Életre kelt egy klasszikus fotó

V Í V Á S Jubileumra készülnek a vívók. Kilencven évvel ezelőtt, 1914. január 18-án született meg az önálló Magyar Vívószövetség (MVSZ). Első elnöke Beöthy Pál, a képviselőház akkori elnöke volt, ügyvezetője Nagy Béla, főtitkára Stéger György, a későbbi kormányfőtanácsos. Az évforduló jó alkalom egy kalandos sorsú kép feltámasztására.

Kő András
2003. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megjárta a tengerentúlt is a fotóalbum, Németh Árpád vívómester (a vívóereklyék nagy gyűjtője) a ma 99 éves Zöld Ferenc doktornak, a vívószövetség egykori titkárának is kiküldte ugyanis, hogy írná meg, kiket ismer fel a többnyire a háború előtti években készült képeken. És Zöld dr. helylyel-közzel meg is nevezte a szereplőket, hellyel-közzel, mert akadt kép, amely mellé nem tudott nevekkel ellátott papírcetlit ragasztani.
Így járt azzal a felvétellel is, amelynek magam eredtem a nyomába, az egyik vívóban ugyanis Terstyánszky Ödönt, az 1928-as amszterdami olimpia aranyérmes kardvívóját véltem felfedezni. Arról viszont fogalmam sem volt, ki lehet a másik, az, aki szemben áll vele. Magyar vívó aligha. Életemben nem láttam egyetlen fényképen sem.
A fotó tanúsága szerint versenyről szó sem lehet, hiszen a két vívót fejvéd nélkül örökítette meg a fényképezőgép lencséje. A mozdulat beállított. A mozdulatok szépek. Terstyánszky (ha valóban ő áll a bal oldalon) bal kézzel szúr az ellenfél mellére. Nem férhet kétség hozzá, hogy a bal oldali vívó Terstyánszky, aki balkezes volt, ráadásul egy 1924-es fényképen ugyanabban a ruhában (ugyanolyan gombokkal) látható, mint ezen a felvételen, amelyen…
De hát kivel is vívhat?
A helyszín – a háttérből ítélve – történetesen lehet a Vigadó terme is, ahol annak idején sok-sok versenyt és bemutatót rendeztek. Aki velünk szemben áll, ő sem ismert – nekünk, kései utódoknak legalábbis. És itt megáll a tudomány, megáll a képzelet.
De nini, a kép egyik sarka enged a szorításnak, a ragasztás könnyedén elválik a sötét papírtól. Izgalom fog el. Vajon mi van a kép hátára írva? És egyáltalán, van-e rajta valami? Még néhány pillanat, és itt van előttem a hátoldal. Az első, ami szemembe ötlik, egy pecsét, rajta a felirat: „Pobuda Alfréd műterme.” Cím, telefonszám. Pobuda neves sportfotós volt, minden műfajban remek, nem csak a vívásban. Ceruzával ez áll a fotón: „Berti tiszteletére. Terstyánszky és Casimir.”
Casimir nem lehet más, mint Erwin Casimir, Németország legnagyobb képességű vívóinak egyike. 1920-ban tűnt fel, megnyerve a német kardbajnokságot; 1923-tól 1928-ig pedig mind a három fegyvernemben (!) győzött a német bajnokságon; három olimpián helyezett volt. Nem akárki tehát, aki Terstyánszky Ödönnel szemben vívóállásba helyezkedik.
A „Berti tiszteletére” azt jelentheti, hogy minden bizonnyal bemutatót tartottak, akadémiát Berti László tiszteletére, aki 1912-ben tagja volt a stockholmi olimpián győztes magyar kardcsapatnak. (1924-ben az ezüstérmes gárdát erősítette.)
Fellapoztam az akkori Nemzeti Sportokat, s megtaláltam, amit kerestem. Íme. „Berti László ezredes tiszteletére szerdán a Vigadóban vívóakadémiát rendeznek” – írta 1927. december 19-én a sportlap, s aztán elárasztotta az ünnepeltet szép jelzőkkel. „A vívótársadalom kedves Laci bácsija ő, akinél udvariasabb, szívélyesebb és közvetlenebb úriembert ugyancsak nehéz találni a mai sportvilágban. Egészen más, mint amilyennek a közönség ismeri a vívóplansról, ahol szinte lerohanja ellenfeleit, miközben a puszták oroszlánjának diadalordítását hallatja…”
„Mit gondol, ezredes úr – teszi fel a kérdést az újságíró –, milyen sánszokkal (sic!) indulunk Amszterdamban?” Berti válasza: „Nem hinném, hogy ne szerepelnénk olyan jól, mint az eddigi olimpiákon…”
A kard egyéni aranyérmese pedig – ma már tudjuk – az a Terstyánszky Ödön lett, aki a szóban forgó bemutatón a német Casimirral „iskolázott”.
És még valami, a teljesség kedvéért: a velünk szemben álló úr – a kép hátoldalának tanúsága szerint – Schlotzer (Törpényi) Gáspár, a kor egyik neves vívómestere.
Hát így jutottam el ahhoz a pillanathoz, amelyet megörökített Pobuda Alfréd fényképezőgépe. (A fia, ifjabb Pobuda Alfréd is sportfotós lett, a Fradi futballcsapatának szerelmese, aki mindig fél térdre ereszkedve készítette fényképeit, és akkor is kattogtatta masináját – idős korában –, amikor már nem volt film benne…)
Mondhatják, ez az egész nem nagy ügy.
Én meg azt mondom: a magyar sporttörténelem egyetlenegy pillanatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.