- Labdarúgás -
Vitathatatlanul két olyan együttes találkozik Sizuokában, amely a világbajnoki címre is esélyes. Mert hiába hajtogatjuk a közhelyet, hogy a negyeddöntőben már nincs „kis” csapat, azzal mindenki tisztában van, hogy ha Szenegál, Törökország, Dél-Korea vagy az Egyesült Államok hódítaná el a trófeát, az igazi világszenzáció lenne. Ezzel szemben Anglia vagy Brazília sikere nem okozna földindulást.
A brazilok végső diadala annak tükrében sem lenne meglepetés, hogy az elmúlt években kifejezetten szenvedtek a sztárok, s két fordulóval a dél-amerikai selejtező lezárulta előtt még a továbbjutásért is aggódniuk kellett a szurkolóiknak. Miközben minden szakember arról beszél, hogy változtatni kell a világbajnokság időpontján, lebonyolításán, mert a legjobbak agyonhajszoltan, egy gyilkos szezon végén csak szenvednek a vb-n, a brazilok mindenkire rácáfolnak. A Real Madriddal Bajnokok Ligáját nyerő, s több mint hatvan mérkőzést vívó Roberto Carlos például a tőle megszokott fékezhetetlenséggel játszik, de a Barcelonában sokszor beinjekciózva pályára lépő, a klubjában csak szenvedő Rivaldo is megújult Ázsiában. A legnagyobb meglepetést azonban kétségtelenül Ronaldo szerezte, hiszen az elmúlt két esztendőben törékenynek bizonyult csatár általános elképedést okozva kivirult a vb-n, öt találatával a német Kloséval társbérletben vezeti a góllövőlistát, s legszebb napjait idézően kergeti őrületbe a védőket.
Amikor a brazilokról magasztalóan szólunk, nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a Kína és a számukra már tét nélküli, Costa Rica elleni mérkőzésen könnyen csillogtak, ám a két komolyabb összecsapáson egyáltalán nem varázsolták el a világot. A premieren a törököket csak egy jogtalan 11-essel sikerült legyőzniük Rivaldóéknak, míg a negyeddöntőben, a belgák ellen ismét csak bírói segítségre szorultak. A jamaicai Prendergast általános döbbenetet okozva Wilmots találatát érvénytelenítette. A kissé ötlettelenül támadgató sztárokon végülis a belga Simons segített, aki Rivaldo lövésénél menteni akart, de a lábán megpattanó nem túl erős lövés becsapta a kapust, De Vliegert, s így jutottak előnyhöz a brazilok. Ezt követően már életveszélyesen kontráztak, de ehhez a taktikához Angliával szemben is előnybe kellene kerülni.
Ezt pedig nem lesz könnyű kiharcolni, hiszen a világbajnokság egyik legmasszívabb védelmét kell feltörni. Eddig Németország és Anglia a legellenállóbb, hiszen mindkét ország egy-egy gólt kapott csupán. Csakhogy Seaman kapus milyen ellenfelekkel nézett farkasszemet! A kínai vagy a Costa Rica-i csatárok helyett az ő kapuját az argentinok, a svédek, a nigériaiak, a dánok ostromolták. Éppen a dánok elleni negyeddöntőben igazolódott, hogy ha az angolok vezetést szereznek egy tipikusan kontrázó csapattal szemben, akkor szinte lehetetlen ellenük fordítani. Annak az ugyancsak közhelyszerűen emlegetett első gólnak tehát óriási jelentősége lehet.
Az angol szurkolók legnagyobb örömére a dánok ellen lágyékhúzódás miatt lecserélt Owen tegnap már edzett, s így valószínűleg számíthat rá Sven-Göran Eriksson szövetségi kapitány.
Bár kétségtelenül erről a mérkőzésről beszélnek a legtöbbet, ám ne legyünk igazságtalanok a többi csapattal szemben sem. A németektől és a spanyoloktól mindenki továbbjutást vár, hiszen az amerikai valamint a dél-koreai válogatottól már a negyeddöntőbe jutás is bravúr volt. A spanyolok, akik parádésan kezdték a világbajnokságot, és minden ellenfelüknek három gólt rúgva, százszázalékos teljesítménynyel kerültek a nyolcaddöntőbe, alaposan megszenvedtek az írek ellen. A korábbi vb-k tapasztalata alapján ez így természetes is, hiszen a torna során óhatatlanul akadnak hullámvölgyek, amelyhez a spanyol szövetségi kapitány, José Antonio Camacho is hozzájárult, amikor sztárjait – Raúlt és Morientest – lecserélte. Kevésen múlott, hogy nem fizetett rá! Miután sokak szerint még egyszer aligha lesz olyan szerencséje – és bírói támogatása – a dél-koreai együttesnek, mint Olaszország ellen volt, a spanyol válogatott, ha nem is könnyen, de az elődöntőbe juthat – erre 1950 óta várnak a hispán szurkolók.
A Törökország–Szenegál mérkőzésen bármelyik együttes nyerjen is, mindenképpen szenzáció születik, hiszen afrikai csapat még soha nem jutott az elődöntőbe, miként (kis) ázsiai sem.
A negyeddöntők programja. Ma: Anglia–Brazília, Sizuoka, 8.30, vezeti: Rizo (mexikói); Németország–Egyesült Államok, Ulszan, 13.30, vezeti: Dallas (skót). Szombat: Spanyolország–Koreai Köztársaság, Kvangdzsu, 8.30, vezeti: Gandur (egyiptomi); Szenegál–Törökország, Oszaka, 13.30, vezeti: Ruiz (kolumbiai).
Bóka János: Magyar Péter és a Tisza Párt programját Brüsszelben írják
