A becsületmentő kajakos hölgyek

K A J A K - K E N U A kilenc arany-, a két ezüst- és két bronzérem ellenére sem lenne reális, ha azt írnánk, hogy a magyar kajak-kenu válogatott szenzációsan szerepelt a múlt heti világbajnokságon Gainesville-ben. Mert ugyan együttesünk beállította eddigi legjobb világbajnoki szereplését (1995), de a 13 magyar éremből kilencet a nők nyertek, akik mind a három olimpiai versenyszámban elsőséggel szereztek kvótát, míg a férfiak a 9 lehetőségből csak 4 versenyszámban biztosították részvételüket, a többiben pótvizsgára kényszerülnek.

Salánki Miklós
2003. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változást a magyar csapat világbajnoki szereplésében a 200 méteres döntők sem hoztak. A nők rövid távon is remekeltek: a verhetetlen Kovács Kati, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga négyes a sprinttávon is első lett. Paksy Tímea egyesben bronzérmet nyert, utána viszont az újonc Patyi Melindával kettesben újabb aranyérmet harcolt ki. Így a női kajakosok a 9 versenyszámban 8 arany- és egy bronzérmet szereztek, tehát majdnem száz-százalékos teljesítményt nyújtottak, amely valószínűleg megismételhetetlen bravúrnak számít.

A női szakágban 2001-ben kezdődött a hatalmas magyar fölény, amikor a világbajnokságon Fábiánné Rozsnyói Katalin tanítványai 4 arany- és 3 bronzérmet nyertek. Tavaly a Kovács Kati, Bóta Kinga, Szabó Szilvia és Viski Erzsébet négyesnek sikerült az a fantasztikus teljesítmény, hogy mind a három olimpiai versenyszámot megnyerték 500 méteren Sevillában. Ezt a teljesítményt sikerült tovább fokozni, s az elmúlt évi hat elsőséget a női kajakosok nyolcra növelték. A külföldi szakemberek évek óta keresik a választ arra a kérdésre, hogy mi a magyar nők győzelemsorozatának a titka. Ezt a tizenkétszeres világbajnok Kovács Katalin kétszer is alátámasztotta Gainesville-ben. Először akkor, amikor hatalmas fölénnyel nyerte az 1000 méteres finálét, igazolva, hogy a rengeteg kemény edzéstől fizikailag kiváló állapotban van. Győzelme után pedig elmondta, nem csinált semmi különöset, csak végrehajtotta amit edzője, Kati néni kért tőle. Elárulta, előfordult, hogy fáradtan kicsit megpróbált lazítani az edzésen, de rájött, nincs értelme. Százszázalékosan megbízik edzőjében, s ez a bizalom kölcsönös.

A magyar női csapat sikerét még az sem zavarta meg, hogy Fábiánné Rozsnyói Katalin megvált a fiatal, tehetséges, de az edzőnő szerint a sorból kilógó Paksy Tímeától. Az MTK versenyzőnője két újonccal, Patyi Melindával és Benedek Dalmával már a hazai válogató- versenyeken meglepetést szerzett. A világbajnokságon sem okoztak csalódást, mert 200 és 1000 méter kettesben aranyérmesek lettek.

A tavalyi gyengébb világbajnoki szereplés után a férfikajak-szakágban nagy fogadkozások történtek, hogy megpróbálják utolérni a nemzetközi élmezőnyt. Sári Nándor edző például rendet, fegyelmet hirdetett, s megvált az olimpiai bajnok Storcz Botondtól. A tavaszi nemzetközi versenyek után úgy nézett ki, hogy megtörténhet a várt előrelépés. Mindezek után keserű csalódás volt a világbajnoki szereplés. Vereckei Ákos nem tudta visszaszerezni a Sevillában elvesztett elsőségét, s oda jutottunk, hogy már annak is örülhettünk, hogy volt világbajnokunk 7. helyezésével olimpiai kvótát szerzett. Nem sikerült viszont ez a Kammerer, Veréb és a Bártfai, Bauer kettősnek. A tavalyi negyedik helyezés után az olimpiai bajnok négyes előrelépett, ezüstérmes lett, de az elsőségért nem volt harcban.

