Évek óta a csodagyerekek iránti elvárás árnyékában készült Gyurta Dániel, akiről tízéves korában a két hete elhunyt Széchy Tamás kikiáltotta, hogy a magyar úszósport legnagyobb ígérete, tehetségét a négyszeres olimpiai bajnok Darnyi Tamáséhoz hasonlította. Széles Sándor irányításával a kis Gyurta ugyan folyamatosan fejlődött, de életkora miatt még ifjúsági Európa-bajnokságon sem igazolhatta tehetségét. A nemzetközi felnőtt mezőnyben a tavalyi barcelonai világbajnokságon mutatkozott be, ahol az előfutamban ugyan a hatodik legjobb időt érte el (2:13,64), rutintalansága miatt az elődöntőben viszont gyengébben szerepelt, így nem sikerült a döntőbe jutás. Mindezek után az olimpia előtt még a hazai szakemberek sem emlegették az éremesélyesek között.
– Az athéni utazás előtt beszélgettem Széchy Tamással – meséli Gyurta Dániel –, aki azt mondta, hogy országos csúcsot fogok úszni, amivel érmes lehetek az olimpián. Megköszöntem a jóindulatát, de nem hittem Tamás bácsinak. Úgy gondoltam, jó, ha sikerül 2:11,5 perces eredményt elérnem kétszáz mellen, amivel a döntőbe juthatok. Aztán minden úgy történt, ahogyan ő megjósolta. Amikor hazajöttem Athénból, telefonon beszélgettünk, s bevallottam neki a kishitűségemet. Kicsit meglepett, hogy Tamás bácsi meghatódva gratulált nekem, mert egyébként nagyon kemény ember volt. Megbeszéltük, hogy szeptember közepén meglátogatom. Nagyon sajnálom, hogy már nem volt lehetőségem rá.
Széles Sándor tanítványa esélytelenül indult az olimpián, hiszen csak tizennegyedik volt 200 mellen a világranglistán. Az újonc aztán olyan taktikusan versenyzett, mint egy rutinos, öreg róka, így hatalmas meglepetésre a világcsúcstartó amerikai Hansent megelőzve ezüstérmet nyert.
– A második száz az erősségem, ezért nem estem kétségbe, amikor az olimpiai döntőben féltávnál csak hetedikként fordultam, főként, mert érzékeltem, hogy nem szakadtam le nagyon a riválisaimtól. Maradt erőm a hajrára, így folyamatosan jöttem fel, százötvennél már harmadik voltam. Szerencsém is volt, hiszen az amerikai Hansen végig előttem úszott, az utolsó métereken viszont hétszázad másodperccel sikerült megelőznöm. A világbajnok japán Kitadzsina viszont még verhetetlen volt nekem.
A Veres Pálné Gimnázium első osztályos diákja athéni sikere után hirtelen az ország népszerű sportolója lett. A száznyolcvan centiméter magas kamasz láthatólag és hallhatólag jól viseli a népszerűséget. Pedig hirtelen került a reflektorfénybe, amely azonban nem vakította el, továbbra is a földön jár… Ebben állandó segítséget jelent a családi háttér, elmondása szerint szülei nélkül sohasem érhetett volna el ilyen eredményeket. És az is megkönnyíti a hajnali keléseket, a monoton edzéseket, hogy testvére, a tizenhárom éves Gergő csoporttársa az uszodában.
– Tisztában vagyok azzal, hogy a névtelenséggel járó csend és nyugalom megszűnt körülöttem, a jövőben már elvárásokkal indulok a világversenyeken. A következő évben sem szerepelhetek még az ifjúsági Európa-bajnokságon, amit azért sajnálok, mert Budapest lesz a helyszín. Ugyanakkor jó, hogy nyugodtabban készülhetek a felnőtt-világbajnokságra. Nem szeretek tervezgetni, de ha betegség vagy sérülés nem jön közbe, akkor meg akarom javítani az egyéni csúcsomat.
Vitathatatlanul Gyurta Dániel a férfi nemzetközi mezőny egyik legtehetségesebb úszója, fizikai adottsága azonban kevés lett volna az eddigi eredményeihez. Kellett hozzá egy olyan kitűnő edzői gárda, mint amilyen Széles Sándor vezetésével a Jövő SC-ben dolgozik. A pluszt pedig a fiatal versenyző hozzáállása és szorgalma jelenti. A tervek szerint csak október negyedikén kezdődik számára a felkészülés, de az elmúlt héten már délutánonként lejárt edzeni a Komjádi uszodába, ahogy ő mondja: „Végre szabadon úszhattam, a magam örömére.”
Ideális tanítvány. A Jövő SC vezetőedzője, Széles Sándor több mint két évtizedig dolgozott Széchy Tamás csoportjában, 1999 óta foglalkozik Gyurta Dániellel: „Dani fejlődése eddig töretlen volt. Amikor öt éve hozzám került, 2:55 perc volt az egyéni legjobbja kétszáz mellen. A nagy ugrást, a fantasztikus korosztályi csúcsot 2001-ben érte el, amikor 2:20 percen belüli egyéni rekordot úszott. Azóta minden évben három másodpercet fejlődött, így jutott el a 2:10 közelébe. Nem titkolhatom, hogy fiatal kora ellenére ideális tanítvány, a fizikai adottságai kiválók, s emellett kőkemény srác. Nagyon tudatosan készül, az idén, az olimpia évében például egyetlen edzésről sem hiányzott. Tudomásom szerint sikere egyedülálló, a férfiak mezőnyében még senkinek sem sikerült tizenöt évesen olimpiai érmet nyerni. Már most nagyon magas szintre jutott, ahonnan természetesen egyre nehezebb lesz az út még magasabbra. Eddig is, ezután is hosszú távra tervezünk, nem hajszoljuk mindenáron az eredményeket. Jövőre az lesz a célunk, hogy Dani megerősítse helyét a felnőtt élmezőnyben, s fokozatosan megpróbálkozzék a rövidebb távval is mellen.”