Nem csökkenti a magyar sport szégyenét, hogy kiderült, a németeknek is van doppingügyük, ráadásul nagyon is népszerű, sikeres sportágukban. Németországban ugyanis a lovassport olyan, mint nálunk a vízilabda, hagyományosan eredményes, ezért is hatalmas az érdeklődés iránta. Így érthetően rendkívül érzékenyen érintette az athéni olimpián a nemzetek rangsorában hatodik helyen végzett német küldöttséget, hogy a lovastusában győztes Bettina Hoy – sokak szerint igazságtalan – kizárása miatt két aranyérmük is elveszett. A veszteségük növekedhet, hiszen ha a győztes díjugrató csapatban szereplő Beerbaum lovának a B próbája is pozitívnak bizonyul, a német együttes csak harmadik lesz. A lovassport doppingszabályzata szerint ugyanis nem az egész német csapat bűnhődne, csak Beerbaum eredményét törölnék. Ez azt jelentené, hogy példátlan módon, mindhárom dobogós csapat helyet cserélne, a második helyezett Egyesült Államok lenne az első, a harmadik Svédország az ezüstérmes, míg a németek az aranyukat bronzra cserélnék.
A sportágban világelső németek természetesen nem ismerik el a hibájukat, helyette azt hangoztatják: „Könnyelműek voltunk és naivak! A jelenlegi doppingszabályok a bűnözés vádját kényszerítik ránk.” Az olimpiai játékokon lebukott lovasok egyhangúlag szorgalmazzák a nemzetközi szövetség előírásainak megreformálását. „Nem lehet minden orvosságot ajzószernek nevezni. Lehetővé kell tenni kisebb horzsolások kezelését kenőccsel a versenyek alatt is. Erre jelenleg nincs lehetőség” – mondta a díjugrató Heinrich-Hermann Engelmann.
A német sport hagyományosan legsikeresebb sportágának védelmében az ötszörös olimpiai aranyérmes Ludger Beerbaum vállalja az élharcos szerepét: „A Goldfever nevű lovamnál kimutatott bétametazon bizonyítja, hogy a ló teljesítményét növelő szerről szó sem lehet. A kortizontartalmú kenőcsöt az állat csüdjén fellépő, ekcémára hasonlító seb kezelésére használtuk. Mind az istállóm orvosa, mind a szövetség szakértője abból indult ki, hogy a gyógyszer nem jut be az állat vérkeringésébe.” Björn Nolting, az olimpiai csapatot elkísérő állatorvos kikérte ugyan a nemzetközi szövetség véleményét is, csak nem kérte írásban az egyetértő választ. A doktor levonta a következtetést, és lemondott…
A világklasszis német díjlovaglók és díjugratók elsősorban azt kifogásolják, hogy a nemzetközi szövetség előírása szerint a verseny alatt semmiféle gyógyszert nem használhatnak lovaik betegségére, sérülésére. „A fájdalmas kólika esetében a Buscopan például egy nap alatt megoldhatja a problémát, de magában rejti a doppingvád lehetőségét. Mit tegyünk?” – teszi fel a kérdést Goldfever tulajdonosa, Madeleine Winter-Schulze. Beerbaum szerint a FEI a számára legegyszerűbb megoldást választja, a felelősséget a versenyzőkre és az orvosokra hárítja. Ezzel párhuzamosan a laboratóriumok munkája egyre pontosabb, hetek, sőt hónapok után is ki tudják mutatni a használt gyógyszereket, és közben nem tesznek különbséget a manipuláció és a szükséges kezelés között. „A versenyzőknek és a tulajdonosoknak hamarosan megfelelő érdekképviseletet kellene alapítaniuk, hogy a nemzetközi szövetség állatorvosi bizottságával együttműködve megoldást találjanak a gyógyításra és az ellenőrzésre.”
A németek magyarázkodása érthető, hiszen még nem volt olyan sportoló, aki lebukás után feltette volna a kezét, s elnézést kért azért, mert megpróbált csalni. A kenőcsös doppingeseteket mi magyarok is ismerjük. Dr. Burucs Balázs állatorvos, a díjugrató-válogatott szövetségi kapitánya a lovassport legnagyobb doppingsorozatával kapcsolatban elmondta, nem érti a németek magyarázkodását, mert ha betartották volna a szabályokat, akkor elkerülhették volna a botrányt. Az sem igaz, hogy a lovak sérüléseit a világversenyeken nem lehet gyógyítani, csupán be kell jelenteni a hivatalos állatorvosnak, aki írásban igazolja a tiltott szer használatát, amely így legálissá válik. A szakember szerint még „gyanúsabb” a fogathajtó Freund lebukása, mert Mary nevű lova szervezetében valeriánsavat mutattak ki, amely nyugtatószer. Ezt azért meglepő, mert a nemzetközi szövetség éppen egy évvel ezelőtt hívta fel a versenyzők figyelmét arra, hogy lovaikkal ne etessenek olyan tápszert, amely nyugtatót tartalmaz.
duplázó Újonc. Még a hazai szakemberek is fenntartásokkal fogadták, amikor egy évvel ezelőtt a kettesfogat-hajtásban négyszeres világbajnok Lázár Zoltán úgy határozott, hogy az idén megpróbálkozik a sokkal nehezebb, bonyolultabb négyesfogat-hajtással. Akadt, aki azt is megkérdőjelezte, hogy újonc létére bejut-e a világbajnoki csapatba. Aztán a fiatal hajtó fölényesen megnyerte a hazai válogatóversenyt, majd pedig kitűnő hajtással a világbajnokságon Dobrovitz Józseffel és Kecskeméti Lászlóval csapatban aranyérmes lett. Ha a B próba is megerősíti a német versenyző lovának a doppingolását, akkor Lázár Zoltán – a sportágban példátlan módon – újonc létére kétszeres világbajnokként mutatkozott be a királykategóriában.