Risztov már a második ezüstnél tart

Risztov Éva kiemelkedő hajrával újabb ezüstérmet szerzett Barcelonában, a 10. úszó-, műúszó-, műugró-, hosszútávúszó- és vízilabda-világbajnokságon. A Bp. Spartacus úszója bődületes új országos csúcsot ért el, de a lengyel Otylia Jedrzejczak jobb benyúlásával ismét megelőzte. A férfi vízilabda-válogatott lapzárta után a görög csapat ellen szállt vízbe a döntőbe jutásért.

Kemenczky Zoltán
2003. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VIZES SPORTOK-
Ötven, száz és százötven méternél is ötödikként fordult Risztov Éva tegnap Barcelonában, a 200 méteres pillangóúszás fináléjában, aztán az utolsó huszonötön olyan hajrát vágott ki, hogy az ember alig hitt a szemének. Sorra maradtak le a vetélytársak, az utolsó egy-két méteren úgy tűnt, Jedrzejczakot is lehagyja Éva. Ha egy méterrel hoszszabb a medence, biztosan így lett volna, így azonban jobb benyúlással a szám lengyel Európa-bajnoka és világcsúcstartója szerezte meg az aranyérmet. Ez volt Risztov második ezüstje a vb-n.
„Tudom, ha egy tempóval hamarabb kezdem el a hajrát, nyerek – mondta mosolyogva. – Most már nem hiszek semmit, meglepetés lesz minden, amit úszok. Most teljesítettem azt is, amit anyukám tanácsolt, hogy már a rajt előtt is mosolyogjak. Ha mosolygok, elbizonytalanítom az ellenfelet.”
Ötven méter háton a spanyol színekben versenyző, ukrán származású Nyina Zsivanyevszkaja megszerezte a házigazdák első aranyérmét, 200 mellen Reményi Diána a 8. idővel döntős, a címvédő Kovács Ágnes kilencedikként nem lett finalista.
A férfiaknál a japán Kitadzsima a világbajnokság egyik legnagyobb csillagává lépett elő, miután a 100 mell után tegnap a hosszabbik távon (200 m: 2:09.42 p) is megjavította a világcsúcsot. A fantasztikusan erős futamra jellemző, hogy 150 méterig Kitadzsima és az amerikai Hansen jócskán a régi rekord részidőin belül járt. Száz gyorson az orosz Alex Popov legyőzte a holland Van den Hoogenbandot és az ausztrál Thorpe-ot is.
Az amerikai Phelps 1:57,52-vel világcsúcsot ért el a 200 m-es vegyesúszás középdöntőjében.
A mozgalmas és örömteli nap végén még a másik uszodában is volt dolgunk. A férfi pólóválogatott a döntőért szállt vízbe a görögök ellen. A papírforma magyar sikert ígért, hiszen Kemény Dénes együttese feltétlenül jobb képességű vízilabdázókból állt, mint az ellenfél csapata. A tét azonban nagy volt, s ez erőt adhatott az ő számukra is.
Adott is, mert ők kezdtek jobban, egy emberelőnyt kihasználva, szerezték meg a vezetést, amit az elszántan, ám idegesen játszó magyar válogatott előbb Kásás találatával kiegyenlített, majd Benedek lőtt gólt, s vette át a csapat a vezetést. A folytatásban Kásás büntetőt hibázott, ami feltüzelte a görögöket. Olyannyira, hogy fordítottak, s a negyed közepén 3-2-re vezettek. Kiss balkezére volt szükség ahhoz, hogy ismét egyenlő – 3-3 – álljon az eredményjelzőn. Két negyed után tehát semmi nem dőlt el.
Sőt, a harmadik után sem, mert egyik csapat sem tudott ellépni a másiktól. A harmadik hét perc a görögök egygólos sikerét hozta, így 5-4-es vezetésükkel folytatódott a csata. A befejező részben előbb Benedek egyenlített, majd ismét a hellének jutottak előnyhöz. Az alap játékidő ikszét ugyancsak Benedek alakította ki hatalmas gólt érő lövéssel.
A hosszabbítás első három percében két-két gól esett, így továbbra sem dőlt el semmi. A második részben azonban igen, mert Kiss emberelőnyből szerzett góljára már nem tudtak válaszolni a görögök, köszönhetően többek között Szécsi bravúrjainak. A magyar válogatott sikerével a világbajnoki döntőbe jutott.
