A franciaországi Bourges-ban zajló vívó Európa-bajnokságon kedden hatalmas meglepetésre a női tőrözők között a mindöszsze 21 éves Varga Gabriella diadalmaskodott, aki ezzel édesapja, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózó, Varga János örökébe lépett. Tegnap a férfi tőrözők és a női párbajtőrözők versenyére került sor, s folytatódott a jó szereplés, tőrözőink ezüstéremmel zártak, míg a párbajtőrözők a negyedik helyet szerezték meg.
Több, mint egy évtizede, 1991-ben állhatott a dobogó tetején egyéniben női tőröző, s akkor Jánosi Zsuzsa, a jelenlegi utánpótlás-kapitány nyert Bécsben aranyérmet. Azóta sem vb-n, sem olimpián, sem Európa-bajnokságon nem sikerült magyar versenyzőnek a csúcsra érni, s a vezetők az idén is legkevésbé Varga Gabriellától várták a sikert.
– Érezte a verseny előtt, hogy ilyen jó formában van?
– Borzalmas fáradtságot éreztem, nem mást. Az Eb-re a New York-i és a havannai Világkupáról érkeztünk, ráadásul az utóbbi helyszínen, mint a legtöbb résztvevő, én is átestem egy kisebb gyomorfertőzésen. Bourges-ban teljesen erőtlen voltam, a verseny elején annak is örültem, hogy befejeztem egy-egy asszót. Nem is ment jól, a selejtezőket követően azt kellett figyelni, két győzelemmel, három vereséggel egyáltalán felkerülök-e a főtáblára.
– A gyenge kezdés után ellenállhatatlanul vívott, hiszen a címvédő lengyel Gruchalát, az aktuális világbajnok orosz Bojkót, majd a fináléban az olimpiai bajnok olasz Vezzalit győzte le. Nem lehet azt mondani, hogy ölébe pottyant az Európa-bajnoki cím. Mitől táltosodott meg?
– A tizenhat között Mohamed Aidával kerültem szembe, és
világversenyen őt még soha nem sikerült legyőznöm. Rendkívül taktikusan vívtam, s miután nyertem, hihetetlenül felszabadulttá váltam. Úgy gondoltam, ha már őt legyőztem, bárkit megverhetek, hiszen Aida az ötödik a világranglistán, azaz tényleg a legjobbak között van.
– Fantasztikus az a névsor, akiknek a skalpjait begyűjtötte, melyik volt a legnehezebb csörte?
– Bár az eredmények szerint Gruchala elleni volt a legszorosabb asszó, hiszen csak 15:14-re nyertem, de ez csupán egy kisebb hullámvölgy miatt alakult izgalmasan, mert már 14:10-re vezettem ellene. Amikor kiegyenlített, akár ki is eshettem volna, de én adtam a győztes tust. A legnehezebb asszónak egyértelműen az Aida ellenit éreztem.
– Ezek szerint a fináléban a szakág nagyasszonyától, Vezzalitól egy pillanatra sem ijedt meg?
– Nem szoktam negatívan gondolkodni, minden asszót úgy kezdek, hogy győzni akarok, s komolyan hiszem is, hogy sikerülni fog. Persze, ez mindig nem történhet így, de amikor pástra lépek, nem is jut eszembe a vereség.
– Tudott már ünnepelni?
– Arra legfeljebb a csapatverseny után kerülhet sor. Most egy nagy alvásra volt szükségem. Este már teljesen kész voltam, előbb a vádlim, majd a hátam, végül a combom görcsölt be, az utóbbi hetek rettenetesen igénybe vettek.
– Olimpiai bajnok édesapja mit szólt a sikerhez?
– Szüleim nagyon örültek, az első között gratuláltak.
– Édesapja birkózóként jelentős szakmai tanácsokkal aligha láthatta el, tudott egyáltalán segíteni a pályafutása során?
– Nagyon sokat segített, persze másként. Ha egy-egy kudarc miatt elszomorodtam vagy elkedvetlenedtem, akkor mindig ő öntött hitet belém, ő tanított meg arra, hogy senkitől ne féljek. Ahhoz, hogy a dobogó tetejére álljon valaki, mindenkit le kell tudjon győzni, s ez bizonyos technikai szintet elérve már elsősorban önbizalom, hit kérdése.
– Most sajnálhatjuk igazán, hogy a női tőrözők számára nem rendeznek csapatversenyt az olimpián, hiszen Mohamed Aida és Knapek Edina a legutóbbi vb-n bronzérmes lett, ön most Európa-bajnok, azaz roppant erős válogatott alakulgat. Álmodott eddig az olimpiáról?
– Húúú... még kijutni is gyönyörű lenne, hiszen csak egyéniben lehet, s roppant korlátozott a létszám. Elég bonyolult a kvótaelosztás, a vébé mellett a hat legjobb Világkupa-eredmény számít. Gyakorlatilag Európából csak a legjobb tizenegy tőröző lehet biztos a részvételben, a többiek csak reménykedhetnek.
Tegnap a női párbajtőr- és a férfi tőrcsapatok küzdelmeivel folytatódott az Európa-bajnokság, s meglepetésre a tőrözők jobb eredményt értek el. A többszörös világbajnok, Európa-bajnok női párbajtőrcsapat csalódást okozott, hiszen jó ágra került, ám nem tudott élni a lehetőséggel. Az ukránok ellen megnyert negyeddöntőt követően, az észtekkel szembeni elődöntőben már 45:43-as vereséget szenvedett a csapat, majd a Tóth Hajnalka, Mincza Ildikó, Hormay Adrien, Kiskapusi Dóra alkotta együttes a 3. helyért rendezett mérkőzésen 45:41 arányban maradt alul az olaszokkal szemben. A váratlan kudarc egyik oka, hogy csupán Tóth volt képes mindhárom összecsapásban pozitív mérleggel zárni.
A férfi tőrözők ugyan legkevésbé sem számítottak az éremre esélyesek közé, ám ők mit sem törődtek a papírformával, s egészen a fináléig meneteltek, pedig egyáltalán nem volt könnyű dolguk. A Juhász Attila, Juhász Bence, Marsi Márk, Vízler Ádám összeállítású válogatottnak már a 16 közé jutásért is pástra kellett lépnie, ám a holland együttes ellen csupán bemelegített, s 45:29-re győzött. A negyeddöntőben az újdonsült Európa-bajnok Gomezzel felálló Portugália következett, s 45:40-es sikerrel folytatódott a sorozat, majd az elődöntőben Ausztria legjobbjai sem állíthatták meg őket. 45:39-re nyert a magyar csapat, s a döntőben Franciaország ellen már az aranyérem volt a tét.
A gallok legyőzése azonban már túl nagy falatnak bizonyult. Marsi az első asszóban 5:2-re kikapott, majd Juhász Bence még egyenlített, azután viszont végig a franciák vezettek. A különbség ugyan az ötödik pár után már tíztalálatnyi is volt, de a magyarok nem adták fel, ezzel nagyon megnehezítették a jobb vívókból álló, sokkal esélyesebb francia válogatott dolgát.
Nyom nélkül eltűnt egy helikopter
