Kiss Antal a Magyar Rögbi Szövetség elnöke elmondta, hogy sok közös cél van a franciákkal való együttműködésben, főként, hogy a világ harmadik legnagyobb sporteseményét, a közel hárommillió helyszíni nézőt vonzó rögbi világbajnokságot (RWC) idén Franciaországban rendezik. A magyar rögbisport az elmúlt évek, évtizedek során több szállal kötődött, illetve kötődik mind a mai napig Franciaországhoz. A honi klubéletben vagy éppen a válogatottban ugyanis több olyan francia játékos, illetve szakember jutott szerephez, aki családja révén kapcsolódik Magyarországhoz.
A Francia Intézetben megrendezett gálán – amelyen díjazták az elmúlt év legjobbjait – a mintegy kétszáz meghívott résztvevő a rögbis társadalom egészét képviselte. Dénes Tamás, Szepesi-díjjal kitüntetett író munkája, a magyar rögbi történetét bemutató mintegy négyszáz oldalas kötet a rögbis szerkesztőbizottság és magyar rögbitársadalom közreműködésével született meg. Az egy éven át készült könyv létrehozását vitéz Bene Kálmán, a szövetség társadalmi alelnöke határozta el, aki a merész terv megvalósításában az alkotási folyamat végéig vezető szerepet játszott.
Az eseményen elhangzott, hogy a magyar szövetség nagyszerű évet tudhat maga mögött. Az eredmények közül kiemelkedik az olimpiai szakág, a hetes rögbi másodosztályú (Trophy) Európa-bajnoksága. Ez egyben a párizsi olimpiára vezető út első állomása volt, és a válogatottak a világ legjobbjai közé tartozó riválisokkal – az írekkel, az angolokkal és a walesiekkel – is megmérkőzhettek, az Eb első, zágrábi körét követően már házigazdaként, Budapesten. Utóbbi torna rendezése a sportág jeles képviselőinek elismerését is kivívta. Az amatőr játékosokat felsorakoztató magyar válogatottak számára a rendkívüli kihívás után továbbra is van esély az európai ötkarikás kvalifikációs döntőn való részvételre, amely az olimpiai selejtező alapját jelentő legrangosabb nemzetközi hetes rögbi sorozat, a World Series eredményeinek a függvénye.
Borítókép: A gálán díjazták a tavalyi esztendő legjobbjait (Fotó: Lehotzky István)