„Önmagában dicséretes dolog a csökkenés”

Az üzemanyagárak húzták a márciusi inflációt. Elemzők szerint tartható a jövő évi 3 százalékos cél. A régióban Magyarországon a legmagasabb az infláció mértéke.

Károly Gábor
2012. 04. 11. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztria
Bulgária
Csehország
Horvátország
Lengyelország
Románia
Szlovákia
Szlovénia
Ukrajna

Európai Unió
euróövezet

2,6
2,0
3,8*
1,6
4,3
2,4*
3,8
2,9
3

2,9
2,6

A régióban jelenleg Magyarországon a legmagasabb az infláció mértéke. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda délelőtt közölte, hogy márciusban a fogyasztói árak 5,5 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ehhez képest Romániában történelmi mélypontra süllyedt a pénzromlás mértéke, Ukrajnában pedig kilenc éve nem volt ilyen alacsony az infláció. A magyar adatokkal és a kilátásokkal kapcsolatban optimistán nyilatkoztak az MNO által megkérdezett elemzők.

Török Zoltán elmondta, hogy személy szerint kellemesen meglepődött az infláció csökkenésének mértékétől. A Raiffeisen elemzője úgy látta, hogy 5,9 százalék környékén maradhat a fogyasztói árak növekedési üteme. „A csökkenés okai a részletekben rejlenek” – mondta, és kiemelte, hogy az élelmiszerárak mérsékeltebb emelkedése vezetett oda, hogy csökkenhetett a pénzromlás mértéke. Az elemző elmondta, hogy leginkább az üzemanyagár-emelkedés húzta az inflációt.

Odor Tamás szerint a csökkenés már „önmagában dicséretes dolog” annak függvényében, hogy az áfakulcs 27 százalékra nőtt. „Az elemzők többsége és a kormány is azt valószínűsíti, hogy 5 százalék körüli értékre csökkenhet az infláció. Így az 5,3 százalékos éves cél is elfogadhatónak tűnik” – mondta a GlobalFX vezető elemzője.

Török kiemelte, hogy „sem az üzemanyagárak, sem pedig az élelmiszerárak emelkedése nem csengett még le”, a forint árfolyama is ezt vetíti előre. A Raiffeisennél úgy látják, hogy „tartósan 5,5–6 százalék között maradhat az infláció az őszig”.

2013-ban reális lehet a 3 százalékos infláció

A jövő évet illetően az elemző elmondta, hogy a bázishatás miatt 2013-ra 3–4 százalék közé várja az infláció mértékét. Hozzátette, hogy különböző adók, illetve ársokkok miatt beragadhat ezen a szinten is a fogyasztói árak drágulása. Odor hasonló véleményen van: „2013 második negyedévére elérhetőnek tűnik a 3 százalékos infláció”.

Ugyanakkor a világpiac még keresztülhúzhatja a jövő évre tervezett 3 százalékos inflációs célokat, emelte ki. Az elmúlt időszakban nőtt a magyar CDS-felár, s az olasz és spanyol kötvényaukciókon is elszálltak a hozamok, ami a forintra is rossz hatással volt. „Március végéhez képest 10 forinttal megugrottak a jegyzések, s jelenleg a pesszimistábbak már 310-es, míg az optimistábbak is csak 295-ös euróval számolnak” – emelte ki példaként a külpiac ingadozásaira.

Jelenleg többek között az EU/IMF-kapcsolatok alakulásától függ az, hogy a jegybank változtat-e az alapkamaton – továbbá „a kilátások változása a fő mozgatórugó”. A megállapodástól a piaci bizalom javulását várja Török, melyre az év második felében kerülhet sor. „Optimális esetben már a nyáron létrejöhet a megállapodás, kamatcsökkentésre pedig legkorábban az őszi–téli hónapokban kerülhet sor” – mondta az elemző.

Kamatemelés is szóba jöhet

Kuti Ákos a jegybanki kamatlábat illetően már emelésről beszélt. „A tankönyvi példa is azt sugallja, hogy emelni kellene a kamatlábon, amennyiben a jövő évi célokat tartani kívánjuk” – mondta az Equilor vezető elemzője. A szakértő mindenesetre nem vár emelést a következő néhány hónapban, mert több negatív hatása is lenne.

„Egy kamatemelés a kötvénypiacra – már így is drága a finanszírozás –, továbbá az amúgy is gyenge banki hitelezésre sem lenne jó hatással” – érvelt Kuti. Amennyiben sikerül végre megállapodni az unióval és az IMF-fel, akkor már lehetne beszélni kamatvágásról, hiszen „zsebben lenne a tartalék”. Jelenleg rossz a piaci környezet, emelni kellene a kamatlábon, de „a monetáris politikán kívül vannak más szempontok is”.

Az MNB két hét múlva dönt a kamatlábról, s Kuti Ákos szerint már többen lesznek, akik az emelés mellett érvelnek majd. Mindazonáltal „várhatóan marad a 7 százalékos alapkamat” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.