Kiábrándító volt a magyar bajnokcsapat első kísérlete arra, hogy bejusson az európai futballelitbe, még akkor is, ha a tudást, a fölkészültséget, a mentalitást tekintve az MTK-nak annyi esélye volt (van?) a Bajnokok Ligájára, mint a trójai falónak az epsomi derbin (hogy a Celtic kapcsán brit példával éljek). Mielőtt akárki megsértődne, gyorsan hozzáteszem, hogy éppen az MTK edzője, Egervári Sándor fogalmazott úgy, hogy a nyugat-európai nagy csapatok lehetőségeit ismerve belátható időn belül csak álom maradhat nálunk a kitörés.
Tehát a faló esete a derbivel…
A tétellel nehéz vitatkozni, leszögezhetjük, hogy túl sok helyen futballoznak jobban nálunk ahhoz, hogy gyorsan az egyről a kettőre juthassunk. Ez a szakmai oldal, a labdarúgásé, amelyet elemezzenek a hozzáértők (egyszer igazán megtehetnék, de tényleg…), ám ott vannak azok a jegyek, amelyek a sportot jellemzik, általában.
A lefújás után a pályán voltak előbb arról beszéltek, hogy rosszkor kapta a csapat az első gólt, de ezt hagyjuk, mert én még nem hallottam olyan csapatról, amelyik jókor kapott volna gólt. A folytatás már érdekesebb, eszerint a gól (a rosszkor kapott) jóvoltából a játékosok elveszítették a hitüket. Ami hétköznapian azt jelenti, hogy elment a kedvük az egésztől. Valóban így lehetett, mert null egy után már azt érezhette a néző, hogy semmi másra nem vágynak jobban a magyar futballisták, mint hogy legyen már vége az egésznek.
És ez a legnagyobb baj.
Ha már vitathatatlan érvekkel bizonyítható, hogy más a futball, más a futballközeg Európában, mint nálunk, akkor az a legkevesebb, hogy az eleve hátrányból induló csapat tagjai legalább azt próbálják meg bebizonyítani, hogy lehetőségek ide, esélyek oda, sportemberként érnek annyit, mint az ellenfél.
A sportban – tehát nem a labdarúgásban, mi több, a magyar futballban – ez az alapállás magától értetődő, akár amatőrként, akár hivatásszerűen ölt mezt, trikót valaki. A szerdai csúfságban nem az a fájó, hogy nyert a Celtic, hanem az, hogy az MTK még arra is képtelen volt, hogy valódi meccset (értsd: két csapat van a pályán) játsszon az ellenfelével, hogy a nézők azzal a tudattal indulhassanak haza, hogy sporteseményen voltak. Emlékezzünk csak: tavaly senki sem hitte, hogy a ZTE túljut a Manchester Uniteden, ám itthon (1-0) a zalaiak nagy igyekezettel azt elérték, hogy elismeréssel beszéljen róluk mindenki.
Az MTK kihagyta ezt a ziccert, abban sem produkált, ami magától értetődően elvárható sportoló ifjaktól, amihez nem kell pénz, paripa és fegyver. Meg profi szerződés sem.
Tartás kell hozzá, uraim, ha tudják egyáltalán, miről beszélek.
Itt az újabb brüsszeli terv: így érinti majd a magyar gazdákat
