Az edzőkeringő 22-es csapdája

V í v á s Ha valaki nem ismeri a hátteret, és pusztán azt nézi, hogy a magyar férfi kardválogatott kikapott az athéni olimpián az Egyesült Államoktól, igencsak elszomorodik, és azt kérdezi: ilyen mélyre jutottunk? Pedig az amerikaiak előretörésének komoly okai vannak: náluk dolgoznak a legjobb orosz edzők, a sokszoros olimpiai és világbajnok Nazlimovval az élen. Persze a magyar mestereket sem kell félteni, jelenleg 32-t köt szerződés külföldhöz. Az egyesületi munka itthon akadozik. Mi a teendő? Erre kerestük a választ.

Kő András
2005. 05. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vízválasztó 1956 volt, amikor a forradalmi napokban, illetve a melbourne-i olimpia után nemcsak kitűnő sportolók választották a szabad világot, hanem több edző is, és a tengerentúlon vagy Nyugat-Európában próbáltak érvényesülni. Az 1932-es Los Angeles-i olimpia egyéni kardbajnoka, az aranyérmes csapat tagja, Jekelfalussy-Piller György vívókapitány Amerikában maradt, Élthes Csaba szintén; Rajczy Imre, az 1936-os berlini olimpia aranyérmes kardcsapatának tagja Argentínában telepedett le. Somos Béla – többek között Kárpáti Rudolf, Horváth Zoltán, Dömölky Lídia mestere – sok sérelemmel a tarsolyában Koblenzben nevelte a németeket. Rerrich Béla Svédországban kötött ki, hogy aztán a párbajtőrvívókkal meg se álljon a világhírig. Korábbról és későbbről is folytatható persze a sor. A londoni olimpia után Balogh Béla rávette Hegyi Gyulát, a sporthivatal akkori elnökét, hogy Párizsban elvégezhesse a mesterképzőt, de onnan nem jött vissza. 1970-ben a Vasas kardcsapatának mestere, Enyedi Siegfrid disszidált. Szepesi László volt az első, aki a 80-as évek táján hivatalosan kötött szerződést Franciaországban, és Lamour személyében kétszeres olimpiai bajnokot nevelt. Tizenöt éven keresztül a francia kardválogatott edzője volt. (Jelenleg már több éve idehaza, a testnevelési egyetemen tanít, a héten pedig a kard szakág vezetője lett a magyar válogatottnál.)
A magyar vívóedzők külföldi inváziója a 80-as évek második felében, a 90-es évek elején kezdődött. Kulcsár Győző többszörös olimpiai és világbajnok például 1986-ban távozott Olaszországba. Ifjabb Somodi Lajos húsz éve a németek fellegvárában, Tauberbischofsheimben aratja sikereit. Tábor Sándor 15 éve a spanyol kardválogatott mestere. Bujdosó Imre hat éve Koblenzben tanít. Salamon Gábor volt az edzője az olimpiai bajnok német Arnd Schmittnek, de ma is több válogatott tanítványa van.
Harminckettőig folytathatjuk!
– Van olyan ország, amelynek ennyi vívómestere dolgozik külföldön? – kérdeztük Kovács Tamást, a Magyar Vívószövetség főtitkárát.
– Az oroszok elárasztották Amerikát. Ez a magyarázata annak, hogy egyre jobb eredményeket produkálnak. Rászálltak a férfi és női kardvívásra, és ez a szakág dinamikusan fejlődik. De hát a mesterek sok pénzt is kapnak. Nazlimovon kívül ott van például a másik egykori világbajnok, Mindirgaszov vagy a lengyel Korfanti. A szintén orosz, sokszoros olimpiai és világbajnok Szigyak hosszú ideig dolgozott Olaszországban, mondhatni a Montano család házi edzője volt. Az ifjabb Montano éppen a mi Nemcsik Zsoltunkat győzte le Athénban az aranyéremért vívott csörtében. Az edzők jövés-menése átrendezte az erősorrendet. S ebben mi, magyarok is tevékenyen részt vállalunk.
– Vívásban az edző szerepe óriási. Elegen jelentkeznek a testnevelési egyetem vívómesteri szakára?
– Kevés fiatal megy edzői pályára. Akik mégis szakedzőire jelentkeznek, a diploma megszerzése után általában nem ebből élnek meg. Itthon ugyanis nem lehet a képesítéssel jól keresni.
– Mennyit keres egy magyar edző külföldön és itthon?
– Külföldön 4000-5000 eurót havonta, mondjuk egymillió, egymillió-kétszázezer forintot, a legjobb hazai edzők pedig – a Gerevich-ösztöndíjjal együtt – 300 ezer forint körül kapnak; a többség azonban kénytelen megelégedni 100-150 ezer forinttal.
– Ez cseppet sem ösztönző. Sőt arra készteti a magyar mestereket, hogy ha módjukban áll, külföldön keressenek munkát. Nem lehet megakadályozni, hogy elmenjenek?
– Nem.
– Arra van példa, hogy valaki visszautasított egy nagyon komoly külföldi ajánlatot?
– Udvarhelyi Gábor, az MTK mestere nem hagyta itt a tanítványait. Vagy Szőcs Bertalan, akit Olaszországba csábítottak. De engem is hívtak 1989-ben 5000 dollárért Guatemalába. Már megküldték a szerződést is. De hát ki megy el egy isten háta mögötti helyre? Angliába viszont szívesen elmentem volna. Pontosabban Skóciában, Walesben és Angliában kellett volna megszervezni a vívás teljes versenyrendszerét. Az 1996-os atlantai olimpia után – a gyenge szereplés miatt – több sportág élére külföldi szakembereket szerződtettek. Negyvenezer fontos évi fizetés várt volna rám villával és autóval. És a feleségemnek is biztosítottak volna egy kozmetikusi állást. De az utolsó pillanatban eltekintettek egy külföldi szakembertől.
