A kooperáció képessége olyan európai érték, amiből itthon is jelentős eredmények születhetnek – mondta az államfő, az együttműködés jó példájának nevezve a debreceni beruházást. A Suzuki, az Apple és a Richter példájára utalva Áder János kijelentette: a fejlődés valódi motorját nem a pénz, hanem az emberi gondolat jelenti; „A pénz fontos, nélkülözhetetlen eszköze, de nem hajtómotorja a fejlődésnek.” Az elnök szerint a debreceni beruházás megvalósulásához az akaraton, a szorgalmon és a tehetségen kívül az együttműködés képessége is kellett. Az új tudományos park érdekes és izgalmas hellyé teszi Magyarországot Európa és a világ gyógyszerkutatói számára – jegyezte meg.
Hatalmas lehetőség a kkv-knak
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója közölte: a hatmilliárd forintból megvalósult, 50 százalékban európai uniós forrásból finanszírozott beruházás a hazai gyógyszeripari kutatás-fejlesztésben érdekelt kis- és középvállalkozásoknak teremt világszínvonalú infrastrukturális hátteret.
Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere közölte, hogy a város 25 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a Pharmapolis Gyógyszeripari Tudományos Parkban. Bár Debrecen – mint mondta – nem kíván gyógyszereket fejleszteni, kötelességének érzi, hogy támogasson minden ígéretes helyi vállalkozást. Így tesz most is, mindaddig amíg a tudományos park a Richter vezetésével a saját lábára áll – fűzte hozzá.
Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke példamutató együttműködés eredményének nevezte a beruházást, megjegyezve: a kamara támogatja, hogy egy nagyvállalat összefogja a kisebbeket és lehetőséget teremtsen a számukra.
Piacképes termékeket állítanak elő
A 10 500 négyzetméteres, korszerű kutatóbázist a bérlők előzetes igényeihez igazodva alakították ki, így olyan kutatás-fejlesztési és innovációs központ jött létre, amely megfelelő technológiával támogatja a gyógyszeripari ágazatban működő kkv-k egyedi és magas szintű igényeit, valamint technológiai inkubátori szolgáltatások széles skáláját képes nyújtani. Az épületben egyebek mellett a XXI. század követelményeinek megfelelően felszerelt kísérleti laboratóriumok, állatház, injekciós gyógyszerformákat fejlesztő laborterület, valamint irodahelyiségek és konferenciatermek kaptak helyet. A debreceni Pharmapolis Gyógyszeripari Tudományos Park 120 kutatónak biztosít munkahelyet.
A parkba olyan vállalkozások települnek majd, amelyek további vállalkozásokkal, felsőoktatási intézményekkel, akadémiai kutatóintézetekkel együttműködve képesek magas hozzáadott értékű, export- és piacképes új vagy továbbfejlesztett termékek előállítására, technológiák kidolgozására, piacra való bevezetésére.
A „science park” leendő vállalatai a Richter Gedeon Nyrt. kivételével jellemzően a magyar gyógyszerkutatás területén működő kis- és középvállalkozások, amelyek tevékenységük során nem elsősorban meglévő termékeiket, eljárásaikat tervezik továbbfejleszteni, hanem teljesen új K+F+I tevékenységet végeznek, ami által új piacképes termékeket, szolgáltatásokat, technológiákat hoznak létre.
A magyar érdekeket is szem előtt tudják tartani
A Richter Gedeon történetét áprilisban magyar sikertörténetnek nevezte a miniszterelnök a gyógyszeripari cég új biotechnológiai üzemének átadásán. Beszédében a Richtert olyan nagyvállalatnak nevezte, amely a saját tengelye körül forog, vagyis független. Hangsúlyozta, kormánya is éppen olyan Magyarországot akar teremteni, amely a saját tengelye körül forog.
Orbán Viktor később a debreceni televíziónak nyilatkozva elmondta: nagyon fontos, hogy a Richter független gyár, nincs benne olyan külföldi befektető, amelynek ki lenne szolgáltatva a magyar vállalatvezetés, így a magyar gazdaság érdekeit is szem előtt tudják tartani.