Népszerű a nemzeti konzultáció, amit az elmúlt húsz év nem túl sikeres érdekegyeztetési gyakorlatát megújítva vezetett be a kormány – derült ki a Nézőpont Intézet (NI) legfrissebb kutatásából. Az újszerű megoldás a részvételi adatok szerint igen népszerű volt a válaszadók körében, amit az is alátámaszt, hogy a megkérdezettek 61 százaléka a jövőben is szívesen fogadna hasonló kérdőívet.
Az NI kutatásából az is kiderül, hogy a magyarok több mint fele egyértelműen optimista gazdasági várakozásaiban, s mindössze egyharmada tekint borúsan a következő 12 hónap elé. Véleményük formálásában közrejátszhat a külföldi gazdasági kapcsolatok alakulása, az adósságcsökkentő bejelentések és a beruházóbarát gazdaságpolitika is. Az 50 százalék feletti gazdasági optimizmus jelentős javulásnak tekinthető, mert idén áprilisban a lelkesek aránya a 40 százalékot sem érte el. A felmérés rámutat arra is, hogy tízből öten általánosságban támogatóan, négyen viszont elutasítóan viszonyulnak a munkavállalói jogok védelmében szervezett sztrájkhoz. A vélemények erős megosztottságára magyarázat lehet, hogy több szakszervezeti szövetséget tiltakozásakor nem csak, vagy egyáltalán nem a munkavállalói jogok védelme motivál. A sztrájkok elméleti támogatásából azonban nem következik, hogy egy-egy konkrét munkabeszüntetés mellett is kiáll majd a többség, annak körülményei és következményei lesznek döntők megítélésekor.
Az EU-elnökséggel kapcsolatban minden második megkérdezett vélte úgy, hogy a magyar elnökség sikeres volt, s csak a válaszadók 22 százaléka állította ennek ellentétét. Érdekes, hogy az ellenzéki pártok hívei között számottevő véleménykülönbség tapasztalható. Míg az LMP támogatóinak 51, addig az MSZP- és a Jobbik- szimpatizánsoknak csak 30, illetve 39 százaléka volt elégedett.
Az elmúlt hónap egyik legfontosabb ügyében, a Kínával szorosabbra vont gazdasági együttműködéssel kapcsolatban az összes megkérdezett csaknem kétharmada szerint kötött jó megállapodást a kormány (62 százalék szerint az együttműködés előnyös, 18 százalék szerint hátrányos az ország szempontjából). Az „új szövetség” ellen hangosan tiltakozó LMP szimpatizánsainak 59 százaléka is inkább pozitívan ítéli meg a megállapodást.
A kutatás július 5–8. között, ezer fő telefonos megkérdezésével, országos reprezentatív mintán készült.

Érettségi 2025: trükkös matekpéldákat kell megoldaniuk a diákoknak