Családi örökség a lövészet

A gazdasági kényszerből átalakult magyar sport egyik sikeres versenyzője ifj. Laczik Zsolt, aki családi vállalkozásban lett a futócéllövészet egyéni Európa-bajnoki ezüst-, csapatban pedig aranyérmese a plzeni kontinensbajnokságon. A Győri Lövészklub húszéves, még junior korú versenyzője arra készül, hogy a légfegyveres Eb-n olimpiai kvótát szerezzen.

Salánki Miklós
2003. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-SPORTLÖVÉSZET-
A sikeres vállalkozás gyökere a nagypapához vezet: a hetvennégy éves, nyugdíjas határőr főtiszt, Laczik László 1982-ben alakította meg a Győri Lövészklubot. A kis egyesület az elmúlt húsz évben anyagilag ugyan szegény volt, sikerekben viszont gazdag.
– Mivel nem volt pénzünk, ezért az apa jogán megparancsoltam fiamnak, Zsoltnak, hogy legyen ő a klub edzője – emlékszik vissza a klub ügyvezető elnöke. – A parancsot nemcsak végrehajtotta, hanem képezte is magát. Sajnos pénzünk azóta sem lett több, így fiam társadalmi munkában, de eredményesen látja el a feladatot.
Laczik László határozottan kijelenti, fiára ugyanannyira büszke, mint junior világbajnoki ezüstérmes és a felnőtt Eb-n sikeresen bemutatkozó unokájára.
– Büszkék lehetünk arra, hogy itt Győrött szinte a semmiből csináltunk egy nemzetközi szintű lövészklubot, amelynek az anyagi megbecsülése viszont továbbra is késik. Nagyon megnehezíti a munkánkat a szegénység. Zsolt például egy elavult, szovjet gyártmányú BK–5-ös puskával versenyez.
Pedig a Győri Lövészklub versenyzői már tíz éve szállítják az érmeket, huszonkét dobogós helyezést értek el az Európa- és a világbajnokságokon. Több érmet is lőtt Madarasi Csilla, Szabó Attila, Zsebadits Nándor, ifjabb Laczik Zsolt pedig tavaly a juniorok között, az idén a felnőttek mezőnyében szerzett ezüstérmet, csapatban pedig aranyat. A sportág egyik legnagyobb tehetsége két méter magas, így nem éppen lövészalkat.
– A sportlövészet nem kosárlabda, itt a magasság nem előny, mert az előnyösebb, ha alacsonyabban van a versenyző súlypontja – magyarázta Laczik Zsolt. – Ez nem zavarta a fiamat, sőt tizennégy éves kora óta mindig korosztálya egyik legjobbja volt. A lövészet ugyanis olyan technikai sportág, amelyben sokat számít a fej és a lelki adottság. Bár nem a tinédzserek sportága, de Zsolt az őszi svédországi légfegyveres Eb-n megpróbálja megszerezni az olimpiai kvótát.
Az Európa-bajnoki ezüstérmes sportlövő ezen a héten a megérdemelt pihenőjét tölti a Balaton partján. A győri egyetem hallgatójának eddig nem volt ideje nyaralásra, mert napi három-négy órás edzéssel készült pályafutása első felnőtt kontinensbajnokságra.
– Az Európa-bajnokságra azzal a céllal utaztam ki, hogy a csapatnak hasznos tagja legyek. Az 589 körös eredmény számomra is kellemes meglepetés volt. Ugyanenynyit lőtt Sike József is, de én a szétlövésre felszabadultan álltam oda, hiszen az éremszerzés minden előzetes várakozásomat felülmúlta. Önbizalom növelő lehet, hogy sikerült a világ egyik legjobb futócéllövőjét, Sikét megelőznöm.
Az Európa-bajnoki arany- és ezüstérem nem jelent előnyt a légfegyveres Európa-bajnokságra, amely az utolsó lehetőség lesz az olimpiai kvóta megszerzésére.
– Tízéves korom óta azért járok edzésre, hogy egyszer olimpián versenyezhessek. Óriási lenne, ha már jövőre indulhatnék Athénban. Ha nem sikerül, az sem lesz tragédia, dolgozom tovább az olimpiai szereplésért.
A fiatal Európa-bajnok cáfolja, hogy nagyapai vagy apai kényszerből választotta ezt a monoton sportágat. Családi öröksége viszont hozzájárult ahhoz, hogy megismerhesse és megszerethesse a lövészetet, amely elmondása szerint a versenyzőnek hallatlanul izgalmas sportág.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.