Őshaza

Malonyai Péter
2003. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mentségem lehet, hogy a magyar futballon nőttem föl, de amikor szerdán Manchesterben Ronaldo belőtte a Real Madrid első gólját, azonnal legyintettem, hogy na tessék, ezzel vége a meccsnek. A Real megelégszik azzal, hogy már három gól az előnye, a United pedig beletörődik abba, hogy végképp elszálltak a reményei a továbbjutásra. Aztán tessék, olyan kilencvenvalahány perc kerekedett a derbiből, hogy a manchesteri mester, Sir Alex Ferguson aligha a mundér becsületét mentendő titulálta az esztendő meccsének.
És nem csupán a pályán látottak miatt maradandó az élmény.
Miközben nálunk agyba-főbe vernek egy kerékpárost Újpesten, mert Fradi-trikóban látott neki az edzésnek, Manchesterben perceken át felállva tapsoltak a három gólja után levonuló Ronaldónak a nézők, akiket egyébként egy percig sem érdekelt, hogy van-e egyáltalán esélye még a csapatuknak, látták, hogy a kedvenceik minden erejüket bevetve harcolnak, ezért aztán végigénekelték, végigtombolták a játékidőt.
Vagy ami a lefújás után történt. A két csapat játékosai összeölelkeztek, a vesztes gratulált, a győztes vigasztalt, esetleg mezt cserélt, de ami fontosabb, párok mosolyogtak, noha alig néhány perc telt el azóta, hogy minden igyekezetükkel azon voltak, hogyan győzzék le a másikat. Az edzők sem azzal foglalkoztak, hogy a bírót, a partjelzőket, az időjárást, a sorsot, vagy akármilyen más külső körülményt átkozzanak, indulatmentesen átölelték egymást, és együtt tettek meg néhány lépést az öltöző felé. Hogy mit mondott del Bosque Sir Fergusonnak (és viszont), az az ő titkuk marad, ám az arcuk arról árulkodott, hogy az egyik pontosan tudja, mit érez a másik. És ugyebár miért ne tudhatná oly sok fontos tétmeccs után?
Hogy igazi csata volt a Manchester–Real, az aligha vitatható. Ezzel együtt nem vált hadszíntérré a pálya, a Roy Keane helyett percekre beállt Quinton Fortune kivételével (lehet, hogy nem szóltak neki, hogy úriemberek közé lép) egyetlenegy futballistában sem volt ott a hajlam arra, hogy ártson ellenfelének. Meglehet, elfogultságom túlzásokba kerget, de olyan érzésem volt, mintha miközben azt lesik, hogyan járhatnak túl a másik eszén, roppant mód tisztelték volna egymást a világklasszisok. Akár így volt, akár nem, ősi szokás a klasszisok között, hogy semmit sem becsülnek jobban a tudásnál, a tehetségnél. Márpedig a Manchesterben látott futballistákra nem lehet panasz a szakmai tudást illetően.
Vicente del Bosque felemelőnek nevezte, hogy az angol nézők megtapsolták Ronaldót. Gyorsan hozzátette ugyanakkor, hogy nem lepte meg a gesztus, elvégre a futball őshazájában történt mindez. Ott, ahol valódiak a hagyományok és valódiak az értékek, magyarán: létezik az alap.
Mindenfajta következtetés helyett a végére legyen elég annyi, hogy ugyanazon a napon láttam a Fradi–Újpestet is…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.