A kilenc kenus versenyszámban a magyarok háromban állhattak fel a dobogóra. A négy számban induló, nagy feladatot vállaló Kolonics György Kozmann Györggyel 500 és 1000 párosban olimpiai kvótát szerzett, viszont egyesben utolsó lett a fináléban. Örömteli a nagy öregekkel, a Pulai Imrével és Novák Ferenccel felálló négyes elsősége, de ez az aranyérem nem fedi el a szakág problémáit.

Egy évvel az athéni olimpia előtt a világbajnokságon bebizonyosodott, hogy a magyar kajak-kenu válogatott továbbra is a világ legjobbja, annak ellenére, hogy a férfi- kajak-szakág visszaesett. A szakemberek már a vb után meghirdették, hogy keresik a megoldást a problémákra, pedig csak a női kajakosok felkészülését kellene tanulmányozniuk. Kovács Katiék fantasztikus eredménye bizonyítja, hogy kemény, következetes, és főleg korszerű edzésmunkával a világot le lehet győzni. Viszont „megélhetési” felkészüléssel még kajakkal sem lehet eredményeket elérni.

A 33. vb éremtáblázata:
arany ezüst bronz
Magyarország 9 2 2
Németország 4 2 5
Oroszország 3 3 2
Lengyelország 2 2 6
Szlovákia 2 – –
Kanada 1 3 1
Románia 1 3 1
Ausztrália 1 1 2
Ukrajna 1 1 1
Litvánia 1 – 1
Svédország 1 – –
Új-Zéland 1 – –

Kapitányi mérleg
Angyal Zoltán, a magyar kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya: „Összességében elégedettek lehetünk, hiszen beállítottuk a duisburgi rekordot, azonban vannak gondok is, amelyeket a közeljövőben ki kell elemeznünk és meg kell oldanunk. A női csapat teljesítményéről csak felsőfokban lehet beszélni, a férfiak szereplése viszont csalódást okozott a számomra. Elképzelhető, hogy amíg mi az elmúlt években egy helyben álltunk, addig a világ többi része elment mellettünk. A mostani eredmények jelentősen befolyásolják az olimpiai felkészülést is, hiszen a jövő évi poznani Európa-bajnokságon még lehet kvótákat szerezni, ez azonban azt jelenti, hogy néhány versenyzőnek 2004-ben kétszer is csúcsformába kell kerülnie. A férfi kajakosoknál öt, a kenusoknál pedig négy helyet szereztünk Athénra, ennél többre számítottam. A jövő évi Eb-n az előbbi szakágban még legalább három-négy, az utóbbiban pedig még minimum egy kvótát kell kiharcolnunk.” (MTI)

Eredmények:
200 m. Férfiak. K1. Világbajnok: Ronald Rauhe (német) 35,798, 2. Fehérvári (ausztrál) 36,411, 3. Rjahov (üzbég) 36,417, …14. Babella Balázs 37,150. K2. Vb: Duonela, Balciunas (litván) 32,972, 2. Twardowski, Wysocki (lengyel) 33,154 3. Rauhe, Wieskötter (német) 33,358, …8. Kadler Viktor, Beé István 34,289. K4. Vb: Ukrajna 31,136, 2. Románia 31,168, 3. Spanyolország 31,260 …5. Magyarország (Kadler, Beé, Babella, Molnár) 31,343. C1. Vb: Makszom Opeljev (orosz) 40,896, 2. Doktor (cseh) 40,929, 3. Dittmer (német) 40,962, …18. Malomsoki Sándor 50,189. C2. Vb: Baraszkiewicz, Jedraszko (lengyel) 37,972, 2. Fuksa, Netusil (cseh) 38,012, 3. Klimnyuk, Szablin (ukrán) 38,230, …7. Malomsoki Sándor, Vasali László 39,154. C4. Vb: Oroszország 34,489, 2. Magyarország (Malomsoki Sándor, Vasali László, Kozmann György, Kolonics György) 34,737, 3. Csehország 35,105. Nők. K1. Vb: Caroline Brunet (kanadai) 41,344, 2. Rivas (spanyol) 41,600, 3. Paksy Tímea (Magyarország) 42,298. K2. Vb: Paksy Tímea, Patyi Melinda (magyar) 38,292, 2. Rivas, Manchon Portillo (spanyol) 38,521, 3. Pastuszka, Kulesza (lengyel) 38,528. K4. Vb: Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Szilvia, Viski Erzsébet, Bóta Kinga) 35,665, 2. Spanyolország 35,939 3. Lengyelország 36,118.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.