– Ha eljátszunk a gondolattal, hogy a harminckét külföldön tevékenykedő edző most hazajönne…
– Tragikus helyzet állna elő.
– Miért?
– Mert nem tudnánk őket elhelyezni. Tudniillik a kluboknak nincs pénzük. Legfeljebb a válogatott mellé szerződtethetnénk két-három mestert, ezzel azonban a magyar vívás nem lépne előre. A sportág alfája és ómegája az egyesületi munka! A szakosztályokban minél több edző dolgozik, és minél több a gyerek, annál nagyobb esély van arra, hogy a tehetségesből lesz valaki. De a szakosztályi munka ma a magyar vívás leggyengébb pontja.
– A tények ismeretében nem próbálkoztak meg mégis azzal, hogy néhány edzőt hazahozzanak?
– De igen. Gémesi Györggyel, a szövetség elnökével kidolgoztunk egy olyan projektet, amely ezt a célt szolgálta volna, azonban óriási ellenállásba ütközött itthon. Hihetetlen felháborodás volt, mert azt mondták: miért nem azokat fizetjük meg, akik idehaza dolgoznak. Ez a harminckét edző elhagyta Magyarországot, elhagyta a magyar vívósportot, sokkal jobb körülmények között él, és most megint tálcán kapja az újabb lehetőséget. Szó, mi szó, van benne igazság, a másik oldalon azonban nekünk azt kell néznünk, hogyan lehet itthon a legjobban nevelni, a legjobb feltételeket biztosítani a megmaradáshoz, a felzárkózáshoz. Úgyhogy nevezhetem ezt az egész körforgást a 22-es csapdájának.
– Várható-e a közeljövőben, hogy újabb mesterekkel leszünk szegényebbek, és tovább romlik a kedvezőtlen hazai kép?
– Megmondom őszintén, én már a szemétkosárba dobom azt a levelet, amelyben ilyen-olyan edzőt kérnek tőlünk. Megköszönjük, elhárítjuk, és sok sikert kívánunk.
– Nem lesz ezzel népszerű!
– Nem baj. Nekem a magyar vívást kell szem előtt tartanom, nem azt, hogy erősítsem az ellenfeleket. Azt persze nem tudom megakadályozni, ha valaki saját magának elintézi a külföldi szerződést.
– És jönnek a meghívások?
– Jönnek.
– Rendszeresen?
– Igen. Most is érkezett egy, és nem is akárhonnan… Dél-Koreából. Három edzőt kérnek a nemzeti válogatott mellé. Párbajtőr-, kard- és tőredzőt. Három-négyezer dollár havonta, plusz teljes ellátás és természetesen lakás.
– Csábító…
– Lehet, de hozzám most már nem jó helyre érkeznek a levelek, mert az elmúlt 25 év alatt a kezem alól került ki a szóban forgó 32 edző… Most már elég ebből! Inkább azt mondom: próbáljuk megfizetni itthon is az edzőket. Ebben az évben a szövetség égisze alatt 35 edző kap fizetéskiegészítést a Gerevich-ösztöndíj, az utánpótlás-nevelésért járó Héraklész-ösztöndíj stb. segítségével. Ez azt jelenti, hogy nettó 40 ezer forinttól 200 ezer forintig terjedően részesülnek az edzők pluszpénzben. Megesett hat-nyolc évvel ezelőtt, hogy semmit nem kaptak, csak az egyesületi fizetést. Nem azt mondom, hogy szinkronban vagyunk azzal, amit külföldön kereshetnek, de abba az irányba lépegetünk, hogy itthon maradjanak a mesterek. Tehát én akkor lennék erkölcstelen, ha minden magyar edzőnek tálcán adogatnám ezeket a meghívásokat, és arra biztatnám őket: menjenek csak, csinálják odakint, ahogy tudják!
– Van-e valamilyen mentsége arra nézve, hogy ezt a 32 edzőt ön segítette külföldre?
– Azt hiszem, van. Akkoriban még bőven maradt mester idehaza, és ami a legfontosabb, éltek a nagyok: Bay Bélától Hatz Józsefig és Zarándi Csabáig. 1980-ban kerültem a szövetségi székbe, utána kezdtek érkezni a meghívások. Abban az időben fel sem merült, hogy a magyar vívás ezáltal majd gyengülni fog.
– Mi a magyarázata, hogy a fiatalok többsége külföldön meggyökeresedett és szárnyat bontott?
– A teljesen más rendszer, a munkamorál és az értékek tisztelete. Ez a dolgok lényege a szocializmus után… Ahol mindenki tudja, hol a helye, és tisztában van azzal, mibe szólhat bele. A Nyugat hihetetlenül sokat profitált a keleti blokkból; minden szinten, mert a szóban forgó időszakban olcsón meg tudta venni az értékeket.
– A jövő?
– Minket az elmúlt ötven évben nagyon megtizedelt a világ. Azzal kezdődött, emlékezhetünk, hogy az ötvenes években megtanítottuk a szovjeteket vívni. Még az álmainkat is lefilmezték. Nem akarunk abba a hibába esni, hogy mi menjünk majdan a Nyugathoz tanulni, és Magyarországra hozzunk külföldi edzőket. Ez a bumerángeffektus lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.