Az MSSZ szorult helyzetét jól mutatja, hogy a megváltozott szituációban sem tud mit kezdeni Aján Tamás súlyos személyiségével. Feltételezve azt a valószínűtlen lehetőséget, hogy valaki csupán a szövetség – egyébként sokrétű és naprakész – honlapjáról tájékozódik a súlyemelés történéseiről, akkor legfeljebb áttételesen következtetheti ki, hogy már nem Aján Tamás a MOB főtitkára. Az a hír ugyanis nem érte el a sportági portál ingerküszöbét, hogy a MOB elnöksége október 21-i ülésén egyhangúlag megvonta a bizalmat a sportvezetőtől. Az IWF-hírek rovatban azonban október 28-i keltezéssel olvasható egy angol nyelvű közlemény, amelyben Aján Tamás visszautasít és politikai indíttatású támadásnak tulajdonít minden ellene felhozott vádat. Ez a hír magyar nyelvű változatban keresztül-kasul bejárta a honi sajtót, ám utóbb az is, hogy Aján Tamás visszavonta ezen állítását; az mssz.hu-n természetesen ezt már – angolul, IWF-forrásból is – hiába keressük.
Aján Tamás más frontokon is megpróbálta győzelemnek beállítani a súlyos vereséget. Visszakozásáért cserébe a MOB elnöksége a tiszteletbeli főtitkári címet ajánlotta fel neki – fájdalom, hogy amikor a január végi közgyűlésnek ezt jóvá kellett volna hagynia, akkor már nem volt határozatképes. Bezzeg a Magyar Sportújságírók Szövetsége nem késlekedett ilyen sokáig: a decemberi gálaesten (a tagok megkérdezése nélkül) nehezen nevesíthető elismerésben részesítette a volt főtitkárt az újságírás és a sportvezetés közötti harmonikus kapcsolat fenntartásáért.
A Magyar Nemzet nyilván kivételt jelent ebben az idillben, mert a sportdiplomata előbb – hogyan is fogalmazzunk: tartalmilag és formailag sem helytálló – helyreigazítást kért lapunktól, majd ennek megtagadása után perrel fenyegetett – a hírt az MTI is kiadta… Persze Aján Tamás sokkal dörzsöltebb annál, hogy ne tudná: nem érdeke, hogy feszegessék szerepét a magyar súlyemelők athéni doppingügyében. Teljesen mégsem kerülheti ki a nyilvánosságot, a vizsgálaton még az olimpia előtt fennakadt Kecskés Zoltán ugyanis személyiségi jogi pert indított ellene, amelynek tárgyalása hamarosan megkezdődik.
A kényes gyanúval szemben, hogy érintett lehet a doppingügyben, Aján Tamás nagyon is gyakorlati intézkedéseket foganatosít, így bizonyítva, ő a tiltott szerek elleni küzdelem egyik élharcosa. Jacques Rogge NOB-elnököt fogadta az őszszel Dohában – az elmúlt évek tapasztalatai alapján magas szinten csakis egzotikus helyeken lehet súlyt emelni – megrendezett világbajnokságon, méghozzá éppen azon a napon, amikor a férfi súlyemelők 105 kg-os – Gyurkovics Ferenc súlycsoportja – versenye zajlott. Az IWF erre az évre pedig tovább szigorította doppingszabályzatát. Régi gyakorlat, hogy a versenyzőknek napra pontosan több hónapra előre be kell jelenteniük, hol fognak tartózkodni, az viszont új elem, hogy ha a rajtaütésszerű ellenőrzésre kiválasztott sportolót nem találják a kijelölt helyen, akkor az illetőt nem csupán automatikusan kizárják az év nemzetközi versenyeiből, hanem a nemzeti szövetségnek a költségtérítésen túl 5000 dolláros büntetést kell fizetnie. A szigor egyrészt érthető, másrészt viszont nincs lehetőség utólagos magyarázkodásra semmilyen rendkívüli esemény esetén sem. Csak összehasonlításképpen: atlétikában nincs pénzbírság, s „csak” az számít doppingvétségnek, ha az adott sportolót másfél éven belül háromszor nem érik utol az ellenőrök. Az ember alapvetően természetesen a „pandúrok” pártján áll, de a jogászok nem véletlenül hívják fel a figyelmet a „rablók” jogaira.
Az MSSZ-nek kutya kötelessége élen járni a szabályok betartásában. Boldogan csatlakozott az NSH kétes eredményű doppingellenes kampányához, s hasonló megelégedettséggel könyvelheti el, hogy a tavalyi vb-n egyetlen magyar sem bukott le. Arra már kevésbé lehet büszke, hogy a legjobb eredményünk egy 11. helyezés volt Ráki Henrietta révén, s a magyarok teljesítménye átlagban durván 30 százalékkal elmaradt a győztesekétől.
A szövetségnek a nagy IWF-nyomás dacára elemi érdeke, hogy az eltiltott, megfélemlített magyar elit újra versenyezzen. Paradox módon éppen attól a Gyurkovicstól remélhetne eredményt, aki jelentős szerepet játszott e történésekben. Hiszen ha nincs világbajnoki, olimpiai helyezés, akkor gyakorlatilag nincs állami támogatás sem. Gyurkovics már edzésbe is állt, és célul tűzte ki, hogy az idén amatőr viszonyok között is négy mázsa közelébe kerül összetettben. Hivatalosan azonban még vonakodik bejelenteni a visszatérését, mert nem látja biztosítottnak versenyzése előítéletektől mentes feltételeit.
Kiderült, miért omlottak össze az ausztrálok, a magyar kulcsember csalódott
