Így alakul az új Ptk.

Hamarosan a kormány elé kerül az új polgári törvénykönyv (Ptk.) tervezete, amelyről folyamatosak a szakmai egyeztetések.

LM
2012. 04. 20. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a közleményben felidézték, az új Ptk. februárban társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezete több változtatásra tesz javaslatot az öröklési rendben. Az Öröklési könyv a házastárs öröklési jogi státuszát változtatná meg. Eszerint a házastárssal egy sorban törvényes öröklési jogot adna az örökhagyó szüleinek, ami azt jelenti, hogy leszármazók hiányában a szülők törvényes örökösként kapják meg a hagyaték felét. Ebben az esetben is azonban az özvegy kapja az általa lakott lakást, továbbá az általa használt berendezési és felszerelési tárgyakat.

A javaslat egy kódex megalkotását alapozza meg, amely a magánjogi jogviszonyok lehetőség szerinti legteljesebb körét felöleli. Ennek a szempontnak az érvényesülését jelzi a családjogi törvény rendelkezéseinek integrálása a polgári törvénykönyvbe – írta a KIM.

Egyeztetés

A minisztérium a napokban több tematikus egyeztetést is szervezett civil és szakmai szervezetekkel, amelyeken a társadalmi egyeztetés során beérkezett javaslatokat vitatják meg. Ennek során pénteken a cselekvőképesség, a családjog és az öröklési jog témakörben tartott szakértői egyeztetést a tárca az Országos Bírói Hivatal, a Legfőbb Ügyészség, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, a Magyar Ügyvédi Kamara, az Alapvető Jogok Biztosa, a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma, a Társaság a Szabadságjogokért, a Mental Disability Advocaty Center és az LMBT Szövetség képviselőivel.

A legfontosabb kérdésekben (mint például a cselekvőképességi szabályozás, öröklésjogi szabályozás megváltozott rendelkezései) a szervezetek képviselői ismertették álláspontjukat a minisztériummal. A tárca az egyeztetésen elhangzott észrevételeket megfontolja – olvasható a közleményben.

Gazdasági társaságok

A gazdasági társaságokra vonatkozó szabályozást az elképzelés szerint beépítenék az új polgári törvénykönyvbe, amely azt a célt szolgálja, hogy a magánjogi viszonyok lehető legszélesebb körét szabályozza az új kódex. Ennek fényében szombaton a gazdasági társaságok jogát, illetve a Jogi személy könyv egyéb rendelkezéseit érintő észrevételeket vitatják meg többek között az Országos Bírói Hivatal, a Legfőbb Ügyészség, a Magyar Ügyvédi Kamara, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, a Magyar Bankszövetség, az AmCham, a Hangya Szövetkezeti Együttműködés és az Ökotárs Alapítvány képviselőivel.

A szakértői egyeztetések jövő héten is folytatódnak. Az új kódex átfogja az üzleti világ professzionális szereplőinek, a magánszemélyeknek és a fogyasztóknak a magánjogi jogviszonyait egyaránt, amely leginkább a szerződési jogban tükröződik majd. Így kedden a zálogjog, egyes kötelmi jogi kérdések, valamint egyes szerződéstípusok szabályait érintő szakértői egyeztetés lesz a bíróság, az ügyészség, a Magyar Ügyvédi Kamara, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Magyar Nemzeti Bank, a Gazdasági Versenyhivatal, a Magyar Bankszövetség, az AmCham, a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Biztosítók Szövetsége, a Magyar Faktoring Szövetség és a Magyar Lízing Szövetség képviselőivel – közölte a tárca a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.