Jaj a legyőzöttnek!

Malonyai Péter
2003. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzáértők szerint ott tartunk, hogy sokkal nehezebb kijutni az olimpiára, mint ott sikerrel szerepelni, köszönhetően annak, hogy a magasan jegyzett sportágakban nincs automatikus indulás, kvótát kell szerezni a részvételhez.
Magától értetődik, hogy a részvétel jogára a sportágak nagy viadalain tehetnek szert a versenyzők, így a világ- és Európa-bajnokságok, a Világkupa-versenyek rangja igencsak megnő.
Látszólag.
Mert a lényeget nézve veszítenek a jelentőségükből ezek a veresenyek, elvégre a sikernek csak akkor van valódi értéke, ha a győztesek, a helyezettek egyúttal kvótát is szereznek saját maguknak, vagy a hazájuknak.
Mondhatjuk, hogy a szisztéma bennünket igazol, nálunk ugyanis már jó néhány évtizede az olimpia mozgatja a sportvilágot. Elővezethetnek az érdekeltek akárhány látványos fordulatot az ötkarikából kizárt sportágak jelentőségéről, az átlagpolgár érdeklődése elsősorban a játékok idején fordul a sport felé, ráadásul – ez már saját találmány – kizárólag a győztesek kapnak glóriát, az érmesek, vagy ne adj’ isten, a helyezettek jó, ha egy-két napig érdekesek, hamar kiesnek az emlékezetből.
Jellemző, hogy a mostani kajak-kenu-világbajnokság előtt a magyar csapat vezetői nem arról beszéltek, hogy hány aranyérmet remélnek, azt szajkózták, nincs fonrtosabb az olimpiai kvótánál. Nem hibáztathatók ezért, gondolkodásukra alapvetően a hazai gyakorlat hat, egy-egy diadalmas olimpia ugyanis esztendőkre meghatározhatja a sportág lehetőségeit.
Olimpiát négyesztendőnként rendeznek, így aztán lassan eljutunk odáig, hogy a sportolóknak arra is figyelniük kell, mikor kerülnek életük legjobb formájába. A csúcspont időzítése esztendőnként, szezonról szezonra haladva sem könnyű feladat, négy évben gondolkodva viszont szinte megoldhatatlan. Mert mit tegyen az a balszerencsés klasszis, akit mondjuk éppen két esztendővel a játékok előtt, illetve után jutalmazza meg a sorsa azzal, hogy testben és lélekben a legtöbbre képes? Hiába nyeri meg az adott időszak nagy versenyét, kis túlzással csak a hozzá legközelebb állók emlékeznek majd arra, hogy nem volt akárki.
A helyzet ellentmondása, hogy amíg a világ legnagyobb versenyének nő a presztízse, sőt, még a Coubertinnek tulajdonított, a részvétel fontosságáról szóló tétel is igazolást nyer, a sport veszít, mégpedig sokat. Mert a sikeres és a sikeresebb gladiátor között most már kimondva, kiírásban rögzítve tesz különbséget az, hogy hol jutott föl a csúcsra a világ legjobbjai között.
A Jaj a legyőzöttnek! elve így nyert csatát ott, ahol nincs ellenség, csak ellenfél, másként: a sport utánozza az életet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.