Nem meglepő, hogy még az alapítók sem tiltakoznak hangosan az ellen, hogy jövőre fokozatosan megszűnik a nyolc költségvetési intézményből öszszevont Sportfolió Kht. Négy éve a szakemberek hiába vitatták az állami forrásból megfelelően működő sportlétesítmények központosítását, az akkori sportvezetés hitt abban, hogy így olcsóbb lesz a fenntartás, több jut majd a fejlesztésre. Sajnos ezúttal is beigazolódott a régi népi mondás, miszerint közös lónak túros a háta… Főleg akkor, ha a sportélet más területén leszerepelt vezetők fejőstehénnek tekintették a társaságot, amelynek ezért is lett hárommilliárd forintos hiánya.
A tetemes hiányban a sportvezetés is jelentős szerepet vállalt. Gyurcsány Ferenc például mintha szándékosan akarta volna csődbe juttatni a Sportfoliót. A volt sportminiszter ugyanis erre az évre csupán 800 millió forintos állami támogatást tervezett, amelynek anyagi csőd lett a következménye. A kht. feladata ugyanis az utóbbi három évben negyven százalékkal nőtt – hozzá kerültek a Honvéd létesítményei és a szegedi evezőspálya is –, miközben az állami támogatás a felére csökkent. Mennyire felelős vezető az, aki tisztában volt azzal, hogy a kht. 2001-ben majdnem kétmilliárdos állami támogatást kapott, erre az évre viszont csak 800 millió forintos költségvetést javasolt?
Az eltelt két évben bebizonyosodott, hogy a jelenlegi kormány sportvezetése alkalmatlan feladata elvégzésére, mert a 140 milliárd forintra becsült sportvagyont képtelen üzemeltetni, s ezért a létesítmények állapota fokozatosan romlik, már csak 25 százalékos. Jó baloldali szokás szerint az anyagi csődért senki nem vállalja a felelősséget, senki nem próbál megoldást találni a magyar sport jövője szempontjából súlyos gondokra. Pontosabban Gyurcsány Ferenc kitalálta, hogy a jelenlegi siralmas helyzetet hogyan lehet tovább súlyosbítani. Bizonyára megfejtették, mi a megoldás: el kell adni vagy át kell adni a sportvagyon egy részét, s akkor az államnak nincs rá gondja.
A tervezet szerint januártól Nemzeti Sportközpont elnevezéssel önálló gazdálkodású költségvetési szervezet alakul, amelynek a feladata a hat olimpiai központ és a népligeti sporttelep üzemeltetése lesz. A további ötven állami tulajdonú sportingatlant egyelőre a Sportfolió üzemelteti, amíg nem találnak új tulajdonost és fenntartót. Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal elnöke azt nyilatkozta, hogy a sportvagyon egy részét ingyen adják át az önkormányzatoknak, azzal a kikötéssel, hogy tizenöt évig kizárólag sportcélra használhatják a létesítményt, s annak a fejlesztéséről is gondoskodniuk kell. A létesítmények egy részét a sportpályát használó egyesületek kaphatják meg vagyonkezelői joggal. A fennmaradó ingatlanokat nyilvános pályázat útján értékesítik, a jövő évi költségvetésben ebből kétmilliárd forint bevételt terveztek. Jelenleg tizennégy ingatlant jelöltek ki eladásra. Még ki sem írták a pályázatokat, információink szerint a háttérben máris elkezdődött a „játszma” az értékes ingatlanokért, amelynek végén a sportpályák területén lakóparkokat vagy bevásárlóközpontokat építenek majd.
Hiú ábránd vagy inkább ostobaság a Sport XXI. létesítményfejlesztési program, amely szerint a fejlesztés egy része PPP-konstrukcióban fog megvalósulni, ami azt jelenti, hogy az építést és a fenntartást a magánszektor végzi el. Mert hol van olyan vállalkozó, aki a ráfizetéses sportlétesítménybe fekteti a pénzét? Az orosz Dmitrij Maszlov ezt megtette, egy évvel ezelőtt felépült Káposztásmegyeren az AstraZeneca jégcsarnok, amelyet viszont el kell árverezni, mert a tulajdonos nem tudta fizetni a banki kamatokat.
Miközben minden felmérés azt bizonyítja, hogy a magyar lakosság egészségi állapota romlik, addig a jelenlegi kormány a sportlétesítmények építése helyett üzletelni akar, ami népegészségügyi szempontból is döbbenetes szándék. Mert az sem reális remény, hogy a súlyos anyagi gondokkal küszködő önkormányzatok az állam helyett üzemeltetik majd a sportlétesítményeket. Így aztán nem nehéz megjósolni a szomorú jövőt: a XX. században felépített sportvagyon felélése elkezdődött, a jelenlegi terv szerint pedig a leépítés folytatódik.
Hatvanból hét. A Nemzeti Sportközpont feladata lesz az olimpiai központok működtetése, fenntartása, fejlesztése:
Budapesti olimpiai központ: Puskás Ferenc Stadion és Létesítményei.
Északnyugat-magyarországi központ: Tatai Edzőtábor
Balatoni központ: Balatonfüredi Edzőtábor és Vitorlástelep, Balatonfűzfői uszoda.
Nemzeti úszó- és vízilabdaközpont: Budapest, Nemzeti Sportuszodák és Létesítményei
Nemzeti kajak-kenu és evezősközpont: Szeged, Maty-ér
Közép-magyarországi központ: Dunavarsányi Edzőtábor
A népligeti sporttelep
Minden eladó. A Sportfolió Kht. vagyonkezelésében lévő, értékesítésre szánt ingatlanok:
1106 Bp., Fehér út 9.
1124 Bp., Lejtő út 28.
1097 Bp., Könyves Kálmán krt. 32.–Gyáli út 10.
8096 Sukoró, külterület
1142 Bp., Szőnyi út
8630 Balatonboglár, Liget u. 2.
2890 Tata, Agostyáni út 91.
8600 Siófok, Petőfi Sándor sétány
3154 Szuha, külterület
1031 Bp., Nánási út 27.
1106 Bp., Keresztúri út 116.