Eredmények. ÚSZÁS. Férfiak: 100 m gyors: 1. Alekszandr Popov (orosz) 48,42, 2. van den Hoogenband (holland) 48,68, 3. Thorpe (ausztrál) 48,77. 200 m mell: 1. Kitadzsime Koszuke (japán) 2:09,42 – világcsúcs, 2. Edmond (brit) 2:10,92 3. Hansen (amerikai) 2:11.11. Nők. 50 m hát: 1. Nina Zsivanyevszkaja (spanyol) 28,48, 2. Hlavackova (cseh) 28,50 3. Inada (japán) 28,62. 200 m pillangó: Otyilia Jedrzejczak (lengyel) 2:07,56, 2. Risztov Éva (magyar) 2:07,68 – országos csúcs, 3. Nakanisi (japán) 2:08.,08. 4x200 m gyorsváltó: 1. Egyesült Államok 7:55,70, 2. Ausztrália 7:58,42 3. Kína 7:58,53. VÍZILABDA. FÉRFIAK. Elődöntő: Magyarország– Görögország 9-8 (hosszabbítás után). Az Olaszország–Szerbia-Montenegró találkozóra lapzárta után került sor.
*
– Megnéztem, mit ír a Heves Megyei Hírlap – mondja Flaskay Mihály, amikor a bronzérmét követő napon megkerestük őt.
– És mit ír?
– Frissek, naprakészek, már azt is idézték, amit a döntő után nyilatkoztam.
– Árulja el: a tavalyi Európa-bajnoki ezüst- vagy a mostani vb-bronzérem az értékesebb?
– Azt hiszem, a világbajnoki harmadik hely, hiszen a világ öszszes úszója itt van, aki számít. De nem csupán én gondolom komolyabb eredménynek, hanem azok is, akik a ponttáblázatokat készítik.
– Tavaly kedvező előjelekkel indult az Eb-re, és második lett. Most viszont nem úszott olyan jól az országos bajnokságon, mégis remekül sikerült a vb.
– A berlini ezüstérmem miatt az idén védettséget élveztem, nem kellett vb-szintet teljesítenem, ezért a formába hozást későbbre időzítettük. A biztonság kényelmesebbé tett, a bajnokságon munkából úsztam. Az a verseny most nem bizonyítási lehetőség volt, hanem a felkészülés része.
– Szerda este az ötven mell befutója után azt mondta, a rajtnál kicsit kockáztatott, hiszen eléggé előredőlve várta a rajtot. Ha beesik, kizárják.
– Még soha nem fordult elő velem, hogy beestem, úgyhogy anynyira azért nem volt veszélyes. Valóban megpróbáltam előrehelyezni a súlypontomat, és keményen összpontosítottam.
– Ennek lett is eredménye: a német Warneckével holtversenyben az öné volt a legjobb reakcióidő. A bronzérmében mennyi a szerepe a jó startnak?
– Benne volt, de ha azt nézzük, hogy éppen Warnecke végzett mögöttem, akkor egyértelmű, hogy nem ezen múlott.
– Ha a berlini idejét, a 27,51-ot sikerül elérnie, ön lett volna az aranyérmes. Más kérdés, hogy mindenki elmaradt a legjobbjától.
– Igen, ennek több oka is lehet, elképzelhető, hogy a berlini egy úgynevezett gyorsabb vizű uszoda, azért is sikerült ott Liszogornak megdöntenie a világcsúcsot. Ezt viszont cáfolja, hogy itt is volt már négy világcsúcs, mielőtt a mi versenyünk elkezdődött. Pontosan nem lehet megmondani, miért voltunk lassabbak. A lényeg, nem arról van szó, hogy Gibson és Liszogor felülmúlta önmagát, én pedig elmaradtam a legjobbamtól, hanem mindenki lassabb volt valamiért.
– Az a hír járja, hogy az olimpiára kizárólag itthon készül fel, évet halaszt az Egyesült Államokban, ahol egyetemre jár.
– Ezen még gondolkodom. A legfontosabb, hogy Athénba százszázalékosan szeretnék elutazni. Az amerikaiakkal még nem beszéltem, de azt hiszem, készségesek lesznek.
– A világ egyik leghíresebb szakemberének, Mark Schubertnek a csoportjához tartozik. Ő nem venné zokon, ha közölné: Egerben jobban fel tud készülni az olimpiára, mint az ő keze alatt?
– Nem tudom, meg fogom kérdezni tőle. Schubert nagyon jó edző, a munka, amit odakint végzünk, nem lehet rossz, hiszen az edzésidőim a tavalyi év hasonló időszakához képest javultak. Augusztus végén az Universiadén indulok majd ötven és száz mellen, kíváncsi vagyok, hogyan sikerül a száz méter, nekem ott kell fejlődnöm, az ötven nem olimpiai szám.
– Az Universiadé után dönt?
– Igen. Ha augusztusban jól úszom száz mellen, az azt jelenti, hogy Los Angelesben jó munkát végzünk. De még ebben az esetben is inkább azon gondolkodnék, hogyan tudna az edzőm, Krajnyák György kijönni megnézni, mit csinálunk, esetleg véleményt cserélni az ottani edzőimmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.