A múlt a menetelő csehek mellett szól

L A B D A R Ú G Á S Két korábbi bajnok, egy kétszeres bronzérmes és egy outsider került az Európa-bajnokság elődöntőjébe. Az eddigi meglepetések tudatában nehéz bármelyikről kijelenteni, hogy abszolút favorit, a múltjuk alapján azonban könnyebb rangsort készíteni. Csehország kétszer, míg Hollandia egyszer szerepelt a kontinenstorna fináléjában. Ha a további eredmények úgy alakulnak, akkor ez a két csapat az aranyérem sorsáról dönthet július 4-én.

Szabó Tamás
2004. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Merthogy az elődöntőben Portugália–Hollandia és Csehország–Görögország mérkőzésekre kerül sor. A házigazda válogatott története harmadik elődöntőjére készül, ettől tovább még egyszer sem jutott. Hollandia 1988-ban megnyerte az Eb-t, míg Csehország 1976-ban, még Csehszlovákia néven diadalmaskodott. Egyedül a görögök nem illenek a képbe, akik most élik históriájuk legsikeresebb időszakát.
A kvartett közül az érmek tekintetében Csehország kerül az élre. A válogatott az első, 1960-as Eb-n is részt vett, akkor összesen 17 csapat nevezett. Csehszlovákia az elődöntőig verekedte magát, ahol alulmaradt a későbbi győztes szovjet válogatottal szemben. A Josef Masopust fémjelezte gárda 3-0-ra kapott ki, végül bronzéremmel vigasztalódhatott. A remek kezdetet három sikertelen próbálkozás kísérte, a válogatott elbukta a selejtezőket 1964-ben, 1968-ban és 1972-ben is. Aztán jött az ország legnagyobb futballsikere, az 1976-os Európa-bajnokság. A csehek a selejtezők során kiejtették Angliát, majd a negyeddöntőben túlléptek a szovjeteken. Az elődöntőt Zágrábban játszották Hollandia ellen: a rendes játékidőben 1-1-re végeztek, majd a hosszabbításban Nehoda és Vesely góljaival Csehszlovákia 3-1-re győzött. A fináléban a világ- és Európa-bajnok NSZK-val találkozott, és csakúgy, mint az elődöntőben ismét ráadásra került sor. A csehek ugyan 25 perc után 2-0-ra vezettek, de németek felálltak, és előbb Dieter Müller révén szépítettek, majd a 89. percben Hölzenbein találatával kiegyenlítettek. A hoszszabbításban nem született gól, a büntetőrúgásokat pedig a csehek nyerték 5-3-ra. Panenka pimasz büntetője volt a döntő találat.
Négy évvel később Nápolyban a házigazda olaszok ellen a harmadik helyért játszhatott a cseh csapat. Azért csak ott, mert az NSZK válogatottja bosszút állt, s megelőzte Panenkáékat a csoportban. A bronzmeccs 1-1-re végződött, a 11-eseket megint a csehek rúgták jobban, 9-8-ra nyertek.
Az újabb sikert megint vegetálás követte, a válogatott nem kvalifikálta magát 1984-ben, 1988-ban és 1992-ben sem. Nyolc évvel ezelőtt kijutottak, s ha már ott voltak, megint a döntőig mentek. Londonban a jól ismert rivális, Németország várt rájuk, amely Bierhoff aranygóljával múlta felül őket. Csehország négy évvel ezelőtt már a csoportküzdelmeket elbukta.
A kvartett ranglistáján Hollandiáé a második hely. Habár a narancsmezes alakulat 1976-ig sikertelennek bizonyult az Európa-bajnokságokon, a jugoszláviai viadalon bronzéremmel távozhatott. A harmadik helyért éppen a házigazdákkal küzdöttek meg, és Geels kettő, valamint Willy van de Kerkhof egy góljával 3-2-re nyertek. Négy évvel később ott voltak Olaszországban is, ám a csoportmeccsek során csupán a görögöket tudták legyőzni, s ez kevésnek bizonyult.
1984-ben nem kvalifikálták magukat, majd 1988-ban megnyerték a viadalt. A Gullit, Van Basten, Rijkaard által vezetett Hollandia a müncheni döntőben 2-0-ra verte Szovjetuniót. Svédországban, 1992-ben címvédőként elbukták az elődöntőt, a későbbi győztes dán válogatott büntetőkkel múlta felül őket. Angliában 1996-ban megint a fránya 11-esek döntöttek, a negyeddöntőben a franciák jobban rúgták Seedorféknál a pontrúgásokat. Négy évvel ezelőtt hazai környezetben jött az újabb sikertelen büntetőpárbaj, az elődöntő-ben Olaszország Francesco Toldója védte ki a szemüket.
A házigazda Portugália 1984-ig semmit sem mutatott fel a kontinenstornákon, Franciaországban azonban elsőre az elődöntőig jutott. A Chalana, Bento, Nené fémjelezte társaság az elődöntőben csupán hosszabbításban maradt alul a későbbi aranyérmes Platiniékkal szemben. Legközelebb 1996-ban jutottak ki a viadalra, ám Angliában Poborsky zseniális emelése már a negyeddöntőben megálljt parancsolt.
Négy éve az elődöntőig meneteltek, ahol Franciaország újfent legyőzhetetlennek bizonyult. Az Abel Xavier kezezése után megítélt büntetőt Zidane vágta Vitor Baia kapujába, és döntötte el a meccset.
Görögország a mostani viadalig csupán egy gólt rúgott az Európa-bajnokságokon. Egyszeri kísérletük 1980-ban történt, akkor a korszak legjobb görög csatára, Anasztopoulosz talált be a csehek hálójába. A tornát egy ponttal zárták, mert a későbbi győztes NSZK-val gól nélküli döntetlenre végeztek. Mostanáig semmit sem értek el, s nem úgy festett, hogy éppen Portugáliában múlják felül önmagukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.