A Giants ismét legyőzte a Patriots-ot + Videók

A New York Giants nyerte az amerikaifutball-bajnokság (NFL) nagydöntőjét, a Super Bowlt.

Károly Gábor
2012. 02. 06. 5:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A New York Giants és a New England Patriots egyaránt háromszor volt korábban Super Bowl-győztes, s 2008. február 3. után ismét ez a két csapat játszotta a döntőt – akkor a Giants nyert 17–14-re. A 46. Super Bowl-ra az impozáns indianapolisi Lucas Oil Stadionban került sor, s a szervezők igen komoly show-val készültek eme rangos észak-amerikai sporteseményre.

Ugye az Egyesült Államokban a kosárlabda (NBA) és a baseball (MLB) mellett a másik nagy nemzeti sport az amerikai futball (NFL). Ennél fogva meg is adják az alaphangot a döntőnek: egy 30 másodperces reklámszpotért mintegy 3,5 millió dollárt kérnek el – nem véletlenül! Ugyanis például a tavalyi döntőt 110 millióan nézték, csak az USA-ban!

A döntőbe jutott csapatok közül leginkább a Patriots volt az, melyet oda is vártak a szakértők. A Giants döntőbe jutása már nem tűnt papírformának, főleg úgy, hogy pocsék alapszakaszt produkált – 9 győzelem, 7 vereség. Hasonló mutatóval korábban nem nyert még csapat Super Bowlt. Ugyanakkor a rájátszásban már jobban teljesített a New York-i csapat, s a tavalyi győztest, a Green Bay Packerst is búcsúztatta.

Kelly Clarkson elénekelte az amerikai himnuszt, megkezdődhetett a 46. Super Bowl!

Első negyed

A pénzfeldobást a Pats nyerte, de az első támadás jogát átengedte a Giants-nek. Eli Manning vezérletével tehát a New York-iak kezdhették a mérkőzést. Az első pontokat a Giants szerezte, miután a Patriots irányítója, Tom Brady úgynevezett safety-t dobott – olyan helyre passzolt, ahol nem volt társ – 2–0.

Az első negyed nem is alakulhatott volna jobban a Giants számára: Manning közelről passzolt Victor Cruzhoz, ezzel megszerezték a mérkőzés első touchdown-ját, 8–0. A TD-t követően a jutalomrúgás is jó volt, így a szünet előtt 9–0-ra ment a Giants.

Cruz touchdownja:

Második negyed

A második tizenöt percben kezdett magára találni a Pats, s Brady vezérletével támadásba lendült a New England. Apropó Brady! Az amerikai futball minden idők egyik legjobb irányítójáról van szó: ez volt a negyedik Super Bowl-ja, eddig háromszor már nyert, s kétszer választották meg a döntő legjobb játékosának (MVP).

Mindenesetre a szupersztár vezérletével is csak field goalig (3 pont) jutott a New England: a Pats magyar származású játékosa, Meskó Zoltán állította le a tojásfocit Stephen Gostkowskinak, aki könyörtelenül bevágta, 9–3. A Giants erejét jól jelzi, hogy Manning első rossz passzára a második negyed elejéig kellett várni.

De szép lassan Brady is felvette a ritmust, s nem pár másodperccel a nagyszünet előtt Danny Woodheadnek osztott ki egy touchdown passzt. A jutalompontot is behúzta a Patriots, ezzel 10–9-re megfordította az állást. A New England ezzel beállított egy NFL-rekordot is: 96 yardos drive (támadássorozat) végén szereztek touchdownt!

Woodhead touchdown-ja:

Összességében igazságosnak mondható eredménnyel mehettek az öltözőkbe a csapatok: a Giants az első negyedben volt ellenállhatatlan (9–0), míg a Pats a másodikban játszott parádésan (0–10). Érdekes, hogy a Giantsnél majdnem háromszor annyit volt a labda, mint a Patriotsnál, mégis az utóbbi csapat vezet a félidőben. A két irányító – Manning és Brady – nagyszerűen passzolt, hiszen a szünetig mindössze három-négy rossz átadásuk volt. Tehát Madonna pazar felvezetést kapott a félidei show-jához...

