A magyar öttusázónők folytatták ez évi kiemelkedő szereplésüket, a világbajnoki egyéni és csapataranyérem után az Ustí nad Labemben zajló Európa-bajnokságon Vörös Zsuzsa második lett, a negyedik helyezett Füri Csilla pedig olimpiai kvótát is szerzett. A Füri Csilla, Simóka Bea, Vörös Zsuzsa összeállítású együttesünk nagy fölénnyel szerzett aranyérmet Lengyelország előtt. A Balogh Gábor, Kállai Ákos, Horváth Viktor összeállítású csapatunk ezüstérmes lett Oroszország mögött.
Kilenc évvel ezelőtt, a Sheffieldben rendezett világbajnokságon figyeltünk fel egy akaratos, nagyon keményen küzdő fiatal versenyzőre, Füri Csillára, aki gyenge kezdés után remek futással a hatodik helyen végzett. A szakemberek véleménye az volt az újoncról, hogy ha a lövészetet stabilizálni tudná, akkor a világ legjobbja lehet. Ezt a nem egyszerű feladatot nem sikerült megoldania, ezért elhagyta a sportágat, triatlonista lett. Három évvel ezelőtt visszatért, és szombat este, 31 évesen olimpiai kvótát szerzett.
A rendhagyóan a női egyéni döntőben a megszokott 32 helyett 39-en indultak, mert a szabályok szerint csak negyven alatti létszámnál kell selejtezőt rendezni. A négy magyar induló közül Simóka Bea kezdett a legjobban, a lövészet (180) és a vívás (976) után az öszszetettben a második helyen állt. A tavalyi vb egyéni győztesének a fizikai számok azonban nem sikerültek, így végül csak 14. lett, míg testvére, az egyéni induló Simóka Nóra a 29. helyen végzett.
A székesfehérvári Alba Volán versenyzője, Vörös Zsuzsa viszont ott folytatta, ahol júliusban a pesarói világbajnokságon abbahagyta. A kétszeres egyéni világbajnok 179 körös lövészet után nagyon szenvedett, de eredményesen küzdött a páston (856 pont), majd megnyerte az úszást, és jó lovaglás után (1188) az élről indulhatott a futásnak. Az ötödikként rajtoló, kitűnő futó angol Harland azonban megelőzte, de ezüstérmes teljesítményéért Vörös Zsuzsa jelest érdemel. Füri Csilla önmagához képest jól lőtt (169 kör), s ez meglátszott a vívásán is, mert a páston 928 pontot szerzett. Négy tusa után az idei magyar bajnok a hetedik helyen állt, s mivel Vörös és az olasz Corsini már szerzett olimpiai kvótát, ezért hatalmas küzdelem alakult ki a három újabb olimpiai helyért. Füri hatalmas iramban futott, teljesen kimerülten érkezett negyedikként a célba, amely azt jelentette, hogy Vörös Zsuzsa után ő is olimpiai induló lehet. A magyar hármas remek teljesítményét bizonyítja, hogy csapatunk 204 pontos előnnyel lett aranyérmes.
Három éremért és három olimpiai kvótáért küzdöttek a férfidöntőben is. Az első tusájában, a lövészetben Horváth Viktor 187 körrel harmadik lett, mindössze két körrel maradt el tőle az egyéni induló Fülep Sándor. Kállai Ákos is jól kezdett (184 kör), Balogh Gábor viszont kevés tízest, ellenben sok nyolcast, sőt két hetest is lőtt, s a 174 körrel huszonnyolcadik lett a 32 fős mezőnyben. Világbajnokunk a páston javított (972 ponttal első lett), Kállai is jól szerepelt (916), de Horváth Viktor (748) és Fülep Sándor (720) elmaradt a várakozástól. A lovaglásban Fülep Sándor 1096 pontot szerzett, míg a csapattag Balogh Gábor 1092, Kállai Ákos 1060, Horváth Viktor pedig 940 pontig jutott. Csapatunk továbbra is vezetett, 76 ponttal az orosz együttes előtt.
A futásban nem sikerült javítanai, Balogh hatodik lett, így nem szerzett olimpiai kvótát. Kállai a tizenhatodik, Horváth a huszadik, az egyéni induló Fülep Sándor pedig a huszonkettedik helyen végzett. A sikeres egyéni szereplés, a kvótaszerzés azért nem sikerült, mert egyik magyar versenyző sem volt képes mind az öt számban egyenletes teljesítményt nyújtani. Ráadásul az orosz csapat a futásban ledolgozta a 19 másodperces hátrányát, és 20 ponttal győzött együttesünk előtt.
Nők. Egyéni. Európa-bajnok: Georgina Harland (brit) 5548, 2. Vörös 5488, 3. Boenisz (Lengyelország) 5456, 4. Füri 5400. Csapatverseny. Eb: Magyarország (Vörös, Füri, Simóka B.) 16 064, 2. Lengyelország 15 860, 3. Nagy-Britannia 15 648.
Férfiak. Egyéni. Eb: Edvinas Krungolcas (litván) 5576, 2. Valentini (olasz) 5532, 3. Meliah (fehérorosz) 5500. Csapatverseny. Eb: Oroszország 16 096, 2. Magyarország 16 076, 3. Csehország 15 440.
Önmérleg
Vörös Zsuzsa: „A lövészetem hullámzó volt, két hetes is becsúszott, ezzel együtt elfogadható az eredmény. A vívás az elején egyáltalán nem, a második felében viszont jól ment. Az úszás megnyerésével nagyon elégedett voltam. A lovaglás előtt a bemelegítésnél buktam, ezért különösen örültem, hogy a pályán nem hibáztam. Számítottam arra, hogy a futásban Harland befog.”
Füri Csilla: „A lovaglást kivéve mindegyik számmal elégedett voltam. Jó lovat húztam, a végén mégis hibáztam. A futás előtt nem sok reményt fűztem ahhoz, hogy sikerül olimpiai kvótát szereznem, nagy hátrányt kellett ledolgoznom. De mint kiderült, Kim Raisner most nem volt olyan jó formában, mint a világbajnokságon.”
Simóka Bea: „Örülök a csapat aranyérmének. Tovább küzdök az olimpiai kvótáért.”
Már most több mint egymilliárd fontot költöttek el a Premier League-ben
