Kísért a múlt

2006. 09. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Olimpiai Bizottság tagsága ma éppen úgy politikai töltetű tanácskozásra készül, mint 1984. május 16-án. A testület akkor egy ellenszavazattal határozott úgy, hogy sportolóink nem vesznek részt a Los Angeles-i olimpián, mert – innentől szöveghűen közöljük – „Sajnálattal kell megállapítani, hogy a szocialista országok jó szándékú felhívásai nem találtak kellő megértésre, az Egyesült Államokban tevékenykedő bizonyos szélsőséges politikai körök a versenyek előkészületeit továbbra is a Szovjetunió és a szocialista országok elleni propaganda céljaira használják fel.” Az indokolást azért érdemes felidézni, mert a valósághoz körülbelül annyi köze volt, mint a 2006. szeptember 8-i egyetlen napirendi pont felvezetésének: „a MOB hatékonyabb érdekképviseletének és érdekérvényesítési képességének helyreállítása, valamint biztosítása, és mindezek érdekében a MOB elnökének visszahívása”. Még a megfogalmazás, ez a bikkfanyelv is a meghaladottnak hitt múltat hívja elő.
Huszonkét éve a Szovjetunióból érkezett a diktátum, most csak a mai magyar szocialistáktól. Ezt bizonygatni éppúgy felesleges, mint tagadni, a sport berkein belül úgyis mindenki tudja, különösen az érintettek. Az pedig érthető, ha nyilvánosan nem vallják be, hiszen a sandaságait, a szégyenét senki sem teregeti ki szívesen. Aki viszont legalább önmagához őszinte, annak most forog a gyomra, és a rendkívüli közgyűlés titkos szavazása az egyetlen eszköz, amellyel az émelygést csillapíthatja.
Hiszen nyilvánvaló, hogy politika és sport sehol a világon nem lehet abszolút független egymástól; a különbség annyi, hogy Schmitt Pál kivitte magával a sportot a politikába – ennek tökéletes példája, hogy a magyar válogatott egyenfelsőjében pózolt választási plakáton –, az őt megbuktatni szándékozók ellenben bevitték a politikát a sportba.
A mai döntéssel ezért végképp nem Schmitt Pált kell megvédeni, hanem sokkal inkább a MOB-ot, a magyar sportot, egyáltalán, a civil szférát. Akit csak picit is megérintett valaha a sport, a sportszerűség szelleme, annak ez magától értetődő. (Tegnapi hír, hogy 105 olimpiai arany gazdája állt ki Schmitt mellett.) Nem véletlen, hogy a mai akcióhoz már Gyárfás Tamás exellenjelölt, valamint a MOB-elnökség egyetlen tagja sem adja a nevét. Nem tehetik meg, hogy deklaráltan egy bizonyos szint alá süllyedjenek, de ettől a tagságnak is meg kellene óvnia magát és a testületet.
A kiáltványok, nyílt levelek, aláírásgyűjtések időszakában a helyes és a személyesen hasznosnak ítélt döntés még ellentétben állhatott egymással. A titkos szavazás azonban személytelen: akinek eddig esetleg hiányzott a bátorsága, annak is megszólalhat a lelkiismerete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.