Olimpiai ezüstérem huszonkét év után

A magyar férfiválogatott bravúros teljesítménnyel, a végső győztes orosz válogatottat is legyőzve, de a címvédőtől egy ponttal elmaradva nyert ezüstérmet a bledi sakkolimpián. Kállai Gábor szövetségi kapitány szerint a Lékó Péter, Polgár Judit, Almási Zoltán, Gyimesi Zoltán, Ruck Róbert, Ács Péter összeállítású csapat éppen az összefogással vívta ki a sikert.

Sütõ-Nagy Zsolt
2002. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet azt mondani, hogy esélytelenül utazott a sakkolimpiára a csapat, hiszen az Élő-pontszámok alapján a toronymagasan kiemelkedő orosz válogatott mögött a második legerősebb együttes volt a magyar, ám nem könnyű valóra váltani a lehetőségeket.
– Huszonkét éve nyertünk utoljára ezüstérmet, és ahhoz, hogy ez most sikerüljön, szokásos teljesítményünket kellett felülmúlni – mondta Kállai Gábor. – Két és fél ponttal gyűjtött többet a csapat, mint amennyit előzetesen lehetett várni, s ez a bravúros teljesítmény kellett az ezüstéremhez. A torna egyik legszebb partiját például Almási Zoltán játszotta a román Marin legyőzésekor, de szinte mindenkinek voltak kiemelkedő mérkőzései. Anélkül, hogy végigsorolnám az összes játékost, elég Ruck Róbert győzelmére gondolni az orosz Szvidler ellen.
– Jó kezdés után kissé megtorpant a csapat Bledben, s akkor éppen Polgár Judit győzelmei segítettek. Mintha túl óvatosak lettek volna a férfiak.
– Ez csalóka, inkább az volt a baj, hogy túlzottan is győzelemre törekedett mindenki, s ettől görcsössé vált a játékuk. A harmadik és a hatodik forduló között valóban tizenhat partiból csak kettőt tudtunk megnyerni, mindkettőt éppen Judit hozta, s akkor viccelődtünk is ezen, hogy ő a legférfiasabb játékosunk. A hetedik fordulóban a szlovénok fölényes, 3,5:0,5-es legyőzése után azonban új lendületet vett mindenki, s attól kezdve sorozatban hat meccset nyertünk, közben az oroszokat is felülmúltuk.
– Korábban sokszor okozott gondot a játékosok rivalizálása. Ennyi klasszist miként lehetett a cél érdekében összefogni?
– Nyugodtan mondhatom, hogy semmiféle egyénieskedés nem volt, sőt éppen a legjobbak többet is vállaltak az elvárhatónál. Lékó Péter például nem szereti a rövidítéses játszmákat, ennek ellenére tizenegyszer ült asztalhoz, Polgár Judit sorozatban háromszor, Almási Zoltán négyszer vállalkozott arra, hogy sötéttel kezdjen. Az egyéni érdekeket mindenki alárendelte a csapatnak.
– Az oroszok legyőzése után már sejteni lehetett, hogy dobogón végezhet a csapat, mégis roppant óvatosan nyilatkozott akkor. Tartott egy újabb hullámvölgytől?
– Nem tartottam, de mi nem a végső sikerre, a lehetőségre koncentráltunk, hanem mindig csak a soron következő feladatra. Nem szeretem az esélylatolgatást, arra figyeltünk, hogy a következő ellenféllel szemben miként lehet a legjobb eredményt elérni. Kemény munkával harcolták ki az ezüstérmet.
– Ez egy roppant fiatal csapat, hosszabb távon is összetartható az együttes?
– Kifejezetten úgy éreztem, hogy egy nagyon összetartó társaság alakult ki, s még sok szép sikert érhetnek el együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.