Palack nélkül, egyedül győzné le a csúcsot

Klein Dávid hegymászó szólóban, a magyar hegymászás történetében először oxigénpalack nélkül készül feljutni a föld legmagasabb pontjára, a Mount Everestre (Csomolungma).

tt
2012. 02. 29. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tavasszal induló Magyar Everest-expedíció a hegy északi oldalán, a tibeti normál úton indul, amelyet britek tártak fel az 1920-as években.

Az expedíció március 28-án indul Budapestről. A magashegyi táborok kiépítése után a tervek szerint május 15. és 25. között kerül sor a csúcs meghódítására. Klein az alaptábor felett egyedül mászva akar eljutni a Mount Everest csúcsára. Az alaptábor vezetője, Török Edina rádión követi a hegymászó mozgását – tájékoztatták az expedíció szervezői közleményben az MTI-t.

Klein mászótársával, Várkonyi Lászlóval többször próbálkozott a Csomolungma megmászásával. 2007 májusában 8650 méterre jutottak palack nélkül, idén pedig ezen az útvonalon haladva az utolsó kétszáz méter legyőzésével tervezik kitűzni a magyar zászlót a „világ tetején”.

Klein legutóbb 2011-ben készült nagyszabású kísérletre, akkori célja a Mount Everest szomszédságában lévő, 8013 méter magas Sisapangma volt, amelyet szintén oxigénpalack használata nélkül akart elérni. Az expedíció azonban meghiúsult a mostoha időjárás és egyéb kedvezőtlen körülmények miatt.

Az Everest csúcsát eddig három magyar hegymászó érte el, de mindannyian használtak palackozott oxigént. A hegyet mintegy hatezer alkalommal mászták meg, de összesen alig 160 alkalommal sikerült a hegymászóknak a nemzetközi hegymászószövetség fogalmai szerint tisztán, tehát oxigénpalack segítsége nélkül elérniük a csúcsot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.