Máris Európa-rekord!

Pontosan két hete, február 16-án, csütörtökön derült ki, hogy Debrecen rendezheti az idei úszó Európa-bajnokságot.

Ballai Attila
2012. 03. 01. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első Európa-rekord már magával a helyszínváltással megszületett, hiszen 1926, 1958, 2006 és 2010 után ötödször lehet Magyarország a házigazdája a „normál”, azaz nagypályás, 50 méteres medencében zajló Eb-nek. Az egységes Németország (1934, 2002), valamint a kettészakítottság állapotából az NSZK (1989) és az NDK (1962) eddig összesen négy rendezéshez jutott, és bár Berlin 2014-es szerepvállalásával ez a magyar–német „meccs” 5:5-re alakul majd, a kontinens minden további úszó nagyhatalma mögöttünk kullog.

Azért remélhetőleg nemcsak a parton, hanem a vízben is születnek új magyar sikerek. E bizakodást táplálhatja Kiss László szövetségi kapitány azon kijelentése is, mely szerint várhatóan a lehető legerősebb csapattal képviseltetjük magunkat az Eb-n. Ennek a mondatnak látszólag ugyan csekély az információértéke, de az antwerpeni készülődés kapcsán biztosan nem állta volna meg a helyét. Belgium kedvéért ugyanis nem tért volna haza az Egyesült Államokból a Los Angeles-i Southern California Egyetemen tanuló világ- és Európa-bajnok Hosszú Katinka, ám a helyszíncserén felbuzdulva konzultált edzőjével, Dave Salóval, és ennek eredményeként tervei szerint ott lesz Debrecenben.

Ahol 2007 decemberében a rövid pályás Európa-bajnokságon már 4 magyar aranyat, 2 ezüstöt és 3 bronzot ünnepelhetett a hazai publikum. Májusban ugyanitt 40 számban avatnak bajnokot, és mivel már elkészült a program, nem árt rögzíteni, hogy hagyományosnak mondható sikerszámaink közül a nyitónapon, 21-én, hétfőn a 400 női vegyes, szerdán a 200 férfi vegyes, csütörtökön a 200 férfi mell és a 200 férfi pillangó, a vasárnapi záráson pedig a 200 női pillangó és a 400 férfi vegyes fináléja a kínálat.

E pillanatban még nem tudni, a „nagyágyúk” közül ki teszi tiszteletét, hiszen két hónappal az olimpia előtt nem minden vágyak netovábbja egy rangos felvezető viadal. Bár amióta a harmadik évezredben az úszó Eb-t az olimpia évébe kényszerítette bele a nemzetközi versenynaptár sűrűsége, azóta sem pangott 2000-ben Helsinkiben, 2004-ben Madridban vagy 2008-ban Eindhovenben a mezőny.

Sőt, mindmáig utolsó ötkarikás úszó aranyunkhoz, Kovács Ágnes 200 mellen aratott, sydney-i diadalához nem kis mértékben járult hozzá egy helsinki tapasztalat. Történt ugyanis, hogy a finn fővárosban Kovács Ági 50 és 100 mellen is tarolt, és már éppen kezdte azt hinni, hogy 200-on sem kell beosztania az erejét, hanem végigrepesztheti a távot, ám amikor 200-on is ezzel a „durr bele” taktikával próbálkozott, általános meglepetésre legyőzte őt a román Caslaru. Úgyhogy ebből okulva, Sydney-re visszatért a saját stílusához, aminek bajnoki cím lett a hozadéka.

De térjünk vissza a múltból a jelenbe, azaz a közeljövőbe és Debrecenbe, ahol elképzelhető, hogy a megszokott nyolcas döntők helyett, a 0-ás és a 9-es pályát is kiosztva, tízen állhatnak rajthoz a finálékban. E kérdésben a március 10-i, londoni bizottsági ülést követően várható végleges és hivatalos döntés. Attól mindenesetre nem kell tartani, hogy akár a délelőtti időfutamok során is üresen maradna a vízfelület, hiszen már a héten szállingózni kezdtek az előnevezések. Kedden délelőtt Ciprus nyitotta a sort 2 férfi és 2 női úszóval, másodikként a lengyelek (32 fő), harmadikként a csehek (25 fő) jelentkeztek, délután pedig Ausztriából nominálták az eddigi legnagyobb létszámú delegációt: a 14 férfi és 12 női versenyzőt 14 hivatalos személy kíséri Debrecenbe.

Persze aligha kérdés, hogy a magyar csapat lesz a legnépesebb, és onnantól már csak annyi kell, hogy a mennyiség átcsapjon minőségbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.