Történelmet írt a Basel a Bajnokok Ligájában

Két érdekesség mindenképpen az élre kívánkozik a Bajnokok Ligája első csoportköréről szólva. A negatív szenzációval a 2001-ben nyertes Bayern München szolgált, hiszen nyert mérkőzés nélkül, mindössze két pontot gyűjtve úgy hullott el a sorozatban, hogy még az UEFA-kupában sem indulhat. A pozitív oldalt kétségkívül a Basel képviseli, amely a Liverpoolt megelőzve, a BL történetének első svájci csapataként túlélte a csoportmeccseket.

Szabó Tamás
2002. 11. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Az idei Bajnokok Ligája-ősz is úgy telt el, ahogy a többi, azaz fordulóról fordulóra történt valami csoda. A szeptemberi sorsolást követően a G csoportra azonnal ráragasztották a halálcsoport matricát, mert három, a későbbi győzelemre is esélyes csapat, a Milan, a Deportivo és a Bayern München került egymás mellé.
A Bayern München kezdésként odahaza szenvedett vereséget a Deportivótól, a spanyolok 3-2-re nyertek, és Ottmar Hitzfeld gárdája később sem tért magához a sokkból. Ugyan a bajorok jól kezdtek a Bundesligában, szinte azonnal az élre álltak, de az otthoni formát nem tudták átmenteni a nemzetközi porondra. A két rivális, a Deportivo és a Milan oda-vissza legyőzte a Bayern Münchent, a német csapat mindössze a Lenstől tudott pontot szerezni. Sorsa a harmadik fordulóban már körvonalazódott, amikor a Milan is nyert Münchenben, majd a La Corunában elszenvedett 2-1-es vereség alkalmával beteljesedett: a Bayern nemhogy a BL-ben, de az UEFA-kupában sem folytathatja. A halálcsoportot 12-12 ponttal teljesítette a Milan és a Deportivo, az élen az olaszok zártak, mert az egymás elleni összevetésben jobbnak bizonyultak a spanyoloknál. A Milan 12 góljából egyébként nyolcat Filippo Inzaghi szerzett, míg a Deportivo hollandja, Makaay a gárda 11 találatából hetet vállalt.
Mint később kiderült, az E csoport a Bayern-féle négyesnél is zűrösebb volt. A Newcastle például csapnivalóan kezdett, az első három meccsét elbukta, mi több, még gólt sem szerzett. A Juventus hamar kiemelkedett, a zárókör előtt tovább is jutott, de mögötte a Feyenoord, a Dinamo Kijev és a Newcastle végig kínlódott egymással. Bobby Robson együttese a három bukás után háromszor nyert – utóbb a Feyenoord ellen az utolsó percben lőtt góllal 3-2-re. Ennek a Kijev látta kárát, amely a Juventus elleni vereség ellenére is továbbjutónak tűnt, reményei azonban hamvukba holtak, miután Rotterdamban a 91. percben Bellamy gólt szerzett, és ezzel a Newcastle lépett a következő körbe.
A 16 továbbjutó közül egyébként kétség nélkül a Basel sikere a legnagyobb meglepetés. A svájciakkal a sorsoláskor senki sem számolt, főképp hogy a Valencia és a Liverpool mellé húzták őket. Kezdésként 2-0-ra legyőzték a csoport leggyengébb tagját, a Szpartak Moszkvát, de igazából csak ezután kezdtek rájuk odafigyelni. A második fordulóban 1-1-re végeztek Liverpoolban egy olyan meccsen, amely szinte 90 percen keresztül a baseli 16-oson belül zajlott. Christian Gross edző később elismerte, hogy Liverpoolban óriási malacuk volt, a labda valahogy mindig jó irányba pattant. A két csapat viszszavágója aztán az egész sorozat legnagyobb derbijét hozta. A Liverpoolnak csak a győzelem jelentett volna továbbjutást, míg a Baselnek a döntetlen is elegendő volt. Ettől függetlenül a svájciak 30 perc alatt elsöpörték Gérard Houllier csapatát, 3-0-ra vezettek, és a félidő végéig további gólokat szerezhettek volna. A teljes ismeretlenségből olyan nevek kerültek be a köztudatba, mint a két argentin csatár, Rossi és Gimenez, vagy a szélvészgyors balbekk, Atouba. A Liverpool ugyan 3-3-ra hozta a meccset, de a továbbjutó a Basel lett. A svájci sajtó nem győzte dicsérni övéit, a Blick címlapján például csak ennyi állt: „Őrület!”
A D csoportban is az utolsó pillanatig nyílt volt minden. Az Internazionale és az Ajax mellett a Lyon sokáig tartotta a lépést, sőt volt, hogy a franciák vezették a csoportot. Paul Le Guen együttese óriási meglepetést okozott, amikor 2-1-re nyert az Inter otthonában, ám attól kezdve képtelen volt nyerni. A zárókörben a saját kezében volt a sorsa, mert ha nyer Rosenborgban, megelőzi az Ajaxot, és továbblép. A norvégokkal végül nem bírtak, 1-1-re zártak, így az Ajax az Intertől elszenvedett veresége ellenére is továbbjutott. A Rosenborg edzője, Nils Arne Eggen egyébként a Lyon elleni meccsen búcsúzott el a csapattól. Az ősz tréner több mint egy évtizeden keresztül irányította a norvég gárdát, ez idő alatt sorrendben 11 bajnoki címet nyertek.
Akadtak a sorozatban olyan klubok, amelyek már korábban kivívták a továbbjutást, így az utolsó körben már a cserecsapatot szerepeltették. A Manchester United számára például már az ötödik körben sem volt tétje a Maccabi elleni összecsapásnak, Sir Alex Ferguson pihentette is legjobbjait. Az izraeli klub kapott az alkalmon és magabiztos játékkal 3-0-ra győzött – mint később kiderült, ez a siker juttatta be őket az UEFA-kupába. A manchesteri verziót követte a Real Madrid is. A címvédő az utolsó két fordulóban csupán egy pontot szerzett, mégis csoportja élén zárt. Vicente Del Bosque csapata elbírta Raúl és Zidane hiányát is, csatárposzton a fiatal Tote vette át a góllövő szerepét, Genkben ő juttatta vezetéshez a címvédőt. A Milan, a Barcelona és a Juventus is korábban továbblépett, ebből azonban mások nem tudtak előnyt kovácsolni. A Barca például egyedüli százszázalékos csapatként nyerte meg a csoportját. Egy másik sztáralakulat, az Arsenal is az élen zárt, még úgy is, hogy az utolsó három játéknapon csupán egy pontot szerzett. Arséne Wenger csapata továbbra sem lábalt ki a hullámvölgyből, de legalább folytathatja.
A sorsolást egyébként ma délben Genfben tartják meg. Az egyes csoportokban nem kerülhet össze egy nemzet két csapata, s az előző körben egymás ellen pályára lépők is kötelezően elkerülik egymást. A 16 együttest négy kategóriába sorolták az elmúlt évek eredményei alapján, s ebből kiderül, hogy az Arsenal egyik ellenfele biztosan az AS Roma, míg a Manchester Unitedé a Deportivo La Coruna lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.