Táblával az út szélén… – tett fogadalmat Rátgéber László, a női kosárlabda-válogatott szövetségi kapitánya. „Nyaggattak, nyaggattak, végül azt találtam mondani, hogy stoppal jövök haza Patraszból, ha kiharcoljuk az olimpiai részvételt” – magyarázta a tegnapi elutazás előtt a mesteredző, aki lányaival Görögország felé vette az irányt. Holnap kezdődik ugyanis Amaliada és Pirgosz városaiban a hölgyek 29. kontinensbajnoksága, ami csakúgy, mint az urak esetében, a jövő évi athéni játékok európai helyeiről dönt majd. A patraszi helyosztók három legjobbika kvalifikálja magát az olimpiára.
„A mai kosárlabdában nem létezik papírforma, ami a nők esetében hatványozottan igaz – elmélkedett Rátgéber, aki pólós kollégájával, Faragó Tamással a nyáron kapta meg a mesteredzői címet. – Jól elbeszélgettem Tónóval a női lelkek rejtelmeiről, mindketten jártasak vagyunk e témában…”
Ennél jobban pillanatnyilag az ellenfelekben van otthon a szakember, az ukránokról, a belgákról, a spanyolokról, az oroszokról és a szlovákokról a létező legtöbb információt igyekezett begyűjteni. Persze nem egyszerű a helyzet a női csapatunk kispadján sem, hiszen amint mondja: „Megígérték a vezetőink, szereznek egy kazettát az ukránokról. Nos, hol van? Talán Ukrajnában… Sajnos pont ellenük kezdünk, jó lett volna látni őket…”
Problémamentes felkészülésről sem beszélhetünk: a legtöbb fejfájást amúgy is a palánk alatti emberek okozzák a mesternek (hol van már az az idő, amikor egy magyar centertől, Németh Ágitól rettegett Európa!), így kisebbfajta tragédiával ért fel Papp Krisztina hosszan tartó betegsége és Ujhelyi Petra csapatának WNBA-döntője, amely azt jelentette, hogy a Detroit kosarasa nem térhetett haza. „Kifejezetten nehéz dolgunk volt, de sikeresnek nevezhetjük a felkészülést. Csapatunk minden idők legfiatalabb, legtapasztalatlanabb magyar válogatottja, a két évvel ezelőtti keretből heten hiányoznak, ám óriási a kohéziós erő, magam is meglepődtem, mennyire egységes a társaság. Két fő kérdés foglalkoztat: hogyan hat majd a lányokra a teher, valamint lesznek-e állandó pontgyártó embereink? Pozitív válaszok esetén nem kell kudarctól tartanunk” – fejtegette Rátgéber, aki szerint papírforma ugyan nem létezik, de a hatos csoportban az oroszok és a spanyolok továbbjutására nagy tételben érdemes fogadni. A másik két helyre pályázhatnak a mieink három másik riválisukkal, hogy azután a megálmodott negyeddöntő következzen: „A másik ágon nincs olyan csapat, amelyiket ne győztük volna le és amelyiktől ne kaptunk volna ki. Ha eljutunk a legjobb nyolcig, ami amúgy az elsődleges célunk, egy meccs az élet, egy negyeddöntő, amin tényleg minden megtörténhet. Bárcsak ott tartanánk már!”
Titkos reményeink Rátgéber fogadalmával is kapcsolatosak, hiszen először, mint elárulta, a „Gyalog is hazajövök, ha kijutunk” mondat fogalmazódott meg benne, ám nem mondta el, mert: „Az már túl rizikós lett volna, nem vagyunk mi olyan gyengék, hogy ezt felvállaljam.”
KOSARAKÉRT GÖRÖGORSZÁGBA
A magyar válogatott: Csákány Emőke, Cserny Réka, Englert Orsolya, Eördögh Edit, Horváth Zsuzsa, Iványi Dalma, Kajdacsi Judit, Károlyi Andrea, Keller Annamária, Papp Krisztina, Seres Éva, Vajda Anna. A csoportok és a magyarok ellenfelei. A csoport (Pirgosz): Szerbia-Montenegró, Lengyelország, Görögország, Csehország, Izrael, Franciaország.
B csoport (Amaliada). 1. forduló, szeptember 19.: Magyarország–Ukrajna.
2. forduló, szeptember 20.: Magyarország–Belgium. 3. forduló, szeptember 21.: Magyarország–Spanyolország.
4. forduló, szeptember 23.: Magyarország–Oroszország. 5. forduló, szeptember 24.: Magyarország–Szlovákia.
„Arcátlanság azt állítani, hogy Ukrajna áll legközelebb az EU-tagsághoz”
