Mivel a versenyzők megbuktak az athéni doppingvizsgálaton – avagy az ő verziójuk szerint megbuktatták őket –, a sportvezetők eltiltották őket, ám ezzel korántsem zárult le a magyar súlyemelés athéni botránya. Most éppen a jogászokon a sor, hogy bizonyos szövegrészleteket, határozatokat elemezzenek.
Aján Tamás, a MOB korábbi – részben a doppingügy miatt tisztségét elvesztett – főtitkára lehet, hogy csütörtökön a bíróság előtt pontosított nyilatkozatát is pontosítani lesz kénytelen. A nemzetközi tisztségeket is betöltő sportdiplomata többek között ezt mondta: „Ha Kecskés nem doppingolt, de mégis pozitív eredményt produkált, úgy talán nem az ő vizeletmintáját minősítették meg nem engedett szert tartalmazónak.” Ez az idézet kétféleképpen értelmezhető: 1. Kecskés vizeletmintáját elcserélték az athéni laboratóriumban, s tévedésből lett pozitív a doppingtesztje. 2. Kecskés nem a saját vizeletét adta le, s e mintából mutatták ki az elhíresült oxandrolont. Azaz Aján Tamás, kicsit ugyan körmönfontabban, de továbbra is fenntartja azon – tavaly júniusban megfogalmazott – véleményét, miszerint Kecskés (és Gyurkovics) manipulálta a vizeletét Athénban. Ám két mondattal feljebb az is olvasható Aján nyilatkozatában: „Én nem azt állítottam, hogy Kecskés Zoltán kicserélte a saját vizeletmintáját máséra.” A súlyemelő és ügyvédje valószínűleg a teljes szöveget értelmezte, s vonta le az 1. pont szerinti következtetést, hiszen elálltak a pertől.
Ám jól jellemzi az ellentmondásokat, hogy több sajtóorgánum – köztük a távirati iroda – csak azt tartotta fontosnak közölni: Kecskés visszatáncolt. A sportoló éppen ezért egy nappal később közleményt adott ki: „Aján Tamás a bíróságon kimondta, hogy nem doppingoltam, s számomra ez a lényeg. Az elnök (értsd: Aján – a szerk.) nyilatkozata alapján számomra bizonyítást nyert, hogy Athénban más vizeletmintáját vizsgálták meg. A hibás döntéssel egy életre tönkretettek.” A kétségek eloszlatása végett szerettük volna megszólaltatni az ügyben Aján Tamást, ám csupán titkárságáig jutottunk, azóta is várva a megígért visszahívást.
Péntek óta látszatra nehezebb értelmezési feladattal kell megküzdenie a súlyemelősportnak. Az ügyészség ugyanis formai kifogások miatt érvénytelenítette Gyurkovics kétéves, illetve Kecskés örökös eltiltását. Ez azonban csak az MSSZ-ben uralkodó káoszra világít rá, érdemben semmin nem változtat. A két sportoló azzal nem megy sokra, hogy elvileg idehaza versenyezhet, ráadásul a nemzetközi szövetség (IWF) eltiltása a hazai viadalokra is érvényes. Hacsak az IWF szintén nem kezd el újra vizsgálódni Aján Tamás félreérthető nyilatkozata után, bár ez nem valószínű.
Hogy az újabb MSSZ-határozatig is legyen némi támpontunk, megkérdeztük a MOB véleményét. Csurka Gergely sajtófőnök úgy fogalmazott: a MOB-nak egyelőre nincs teendője az ügyben, mert a vitát a két versenyzőnek és az MSSZ-nek kell rendeznie egymással. Hozzátette: az eset figyelmeztetés valamennyi szövetség számára, hogy a jogszabályoknak megfelelő fegyelmi szabályzatot alkossanak.
Megkerestük a visszatérését fontolgató Gyurkovics Ferencet is, aki a következőket mondta: „Örülünk neki, hogy végre olyan tekintélyes sportvezető, mint Aján Tamás is azt állítja, amit mi Athén óta folyamatosan: nem követtünk el doppingvétséget. Gondolkozunk rajta, hogy az új helyzetben milyen új, jogi lépéseket tehetünk igazunk és becsületünk helyreállítása érdekében.”
Gyurkovics persze nemcsak Athénra vissza, hanem Pekingre előre is tekint. Egy szintén vitatott IWF-határozat szerint ugyanis hiába tölti le addig az eltiltását, a 2008-as olimpián sem indulhat. A jelen helyzetben azonban csak remélhetjük, hogy addigra legalább a 2004-es eseményeket sikerül lezárni.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak