Federer lesz az új Sampras?

-TENISZ- Férfi egyesben Svájc első Grand Slam-tornagyőzelmét szerezte meg vasárnap Roger Federer Wimbledonban. A hazájában máris nemzeti hősként tisztelt versenyző ezzel átvette a vezetést az ATP-rangsorban, a hagyományos világranglistán pedig a harmadik helyre lépett előre. A bázeli fiatalember augusztus 8-án még csak 22 éves lesz, de már jó ideje úgy emlegetik, mint az új Pete Samprast.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svájcban Roger Federert egyszerűen csak „első Roger király”-nak nevezi a nagy példányszámú napilap, a Blick. „Bajnok született!” – harsogja a Tagesanzeiger, amely a továbbiakban sem fukarkodik a dicsérő mondatokkal: „Federer fáklyaként jár elöl, megszabadította a sportágat az egyhangúságtól.”
Tizenegy évet kell visszamenni az időben, hogy svájci férfi teniszező által elért igazán nagy sikerre bukkanjunk: a bravúr Marc Rosset nevéhez fűződik, ő 1992-ben Barcelonában megnyerte az olimpiai tenisztornát. A nőknél korábban a kassai születésű Martina Hingis szerzett tengernyi örömöt a svájciaknak, de már ő is visszavonult.
Roger Federer nyolcéves volt, amikor teniszezni kezdett. Gyerekkori példaképei között a német Boris Beckert és korszak másik nagy klasszisát, Stefan Edberget említi. (Edberg után Federer az első, aki juniorként és a felnőttek között egyaránt megnyerte a nem hivatalos füves pályás világbajnokságot.) Tizenhét évesen, 1998-ban Toulouse-ban, élete második ATP-tornáján már bejutott a negyeddöntőbe. Ebben az esztendőben lett junior egyesben bajnok Wimbledonban. Tizennyolc éves és négy hónapos korában betört az első százba az ATP-ranglistán, ilyen fiatalon korábban még senki nem volt képes erre. A fehérorosz Mirnij legyőzésével 1999-ben Bresztben megszerezte első egyéni tornagyőzelmét, 2000-ben már ATP-tornán is sikerült a fináléba jutnia, de ott kikapott honfitársától, Rosset-től. A Roland Garroson a 4. fordulóban esett ki, a sydneyi olimpiai tornán a bronzmeccsen maradt alul. 2001-ben országa első számú férfi teniszezője lett, ebben az évben Milánóban megnyerte első ATP-tornáját is egyesben. A Roland Garroson bejutott a negyeddöntőbe, Wimbledonban a 4. fordulóban legyőzte Pete Samprast, amivel megszakította az amerikai klasszis 31 mérkőzéses győzelmi sorozatát az angol nemzetközi bajnokságon. 2002-ben három ATP-tornán győzött, de Melbourne-ben és a US Openen a negyedik, a Roland Garroson és Wimbledonban pedig már az első fordulóban elbúcsúzott.
Az áttörést a 2003-as év hozta meg számára. Wimbledoni sikere előszeleként Marseille-ben, Halléban, Münchenben és Dubaiban is tornát nyert – mindenekelőtt a kiegyensúlyozottsága, a magabiztossága sejtetett változást.
„Korábban nagyon sok gondot okozott, hogy szellemileg nem voltam elég erős – vallotta be Federer. – Minden olyan hirtelen történt. Győztem junior egyesben Wimbledonban, ami után emberek jöttek oda hozzám, és azt mondták: te vagy a következő… mit tudom én, kicsoda. Ez nagyon új volt számomra, és csalódott voltam, ha nem úgy mentek a dolgok, ahogyan szerettem volna. Túl izgága voltam a pályán, túl sok energiát fecséreltem el azzal, hogy föl-le rohangáltam. Ha megnézik a mai játékomat, láthatják, mennyire különbözik a három évvel ezelőttihez képest.”
Amint a fentiekből is kiderül, Federer jó ideje tisztában volt azzal, mekkora tehetségnek tartják, s ez kezdetben nyomasztotta.
„Az emberek úgy emlegettek, mint az új Pete Samprast. Ezt csöppet sem könnyű feldolgozni ilyen fiatalon” – magyarázta.
S hogy mennyiben stimmel a párhuzam? Az új wimbledoni bajnok szerint „mindketten nagyon lazák vagyunk a pályán, ugyanazzal a technikával játszunk, és ugyanolyan ütőt használunk”. Mindazonáltal Federer hozzáteszi: „E tekintetben hasonlítunk, mégis nagyon különböző játékosok vagyunk.”
Federer, a magánember saját bevallása szerint imádja a pankrációt (persze, csak a televízióban), ezenkívül szabadidejében szívesen játszik videojátékokkal. Mégsem kockafejű, sokkal inkább romantikus alkat, kalandvágyát a mélytengeri halászatban éli ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.