Varga Ferenc szerint a kkv-szektornak fontos szerepe van a gazdaságélénkítésben, hiszen Magyarországon a működő vállalkozások több mint a 99 százaléka ebbe a kategóriába tartozik, ugyanakkor 74 százalékos arányt képviselnek a foglalkoztatásban.
A főosztályvezető beszámolt arról, hogy a tárca jelenleg dolgozik egy nemzetközi kereskedőház programon, amelynek keretében a kkv-k piacképes, minőségi termékei és szolgáltatásai könnyebben jutnak ki az európai piacokra, és szereznek beszállítói pozíciót. Varga Ferenc kiemelte: a most készülő program összhangban van az EU törekvésével, ami a vállalkozások nemzetközi piacra jutását segíti elő. A kormány célja a piacra jutás elősegítése mellett a jó minőségű és elegendő árualappal rendelkező vállalkozások feltőkésítése hazai és nemzetközi forrásokból.
Glózik Klára, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Hálózat Konzorciuma képviselője elmondta: az Új Széchényi-terv kombinált mikrohitel programja iránt a vártnál is nagyobb az érdeklődés, Fejér megyében például már elfogyott a keret, és Békés megyében is sokan veszik igénybe a hitelcsomagot.
A konferencián részt vett Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, aki az MTI-nek elmondta: a vállalkozásokat óvni és védeni kell, különösen nehéz gazdasági helyzetben. Amikor az export szűkül, stagnál a belső fogyasztás, a kormányzat vállalkozásélénkítéssel tudja segíteni a kkv-szektort. A jól célzott és jól tervezett programokkal védőernyőt kaphatnak a gazdaságban és a foglalkoztatásban meghatározó vállalkozások.
Emlékeztetett arra, hogy 1992-ben Békéscsaba megyei jogú város alpolgármestereként személyesen vett részt a megyei vállalkozásfejlesztési alapítvány létrehozásában, és örül annak, hogy a rendszer ma is működik, a gazdaságpolitika egyik közvetítő szervezete.