Az olimpia atlétikai versenyeit beárnyékolja az újabb és újabb doppingügy. Kár, mert csodálatos versenyekben dől el az érmek sorsa az Olimpiai stadionban. Kevés figyelmet kapott például Zsivótzky Attila, aki sorozatos sérülések után remekül helytállt tízpróbában, 8287 ponttal a 6. helyet szerezte meg, így két helyet javított sydneyi helyezésén. A nem zavartalan felkészülés a magyar rekorder teljesítményén is látszott, igaz, 8554 pontos csúcsával sem kerülhetett volna fel a dobogóra. Roman Sebrle megnyerte Csehország első athéni aranyérmét, a világcsúcstartó 8893 pontos olimpiai rekorddal lett első.
A marokkói futókirály végre felülhetett a trónra. A harminc éves Hisam el-Geruzs 1500 méteren négyszeres világbajnok, világcsúcstartó, olimpiát azonban még nem sikerült nyernie, mert 1996-ban,Atlantában, a döntőben bukott, négy éve pedig ezüstérmes lett. Kedd éjszaka viszont Marokkó legnépszerűbb sportolója – akit több száz szurkoló kísér egy-egy világversenyre – hatalmas csatában olimpiai aranyérmet szerzett. Az 1500 méter befutója egy száz- méteres verseny célba érkezését idézte, mert az első három helyezett között mindössze fél másodperc különbség volt, és El-Geruzs mindössze 12 század másodperccel előzte meg a kenyai Lagatot.
Ezt a fantasztikus finálét is felülmúlta a női rúdugrók döntője, amelyben két orosz versenyző nagyon magas színvonalú versenyt vívott. A 470 centiméter lett az éremválasztó, ezt a magasságot az esélyes orosz Feofanova és a lengyel Rosowska átugrotta, viszont meglepetésre az idén 490 centiméteres világcsúcsot elérő orosz Iszinbajeva leverte. Ezzel a versenyszám legnagyobb esélyese csak a harmadik helyen állt. A fedett pályás világcsúcstartó a második kísérletét átvitte 475 centiméterre, ez sem sikerült, ezt a magasságot viszont Feofanova másodikra átugrotta, s már-már a kezében érezhette az aranyérmet. Honfitársnője ebbe viszont nem törődött bele, s a harmadik, utolsó kísérletét átvitte 480 centiméterre. Egyetlen ugrás, egyetlen remény, az utolsó. Iszinbajeva azonban élni tudott ezzel, mert nagyon biztosan, magasan repülte át a lécet. Majd ezután sírni, zokogni kezdett, s úgy látszik kisírta magából a feszültséget. Az orosz párbaj folytatódott, Feofanova 480, 485 és 490 centiméteren egy-egy kísérletet tett, sikertelenül. A világcsúcstartó viszont megszabadulva a lelki tehertől, egyre magabiztosabban versenyzett, és végül 491 centiméteres rekorddal győzött.
Allen Johnson, a férfi 110 m-es gátfutás atlantai olimpiai bajnoka nem jutott be a fináléba, mert a második elődöntőben a kilencedik gátnál bukott. A női gerelyhajítás selejtezőjében Szabó Nikolett 60,20 méteres eredményével elmaradt a 61 méteres selejtező- szinttől, a 16. helyen végzett. Távolugrásban Ajkler Zita 639 centivel búcsúzott, Vaszi Tünde viszont 655-tel bejutott a döntőbe.
Kihúzták a lottószámokat, több milliárd volt a tét
