Most már tényleg olyan a barcelonai úszó-világbajnokság, mint az a hatalmas szökőkút, amely a Krisztina királynőről elnevezett sétányon turisták tízezreit kápráztatja el minden este. Ez a fény- és víziorgona – hasonló a margitszigetihez, csak háromszor-négyszer akkora – akár a vébé szimbóluma is lehetne: ezer színben pompázik, ezerféle hangon szól. Vasárnaptól ugyanezt lehet elmondani a világbajnokságról is, köszönhetően annak, hogy elkezdődtek a legnagyobb érdeklődésre számot tartó úszóversenyek.
Az eddig csendes sajtóközpontban óriási a nyüzsgés, s a nézők is ezrével tódulnak a Sant Jordi sportpalotába, hogy lássák Ian Thorpe-ot, Michael Phelpset, Alekszandr Popovot vagy éppen Inge de Bruijnt, Jana Klocskovát.
Risztov mindjárt az első napon esélyesként lépett rajtkőre a 400 m gyorson, annál is inkább, mivel egyik legnagyobb ellenfele, a címvédő Jana Klocskova érdekes módon nem nevezett erre a számra. De ott volt helyette a német Hannah Stockbauer és az amerikai Diana Munz. A selejtezőfutamban Risztov mindenkinél erősebben kezdett az első százon, végül harmadikként jutott be a döntőbe 4:10,41 perces idővel.
És a döntőben kevés hiányzott az aranyhoz… Risztov, Stockbauer és Munz sokáig teljesen együtt haladt, közöttük csak tized- vagy századmásodpercnyi volt a pillanatnyi különbség. Risztov az utolsó 50 méterre másodikként fordult a német lány mögött, és huszonöt méterrel a cél előtt még úgy tűnt, jobb lehet a hajrája. Stockbauer azonban végül fél másodperccel előbb csapott a célba (4:06,75). Risztov századra ugyanazt az időt úszta, mint tavaly a berlini Eb-n (4:07,24), ahol ugyancsak ezüstérmes lett.
„Öt perc múlva biztosan mást mondanék, de most az jár a fejemben, hogy nem a második hely bánt, hanem az, hogy anyukám ígért egy kiskutyát, ha nyerek, de így már nem ér a fogadás, nem fogom megkapni – mondta a sírással küszködő ezüstérmes. – Egyet szeretnék kérni a Jóistentől: ne járjak úgy, mint Güttler Karcsi, ne legyek mindig második. Ne hívjanak ezüstlánynak. Az edzőm nem gondolta, hogy meg tudom úszni a tavalyi berlini időmet, most legalább annyi sikerélményem van, hogy ezt bebizonyítottam. Tudom, miben hibáztam, de valószínű, hogy nem tudtam volna 2:06-os időt úszni. Ebben a számban volt a legnagyobb esélyem, vegyesen és nyolcszáz gyorson legfeljebb meglepetést okozhatok.”
„Az volt a taktika, hogy háromszáznegyven méter után rágyorsítunk a fal előtt, és egy erős hajrát nyitunk az utolsó ötvenre – magyarázta Turi György, a sportoló edzője. – Bíztunk benne, hogy meglesz, hiszen a versenyző és az edző mindig győzni szeretne, de ez a lány így is óriási dolgot csinált.”
Kovács Ágnes a 200 vegyes középdöntő futamában a harmadik helyet szerezte meg (2:14,32), öszszességében pedig az ötödik idővel került be a fináléba. Ötven pillangón Gáspár Zsolt nem jutott be a döntőbe. A férfiaknál 400 gyorson Ian Thorpe nagy fölénnyel győzött (3:42,58), s ezzel kilencedik világbajnoki címét szerezte meg.
Férfi 100 m mellen, sajnos, rosszul ment a mieinknek: Güttler Károly 1:02,35-tel a 17., Bodor Richárd 1:02,37-tel a 18. időt úszta, így egyikük sem került a középdöntőbe.
A magyar női vízilabda-válogatott ma az orosz csapat ellen játszik a legjobb négy közé jutásért. Faragó Tamás együttesének cseppet sincs könnyű dolga, hiszen az oroszok a statisztikai összesítés szerint eddig remekül játszanak a világbajnokságon. Nem árt odafigyelni majd a centerükre, Turovára, aki a hollandok elleni, 8-8-as döntetlent hozó meccsen hét (!) orosz gólt lőtt. A ma 21.45-kor kezdődő magyar–orosz negyeddöntő győztese szerdán az ausztrál–amerikai párharc továbbjutójával találkozik a fináléba kerülésért. A másik ágon kanadai–olasz elődöntőt ígér a papírforma.
A férfi pólótornán tegnap megszületett a vébé eddigi legnagyobb meglepetése: az ausztrál válogatott a nyolc közé jutásért 10-6-ra legyőzte az Eb-ezüstérmes horvátot, amely így kiesett.
Szombaton a hosszútávúszók 25 km-es versenyében a nőknél Barsi Claudia a 17., a férfiaknál Szabó Gergő a 18. helyen végzett. Férfi toronyugrásban Hajnal András a 14., míg Lengyel Imre a 28. helyen végzett.
EREDMÉNYEK. ÚSZÁS. Férfiak, 400 m gyors, világbajnok: Thorpe (ausztrál) 3:42,58 perc, 2. Hackett (ausztrál) 3:45,17, 3. Coman (román) 3:46,87. 4x100 m gyorsváltó, vb: Oroszország (Kapralov, Juszov, Pimankov, Popov) 3:14,06, 2. Egyesült Államok 3:14,80, 3. Franciaország 3:15,66. Nők, 400 m gyors, vb: Stockbauer (német) 4:06,75, 2. Risztov Éva 4:07,24, 3. Munz (amerikai) 4:07,67. 4x100 m gyorsváltó, vb: Egyesült Államok (Coughlin, Benko, Jeffrey, Thompson) 3:38,09, 2. Németország 3:38,73, 3. Ausztrália 3:38,83.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
