A vendégek ünnepeltek a Vk-döntőn

Róth Ferenc
2002. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az öttusa barátai megszokhatták az elmúlt években, hogy minden nyáron ajándékot kapnak. A margitszigeti világbajnokság, a székesfehérvári Európa-bajnokság után az idén Világkupa-döntőnek adhattunk otthont. A helyszín ezúttal is egy fővárosi sziget lett, a Hajógyári, amely – akárcsak három éve a Margitsziget – jelesre vizsgázott a hét végén. Az időjárásról meg a hirtelen megemelkedett Duna-szintről senki sem tehet.
Ám vajon hogyan vizsgáztak legjobb tusázóink, három héttel a San Franciscó-i világbajnokság után? Kulcsár Antal, a hölgyek szövetségi kapitánya egy csöppet sem bánta, hogy a kéttagúra fogyatkozott magyar különítmény – az újdonsült egyéni világbajnok Simóka Bea sérülés, testvére, Nóra pedig betegség miatt nem indulhatott – egyik tagja sem szerezte meg az olimpiai kvótát. Vörös Zsuzsa 3. lett az olasz Claudia Corsini és a lengyel Paulina Boenisz mögött, Füri Csilla pedig a 11. helyen végzett.
– Messze még az olimpia, pontosan két év van addig, így aztán bőven lesz még lehetőség a részvétel kiharcolására. Többéves tapasztalat mondatja velem, hogy a korán kiharcolt részvételi jog elkényelmesíti a versenyzőt. Elérték a céljukat, s van még két évük a főversenyig. Érthető ezek után, hogy nem készülnek olyan tűzzel és akarással. Most nem jutottak el a célig, így aztán a lehető legkeményebben kell felkészülniük a jövő évi viadalokra. Bármilyen furcsán is hangzik, szakmai szempontból jobb ez, kevesebb szóval is munkára tudom fogni őket – vélekedett a kapitány.
Vasárnap a férfiakon volt a sor, s „természetesen” akkor kezdett el esni az eső, amikor délután az első lovast szólították a pályára a Killtec sporttelepen. A magyarok – Balogh Gábor, Horváth Viktor és Sárfalvi Péter – az első három tusában – ahogy mondani szokták – váltakozó sikerrel szerepeltek. A vívásban például Horváth (804) és Sárfalvi (748) elmaradt a várttól. A lovaglás előtt Balogh a 7., Horváth a 12., Sárfalvi pedig a 23. helyen állt. A mezőnyt az orosz Galkin vezette, 132 pont volt az előnye a legjobb magyar, a világbajnok Balogh Gábor előtt. Galkin az utolsó tusa, a futás előtt is az élen maradt, 28 ponttal vezetett a litván Zadnieprovskis előtt.
A futás előtt természetesen ismét eleredt az eső, de ez már olyan felhőszakadás volt, amely mindent eláztatott: pályát, versenyzőt, szigetet egyaránt. Alig lehetett látni a futókat az esőfüggöny mögött...
Sem Balogh, sem Galkin nem zárja majd a szívébe ezt a délutánt. A magyar versenyző az ötödik helyről visszacsúszott a kilencedikre, és az orosz tusázónak is be kellett érnie az ötödik helyezéssel. A győzelmet a litvánok világ- és Európa-bajnoka, Zadnieprovskis szerezte meg, megelőzve az Eb-aranyérmes cseh Capalinit, míg a harmadik helyre a mexikói Salazar futott fel.
A litván versenyző tehát a zuhogó esőben is „elfutott” Athénig, ő már biztosan ott lesz a 2004. évi játékokon. Baloghnak, valamint a 12. helyen végzett Horváthnak és a 20. Sárfalvinak jövőre lehet – és kell – bebizonyítania, hogy méltó az ötkarikás játékokra.
A magyar öttusázók kettős jubileumot ünnepelnek az idén: 75 éve rendezték meg Magyarországon az első versenyt, és 50 esztendeje pedig a Benedek Gábor, Kovácsi Aladár, Szondy István összeállítású csapat Helsinkiben megszerezte a sportág első magyar olimpiai aranyérmét. A Világkupa-döntő után rendezett ünnepségen részt vett Claus Schormann, a nemzetközi szövetség, és Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is. A jó hangulatú esten volt mire emlékezni, hiszen a magyar öttusázók csak a felnőttek között 150 olimpiai, világ- és Európa-bajnoki érmet szereztek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.