Risztov Éva újabb ezüstérme

-ÚSZÁS- Ezüstérmet szerzett Risztov Éva a 400 méteres gyorsúszó számban a barcelonai úszó-világbajnokságon, ahol a német Hannah Stockbauer mögött lett második. Kovács Ágnes ötödikként jutott be a 200 m-es vegyes úszás mai fináléjába (Reményi Diána nem került be az elődöntőbe), 50 pillangón Flaskay Mihály a selejtezőben, Gáspár Zsolt a középdöntőben esett ki. Güttler Károly és Bodor Richárd 100 mellen szintén a selejtezőben búcsúzott.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most már tényleg olyan a barcelonai úszó-világbajnokság, mint az a hatalmas szökőkút, amely a Krisztina királynőről elnevezett sétányon turisták tízezreit kápráztatja el minden este. Ez a fény- és víziorgona – hasonló a margitszigetihez, csak háromszor-négyszer akkora – akár a vébé szimbóluma is lehetne: ezer színben pompázik, ezerféle hangon szól. Vasárnaptól ugyanezt lehet elmondani a világbajnokságról is, köszönhetően annak, hogy elkezdődtek a legnagyobb érdeklődésre számot tartó úszóversenyek.
Az eddig csendes sajtóközpontban óriási a nyüzsgés, s a nézők is ezrével tódulnak a Sant Jordi sportpalotába, hogy lássák Ian Thorpe-ot, Michael Phelpset, Alekszandr Popovot vagy éppen Inge de Bruijnt, Jana Klocskovát.
Risztov mindjárt az első napon esélyesként lépett rajtkőre a 400 m gyorson, annál is inkább, mivel egyik legnagyobb ellenfele, a címvédő Jana Klocskova érdekes módon nem nevezett erre a számra. De ott volt helyette a német Hannah Stockbauer és az amerikai Diana Munz. A selejtezőfutamban Risztov mindenkinél erősebben kezdett az első százon, végül harmadikként jutott be a döntőbe 4:10,41 perces idővel.
És a döntőben kevés hiányzott az aranyhoz… Risztov, Stockbauer és Munz sokáig teljesen együtt haladt, közöttük csak tized- vagy századmásodpercnyi volt a pillanatnyi különbség. Risztov az utolsó 50 méterre másodikként fordult a német lány mögött, és huszonöt méterrel a cél előtt még úgy tűnt, jobb lehet a hajrája. Stockbauer azonban végül fél másodperccel előbb csapott a célba (4:06,75). Risztov századra ugyanazt az időt úszta, mint tavaly a berlini Eb-n (4:07,24), ahol ugyancsak ezüstérmes lett.
„Öt perc múlva biztosan mást mondanék, de most az jár a fejemben, hogy nem a második hely bánt, hanem az, hogy anyukám ígért egy kiskutyát, ha nyerek, de így már nem ér a fogadás, nem fogom megkapni – mondta a sírással küszködő ezüstérmes. – Egyet szeretnék kérni a Jóistentől: ne járjak úgy, mint Güttler Karcsi, ne legyek mindig második. Ne hívjanak ezüstlánynak. Az edzőm nem gondolta, hogy meg tudom úszni a tavalyi berlini időmet, most legalább annyi sikerélményem van, hogy ezt bebizonyítottam. Tudom, miben hibáztam, de valószínű, hogy nem tudtam volna 2:06-os időt úszni. Ebben a számban volt a legnagyobb esélyem, vegyesen és nyolcszáz gyorson legfeljebb meglepetést okozhatok.”
„Az volt a taktika, hogy háromszáznegyven méter után rágyorsítunk a fal előtt, és egy erős hajrát nyitunk az utolsó ötvenre – magyarázta Turi György, a sportoló edzője. – Bíztunk benne, hogy meglesz, hiszen a versenyző és az edző mindig győzni szeretne, de ez a lány így is óriási dolgot csinált.”
Kovács Ágnes a 200 vegyes középdöntő futamában a harmadik helyet szerezte meg (2:14,32), öszszességében pedig az ötödik idővel került be a fináléba. Ötven pillangón Gáspár Zsolt nem jutott be a döntőbe. A férfiaknál 400 gyorson Ian Thorpe nagy fölénnyel győzött (3:42,58), s ezzel kilencedik világbajnoki címét szerezte meg.
Férfi 100 m mellen, sajnos, rosszul ment a mieinknek: Güttler Károly 1:02,35-tel a 17., Bodor Richárd 1:02,37-tel a 18. időt úszta, így egyikük sem került a középdöntőbe.
A magyar női vízilabda-válogatott ma az orosz csapat ellen játszik a legjobb négy közé jutásért. Faragó Tamás együttesének cseppet sincs könnyű dolga, hiszen az oroszok a statisztikai összesítés szerint eddig remekül játszanak a világbajnokságon. Nem árt odafigyelni majd a centerükre, Turovára, aki a hollandok elleni, 8-8-as döntetlent hozó meccsen hét (!) orosz gólt lőtt. A ma 21.45-kor kezdődő magyar–orosz negyeddöntő győztese szerdán az ausztrál–amerikai párharc továbbjutójával találkozik a fináléba kerülésért. A másik ágon kanadai–olasz elődöntőt ígér a papírforma.
A férfi pólótornán tegnap megszületett a vébé eddigi legnagyobb meglepetése: az ausztrál válogatott a nyolc közé jutásért 10-6-ra legyőzte az Eb-ezüstérmes horvátot, amely így kiesett.
Szombaton a hosszútávúszók 25 km-es versenyében a nőknél Barsi Claudia a 17., a férfiaknál Szabó Gergő a 18. helyen végzett. Férfi toronyugrásban Hajnal András a 14., míg Lengyel Imre a 28. helyen végzett.
EREDMÉNYEK. ÚSZÁS. Férfiak, 400 m gyors, világbajnok: Thorpe (ausztrál) 3:42,58 perc, 2. Hackett (ausztrál) 3:45,17, 3. Coman (román) 3:46,87. 4x100 m gyorsváltó, vb: Oroszország (Kapralov, Juszov, Pimankov, Popov) 3:14,06, 2. Egyesült Államok 3:14,80, 3. Franciaország 3:15,66. Nők, 400 m gyors, vb: Stockbauer (német) 4:06,75, 2. Risztov Éva 4:07,24, 3. Munz (amerikai) 4:07,67. 4x100 m gyorsváltó, vb: Egyesült Államok (Coughlin, Benko, Jeffrey, Thompson) 3:38,09, 2. Németország 3:38,73, 3. Ausztrália 3:38,83.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.