Bevallotta a Tour de France-győztes

Bevallotta, hogy ismeri a doppingdoktor néven elhíresült spanyol Eufemiano Fuentest Jan Ullrich.

LM
2012. 02. 10. 10:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Elismerem, hogy kapcsolatban voltam Fuentesszel” – írta saját weboldalán megjelent közleményében a 2007-ben visszavonult 38 esztendős sportoló. „Tudom, hogy súlyos hibát követtem el, amit már megbántam. Szeretnék bocsánatot kérni a viselkedésemért. Utólag átgondolva a történteket, a pályafutásom során bizonyos helyzetekben másképp kellett volna reagálnom” – írja a német.

A CAS azért tiltotta el, s fosztotta meg a 2005 májusa után elért eredményeitől, így az az évi Touron szerzett harmadik helyétől a német kerékpárost, mert vétkesnek találta a Fuenteshez köthető doppingügyben. Az elvi jelentőségű döntés értelmében Ullrich 2013 augusztusáig nem versenyezhet(ne).

80 ezer eurót fizetett a doppingdoktornak

A CAS indoklásában azt írta, hogy Ullrich legalább a vérdoppingolás tekintetében megsértette a szabályokat, továbbá azt is bizonyítottnak találta, hogy több alkalommal találkozott Fuentesszel, akinek 80 ezer eurót is fizetett „szolgálataiért”.

A testület szerint azért 2005 májusától törölték valamennyi eredményét, mert akkortól jelenthető ki biztosan, hogy részese volt Fuentes doppingprogramjának. A spanyol hatóságok 2004-ben kezdtek vizsgálódni az Operación Puertónak elnevezett ügyben, majd 2006 júniusában csaptak le, s 200, monogramokkal ellátott vértasakot foglaltak le, ezek többsége kerékpárosokhoz kapcsolódott. Ullrich esetében a DNS-minták alapján kilenc tasakról bebizonyosodott, hogy az ő vérét tartalmazza.

Olimpiai bajnok maradhat

Az ügy kirobbanásakor a német sztárnak saját csapata, a T-Mobile felfüggesztette versenyzői engedélyét, így nem engedte indulni 2006-ban a Touron. Ullrich – aki a CAS döntése nyomán megtarthatja 2000-ben nyert olimpiai aranyérmét és az 1999-es Vuelta a Espana-sikerét – mindvégig, még 2007-es visszavonulásakor is tagadta, hogy valaha csalt volna versenyzőként.

„Az 1997-es győzelmem és öt második hely után a közönség és a szponzorok óriási nyomást helyeztek rám a 2006-os Tour előtt” – írta Ullrich. „Mindenki elvárta az újabb Tour-sikert, különösen azért, mert Lance Armstrong visszavonult. Röviddel a rajt előtt beütött a krach. Eltiltás, címlapok, kiközösítés, razziák, bűnügyi nyomozás, vádak. Az egész világ falhoz akart állítani.” A német sportoló hozzátette, akkor, röviddel az eltiltása után nyilvánosan el akarta ismerni a hibáját, de az ügyvédei tanácsára „csendben maradt”.

Elfogadja

„Elfogadom a CAS mostani döntését, nem fogok fellebbezni” – zárta közleményét Ullrich. „Mindez nem változtatja meg a jövőbeli terveimet. Visszavonulásom óta ugyanis egyszer sem gondoltam arra, hogy visszatérek a profi kerékpározáshoz.”

A CAS a csütörtöki döntésekor elutasította a nemzetközi sportági szövetség (UCI) beadványát, amelyben a szervezet örökös eltiltást kért, illetve azt, hogy Ullrich 2002 májusa utáni összes eredményét töröljék. A CAS indoklása szerint a német kerékpáros nem visszaeső.

Contador

A CAS hétfőn egy másik ügyben hirdette ki ítéletét: akkor Alberto Contadort, a Tour háromszoros győztesét tiltotta el két évre a versenyzéstől, s fosztotta meg egyben a 2010 nyara óta elért összes eredményétől, 2010-es Tour- és 2011-es Giro d'Italia-győzelmétől is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.