Április kilencedikén, az amerikai csapatok váratlanul gyors és sikeres iraki inváziója, valamint Bagdad bevétele után még sokan reménykedtek abban, hogy az újjáépítés és a közel-keleti térség válsággócainak felszámolása is éppolyan egyszerű lesz, mint a gyűlölt iraki diktátor bagdadi szobrának ledöntése (3.). Még akkor is, ha a világsajtót nemcsak a győzelem kivívásának egyes mozzanatait megörökítő felvételek járták be, hanem olyan képek is, mint amelyiken a 12 éves Ali Iszmail Abbász látható. Ez április 6-án készült egy bagdadi kórházban, nem sokkal azután, hogy a fiú otthonába amerikai rakéta csapódott, amely megölte családtagjainak többségét és megnyomorította a gyermeket.
Az amerikaiak és szövetségeseik ellen ma már szinte napi rendszerességgel végrehajtott iraki gerillatámadások azt bizonyítják, hogy nem mindenki tekinti felszabadítóknak az országban állomásozó csapatokat. November 6-án amerikai katonák elhunyt társaik bakancsaiból és gépkarabélyaiból emeltek rögtönzött emlékművet Al-Aszad légibázison az egyik legsúlyosabb incidenst követően, amelyben 15 amerikai katona vesztette életét a helikopterük ellen intézett támadás során.
Ha nem is okozott pánikot, az egész glóbuszon aggodalmat keltett a Kínából „világ körüli útra” indult SARS-vírus felbukkanása. A vírus megjelenése nemcsak a járványok elleni küzdelem hiányosságait, hanem a titkolózással a bajt tetéző kínai kommunista rezsim gyengeségeit is nyilvánvalóvá tette. A hatóságok szigorú intézkedésekkel próbálták meg visszaszorítani a járványt, amelyet nem sikerült eltussolni a világ közvéleménye elől. A képünkön látható Vuhanban, Hupej tartomány székvárosában április 29-én mentősök ügyelnek az utcán összeesett SARS-betegre.
Másféle katasztrófa sújtotta Amerikát. A Columbia űrsikló február 1-jén, pár perccel a tervezett landolás előtt darabjaira hullt Texas állam fölött. Az űrsikló teljes legénysége odaveszett. A Columbia földet érő, füstöt okádó darabjairól készült fotó a döbbenet pillanatait örökíti meg. Ezek a pillanatok viszont a következő évtizedekben is meghatározóak lehetnek: az egész világon visszavethetik az embert világűrbe juttató programok lendületét.
Október 19-én zarándokok, turisták, katolikusok és más vallások képviselői özönlöttek Rómába, hogy a Vatikánban tanúi lehessenek Teréz anya boldoggá avatásának. A Szent Péter tér kövezetén összegyűlt víz a bazilika és a téren áldoztató papok képét tükrözi.
Kaliforniában az osztrák származású filmszínész és testépítő bizonyult a szövetségi állam legerősebb emberének – a politikában is. Arnold Schwarzenegger kormányzóvá választását az egész világon aggódó kommentárok kísérték, amelyek az amerikai közélet „disnylandesedésétől” óvták a világ egyetlen szuperhatalmát. Bár egyesek határozott nemtetszésüket is kifejezték a jelölttel szemben, Kalifornia súlyos gazdasági gondjai a választók meghatározó részét a visszahívott liberális kormányzó ellen hangolták, így nyeregbe emelték a konzervatív, republikánus színekben induló filmszínészt.
A Dél-Amerika legszegényebb országaként számon tartott Bolívia többségi lakosságát kitevő indiánok között az elviselhetetlen szegénység miatt tört ki zavargás néhány héttel ezelőtt.
A világ leggazdagabb országában sokakat tett földönfutóvá az ősszel az évszázad egyik legnagyobb kárt okozó hurrikánja, a főképpen az Egyesült Államokat sújtó Izabel.
Miközben Irakban ismét fellángoltak a harcok, Izraelben és a megszállt területeken sem szünetelt a vérontás. A képen a Gázai övezetben lévő Dzsabalaja palesztin menekülttábor utcáin fekvő halottak láthatók, miután a tábort izraeli csapatok megtámadták, és tizenegy lakóját megölték, száznegyvenet pedig megsebesítettek. A rajtaütés válasz volt egy Izraelben elkövetett öngyilkos merényletre, amely tizenöt áldozatot követelt.
Jelképesnek értékelhető az a pár hete az újságokban – érezhetően nem kevés kárörömmel – közzétett fotó is, amely Michael Jackson popsztárról készült őrizetbe vételekor. Az arcát rendszeres plasztikai műtéteknek alávető sztárt ismét pedofíliával vádolják a hatóságok.
Bár 2003 nyara nem szűkölködött világrengető eseményekben, a nyári „uborkaszezon” egyik legfelkapottabb hírévé vált az MTV zenecsatorna díjkiosztó ünnepségén fellépő Madonna és Britney Spears között elcsattant csók. A kritikusok többsége azonban a forró jelenetet csupán bágyadt kísérletként értelmezte: egy olyan trend szimbólumaként, ahol a zenei tudást és tehetséget egyre inkább a színpadi megjelenés és közönségessé züllesztett erotika váltja fel.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Szégyen amit művelnek!