Lakat Károly az edzők csúcstartója

A labdarúgás ugyan nem mérhető sportág, ezért nincs csúcslistája, de a statisztikákból érdekes rangsorok alakíthatók ki. A magyar labdarúgó-bajnokság százesztendős története is számos kuriózummal szolgál. Az élvonalbeli bajnokság pénteki rajtja előtt a legeket ismertetjük.

Palásthy Árpád Gábor
2002. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

A legelső magyar bajnoki mérkőzést a legendás Millenáris-pályán 1901. február 17-én a BTC és a BSC játszotta. A labdarúgást meghonosító Budapesti Torna Club piros-fehér színekben játszó legénysége pillanatok alatt lerohanta a zöld-fekete dresszes Lehel utcai gárdát. A Svájcban tanuló Ray Ferenc – aki az első futball-labdát hozta Magyarországra – rúgta a legelső bajnoki gólt, majd Róka János egymás után háromszor talált a kapuba. Mesterhármas! – vagy ahogy akkor mondták: „hat trick”. Így lett az eredmény 4-0.
Érdemes megemlíteni, hogy a magyar labdarúgás első vonalában 1901 óta 99 klub mutatkozott be. Közülük az élvonalból egyszer sem hiányzó Ferencváros vezeti az öröktabellát 27 bajnoki címmel.
A legelső, 1901-es csonkán véget ért bajnokságot nem számítva a mai napig az 1931–32-es idény győztese, a Ferencváros az egyetlen olyan csapat, amely úgy nyert bajnokságot, hogy valamennyi mérkőzésén győzött. Ez volt a Fradi legendás százszázalékos bajnoksága.
A legtöbb első osztályú találkozót Szabó György játszotta, akinek a teljesítménye egyedülálló, hiszen 507 első ligás meccset ugyanazon klub színeiben sohasem játszott labdarúgó. Nagyon valószínű, hogy az egykori tatabányai jobbhátvéd egy nem hivatalos világcsúcs gazdája.
A legtöbb NB I-es mérkőzésen Lakat Károly ült edzőként a kispadon, aki a Szeged, a Tatabánya, az MTK, a Ferencváros, a Honvéd és a Salgótarján mestereként 625 öszszecsapásra készítette fel csapatát.
A legendás hírű Schlosser Imre (FTC és MTK) volt a legtöbb – szám szerint 13 – alkalommal bajnokcsapat tagja.
A labdarúgás csúcsteljesítményeit általában gólokkal mérik a statisztikák. A legeredményesebb játékos az újpesti Szusza Ferenc 393 bajnoki góljával, megdöntve ezzel minden addigi hazai csúcsot.
A már korábban is említett Schlosser Imre nyerte el legtöbbször a megtisztelő gólkirály címet, mégpedig egymást követő hét idényben.
A bajnoki gólrekorder címmel Deák Ferenc büszkélkedhet, a SZAC egykori kiválósága az 1945–46-os úgynevezett hosszú bajnokságban 36 meccsen hatvanhatszor talált be a kapuba.
A mérkőzésenkénti rekordátlag – 2,15 góllal – a felülmúlhatatlan labdakezeléséről híres újpesti Zsengellér Gyula nevéhez fűződik, az 1938–39-es bajnokságban 26 mérkőzésen 56 találatot ért el.
Honi labdarúgásunk eredményei között is akadnak különösen nagy gólarányú győzelmek, illetve vereségek. A gólarányszámítás idején az I. osztályban a MAC aratta a legnagyobb arányú győzelmet: 1908. március 8-án a Typográfia együttesét 20-0 arányban fektette két vállra.
Az 1907–1908-as bajnokságban a MAC 83 gólt rúgott 16 mérkőzésen, ez több mint ötös rekordátlagnak felel meg. Egy mérkőzésen a legeredményesebb játékos Károly Jenő lett, aki az MTK játékosaként 1905. október 15-én 14-szer zörgette meg a Műegyetemi FC hálóját a 15-1-re végzőtt találkozón.
A legnagyobb pontkülönbséggel – 13 ponttal – a Nagyváradi AC csapata nyert bajnokságot, ezt a csúcseredményt a NAC 1943–44-es csapata érte el.
1955. március 27-én a Népstadionban született meg a bajnoki nézőcsúcs, ahol a Kinizsi–Bp. Honvéd (0-0) rangadót 98 ezer néző szurkolta végig. Örülhetnénk, ha az új bajnoki idényben három forduló 18 mérkőzésén ennyien szurkolnának. Ez az utóbbi rekord, már csak a létesítmény miatt is, megdönthetetlen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.