visszamenekülő Seaman keze fölött a jobb felső sarokba hullott. A nézők számára ez lehetett zseniális megoldás is, de lehetett rosszul, ám szerencsésen elvégzett szabadrúgás is. Az igazságot az a hírügynökségi jelentés árulhatja el, amelyik arról szól, hogy a szabadrúgás előtt Cafu odasúgta Ronaldinhónak, hogy próbálja meg kapura csavarni a labdát, Seaman ugyanis szeret az ötösön ólálkodni az ilyen helyzeteknél. Cafu tudhatta, mit beszél, ugyanis az 1995-ös KEK-döntőben a Real Zaragoza ilyen – vagy még ilyenebb… – góllal győzte le az Arsenalt. A szenvedő hős akkor is, most is szegény Seaman volt. Becsületére legyen mondva, a mérkőzés után volt benne annyi lelkierő és tisztesség, hogy bocsánatot kérjen a szurkolóktól és a játékostársaktól. Tény, sokat tett azért, hogy azt a bizonyos szállodai szobát ne kelljen július 1-jéig lefoglalni… Más kérdés, hogy a hátralévő időben a többi angol sem tett sokat az egyenlítésért. Pedig kaptak egy magas labdát – ez nem a kapujuk felé ment –, hiszen a gólja után nyolc perccel a mexikói bíró, Rizo talpalásért kiállította az ifjú sztárt, Ronaldinho így elmondhatta, hogy a pályára lépett futballisták közül bizonyosan ő szerepelt a legtöbbet a képernyőn. Gólpassz, gól, kiállítás… Sok más futballistának egy idény alatt sem jut ennyi a fényből. Ez a hirtelen jött fór sem jelentett azonban előnyt az angoloknak, mert nem tudtak mit kezdeni az okosan – ezúttal nem brazilosan, hanem céltudatos, munkás csapatként – játszó dél-amerikaiakkal.
Rizo bíró hármas sípszava azt jelentette, hogy a brazilok 1958, 1962 és 1970 után a harmadik vb-randevújukon is legyőzték az angolokat. S nem mellesleg: ezek után mindhárom alkalommal világbajnokok lettek.
Ulszanban a német válogatottnak az Egyesült Államokat kellett legyőznie. Annak az országnak a csapatát, ahová egy-két évtizede még a németek jártak – játszani, tanítani. Megmutatni, milyen játék a futball. Jól megtanulták a leckét, hiszen a pénteki negyeddöntőben, ha legyőzni nem is tudták a németeket, de kőkeményen megdolgoztatták őket. Olyannyira, hogy ha az 50. válogatottságát ünneplő Kahn nem véd oly parádésan – az első félidőben három alkalommal is százszázalékos helyzetben mentett –, ha a skót Dallas nem kifelé ítél szabadrúgást, hanem meglátja Frings kezezését a gólvonalon, akkor bizony, német szemszögből nézve, megeshetett volna az a csúfság is, hogy a tanuló legyőzi mesterét. Az élet azonban nem állt fejre, Rudi Völler csapata amolyan igazi németes futballal győzte le az amerikaiakat s várhatja a következő ellenfelét.
*
Öröm és bánat. Luiz Felipe Scolari, a brazil válogatott szövetségi kapitánya: „Örülök a győzelemnek. Vidámságomat fokozza, hogy a csapat jól játszott. Megérdemelten jutottunk be az elődöntőbe.”
Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott szövetségi kapitánya: „Jobban is játszhattunk volna, főleg amikor emberelőnybe kerültünk. A játékosaim már fáradtak voltak az egyenlítéshez.”
Rudi Völler, a német válogatott szövetségi kapitánya: „Az amerikaiak megnehezítették a dolgunkat. A mérkőzés elején rosszul játszottunk, csak a vezetésünk után pörögtünk fel.”
Bruce Arena, az amerikai válogatott szövetségi kapitánya: „Büszke vagyok a csapatomra. Sok helyzetet dolgoztunk ki, de nem volt szerencsénk, Kahn pedig remekül védett. Megmutattuk a világnak, hogy tudunk futballozni, még ha a múltunk nem is oly dicsőséges, mint a németeké.”

JEGYZŐKÖNYV
NEGYEDDÖNTŐ.
Brazília–Anglia 2–1 (1–1) Sidzuoka, 48 ezer néző, vezette: Rizo (mexikói). Brazília: Marcos – Lucio, Roque Junior, Edmilson – Cafu, Gilberto Silva, Kleberson, Ronaldinho, Roberto Carlos – Rivaldo, Ronaldo (Edilson, 70.). Anglia: Seaman – Mills, Ferdinand, Campbell, A. Cole (Sheringham, 80.) – Beckham, Butt, Scholes, Sinclair (Dyer, 57.) – Owen (Vassell, 78.), Heskey. Góllövők: Rivaldo (47.), Ronaldinho (50.), illetve Owen (23.). Kiállítva: Ronaldinho (58.).
Németország–Egyesült Államok 1–0 (1–0) Ulszan, 33 ezer néző, vezette: Dallas (skót). Németország: Kahn – Linke, Kehl, Metzelder – Frings, Schneider (Jeremies, 60.), Hamann, Ballack, Ziege – Neuville (Bode, 80.), Klose (Bierhoff, 87.). Egyesült Államok: Friedel – Sanneh, Pope, Berhalter, Hejduk (Jones, 65.) – Mastroeni (Stewart, 80.), O’Brien, Donovan, Reyna, Lewis – McBride (Mathis, 58.). Góllövő: Ballack (39.).
A MAI MŰSOR. NEGYEDDÖNTŐK. Spanyolország–Koreai Köztársaság, Kvangdzsu, 8.30 óra (M1), vezeti: Gandur (egyiptomi). Szenegál–Törökország, Oszaka, 13.30 (M1), vezeti: Ruiz (kolumbiai)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.