Amatőrök profik ellen

L A B D A R Ú G Á S Tajvanon szerepelt felkészülési tornán a magyar futsalválogatott. A teremlabdarúgók három mérkőzést vívtak, s ugyanennyi győzelmet arattak. A kiváló szereplés tovább növelheti a csapat és a szövetségi edző, Kozma Mihály önbizalmát, hiszen a februári futsal Eb előtt a lehető legjobb eredményekkel rukkoltak ki.

Róth Ferenc
2004. 10. 20. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghökkentő számot mond a 48 éves szövetségi edző, aki 2003 óta irányítja a 4+1-es csapatot: „Ha elárulom, hogy hány igazolt teremfutballista van Japánban, amelynek a csapatát a tajvani tornán 3-2-re legyőztük, meglepődik. Hihetetlen, de ötmillió igazolt játékost tartanak nyilván, míg nálunk négyszázharminchetet. Eggyel sem több a létszám, pontos a kimutatás.”
A különbség valóban hatalmas, ez alapján nekünk, magyaroknak nem szabadna átlépni az országhatárt sem, nemhogy a világ másik felére röpülni. Ha azonban az eredményeit nézzük e csapatnak, amelyik valóban a hazai futsal elitjét jelenti, akár ingyenjeggyel is illene jutalmazni őket. „A lehetőségeinkhez és főleg a létszámunkhoz képest csoda, hogy csapatunkat a világ legjobb tíz, míg Európa nyolc elitválogatottja között rangsorolják.”
Csodát emleget Kozma Mihály, ami akkor válik még „nagyobbá”, amikor elmondja, hogy amatőr játékosokról van szó, akik – mint mondjuk Liechtenstein vagy Andorra válogatottja – napközben dolgoznak, esténként, ha elérik a villamost, edzenek, fociznak egy jót. „Nem akarok ódákat zengeni ezekről a srácokról, de tény: amit elértek, az nem mindennapi, mert a profi japánokon túl legyőzték Tajvant és Malajziát is ezen a tornán, s olyan gólkülönbséggel, amelyért sokat kellett tenni. 29 gólt lőttek, csak kettőt kaptak, jelezve ezzel, nem maradtak adósai a válogatott utazásait fedező hazai szövetségnek.”
A februári Eb-hez nem kell mélyen a zsebébe nyúlnia a magyar labdarúgást irányító testületnek, Ostravába ugyanis akár egy autóbusszal is el lehet jutni, a feladat azonban nagyon is nehéz lesz. A sorsolás finoman szólva sem nekünk kedvez. Íme, a csoportellenfelek: Spanyolország, Olaszország, Portugália. Ha az „igazi” futballt játszókra gondolunk, melegünk lehet, de úgy tűnik, a futsalosoknál sem mások az erőviszonyok. „A spanyolok az aktuális világbajnokok, a portugálok a harmadikok, az olaszok pedig Európa legjobbjai. Ezért egyrészt azt mondom, maradjunk szerények, másrészt viszont, ismerve a csapatomat, meg látva az elszántságukat, már most ki merem jelenteni, nem az elcsépelt tisztes helytállás reményében futunk majd ki a pályára, hanem azzal az eltökélt szándékkal, hogy lerohanjuk az ellenfelet. Ez az egyetlen esélyünk, ezt kell érvényesíteni. Csak a sok futás és az agresszív letámadás segíthet, másként betolnak bennünket a saját kapunkba, s minden elveszett.”
Ha végül mégis ezt teszik velük, akkor sem lesz okuk a szégyenkezésre, mert búcsúzáskor mond még egy meghökkentő adatot a szakember: a világon 125 millió igazolt futsaljátékos van.



FUTSALREGULÁK. A játékot 4+1 fő játssza kézilabdapálya-méretű játéktéren, a tiszta játékidő 2´20 perc. Palánk nincs, ha a labda elhagyja a játékteret, berúgással folytatódik a mérkőzés. Egy-egy csapat ötödik szabálysértése után az ellenfél tíz méterről lőhet büntetőt. A megítélt szabadrúgást négy másodpercen belül el kell végezni. A becsúszószerelés tiltott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.