Madonna half time showja

Az NFL nagydöntőjének félidejében színpadra lépni óriási megtiszteltetésnek számít Amerikában. Ezért természetesen gázsi sem jár a produkcióért, „örüljön, hogy ott lehet”. Idén Madonna örülhetett a felkérésnek, s olyan sztárokhoz csatlakozott, mint például – a teljesség igénye nélkül – Bruce Springsteen, Prince, Justin Timberlake, Aerosmith vagy éppen Michael Jackson.

A szervezők hét perc alatt össze is dobták a színpadot a művésznőnek, akinek a produkcióját egy kanadai cirkusz, a Cirque du Soleil tette színesebbé. A lelátó sötétségbe borult, megkezdődött Madonna half time show-ja! Az 53 éves popsztár nem szerénykedett: mint spártai hadvezérnőt húzták be a pályára egy trón tetején...

A produkcióval önmagában nem volt gond: Madonna is csak majdnem egyszer borult fel a lépcsőn, s még a playback-je is elment. Egész jól mozgott, s ügyesen is tátogott: Amerikában úgy fest, több nem is kell, mert a szurkolók egyszerűen imádták! A kórussal megdobott Like a prayer című száma pedig nagyon rendben volt. Ügyes. Bár a végén a „World Peace” felirat Amerikából egy kicsit erős, ezt azért kezeljük a helyén...

Harmadik negyed

„Show must go on!” – ahogy Freddie Mercury is megmondta: a Patriots vezethette az első támadásokat a második félidőben. Tom Brady ott folytatta, ahol a szünet előtt abbahagyta: nagyszerű passzokkal operált, s zsinórban kiosztott 14 jó átadásával megdöntötte a Super Bowl-rekordot is! Át is gázolt a pályán a Pats, s Brady passzát Aaron Hernandez kapta el az end zone-ban, újabb touchdown-t szerezve csapatának. Jó volt a jutalomrúgás is, s a Pats sorozatban szerzett 17 pontjával elhúzott 17–9-re.

A Giants és Eli Manning pillanatai következhettek, de a New York-iak nem jutottak el az end zone-ig, s csupán field goal-t tudtak szerezni Lawrence Tynes révén, 12–17. Ismét Brady-ék próbálkozhattak, de támadásaikat nagyszerűen védekezte le a Giants, így Brady maximum a sorozatban szerzett 16 jó passzának örülhetett. Az ellentámadásból a New York újabb field goal-t szerzett – ismét Tynes révén –, s két pontra feljött a Pats-re, 15–17.

Negyedik negyed

Az utolsó 15 percet ismét a Patriots kezdte, de pocsékul: egy interceptionnel máris a Giants-nél volt a kezdeményezés. Percekig csak küzdöttek a felek, majd 3:46 perccel a vége előtt úgy tűnt, hogy Manning kezében a Giants sorsa. Jól is indult a New York-i támadás: Mario Manningham óriási bravúrral kapta el Manning passzát. A Patriots videóbíróval vissza is nézette, hiszen sorsdöntő elkapás volt!

Manningham parádés elkapása:

Szép lassan araszolt előre a New York-i támadósor az indianapolisi pályán, s szűk egy perccel a vége előtt össze is jött a touchdown a Giants-nek: Ahmad Bradshaw előtt szétnyílt a védősor, ő pedig köszönte szépen, 21–17. Jutalomrúgás helyett két pontos támadást próbált utána a Giants, mely már nem jött be.

Bradshaw mindent eldöntő touchdown-ja:

A Patriotsnak 57 másodperce maradt a fordításra. Brady ki is osztott egymás után két nagyszerű passzt, de elkapói ezúttal cserbenhagyták: sem Welker, sem pedig Hernandez nem tudott elkapni egy-egy könnyebbnek tűnő átadást. A New England irányítója a végén még megpróbálkozott egy majd félpályás passzal, de az end zone-ban nem termett babér a Giants-védők gyűrűjében a Patriots-elkapóknak, így a New York-i csapat negyedik Super Bowl-jának örülhetett!

A Manning család újabb aranygyűrűje

A döntő legjobbjának (MVP) a pazarul játszó Eli Manninget választották. A Giants irányítója második Super Bowl-ját nyerte, s ezzel megelőzte testvérét, Peytont, aki az Indianapolis Colts irányítója. A két klasszis édesapja sem akárki: Archie Manning kétszeres Pro Bowl-győztes volt a New Orleans Saints csapatával!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.