Az unortodox gazdaságpolitika diadala

Az ÁKK annyi forint többletforrást vont be, hogy elképzelhető, az idén már nem kell kilépnie a devizapiacra – jelentős mozgásteret biztosítva a kormánynak az IMF–EU-tárgyalásokra.

Károly Gábor
2012. 07. 22. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mielőtt a héten történt eseményeket vennénk szemügyre, kanyarodjunk vissza egy kicsit április végére. Akkor Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője az MNO kérdésére elmondta, hogy az ország devizatartaléka a harmadik negyedévig elég, utána mindenképpen ki kell menni a devizapiacra. „A forintkötvényeket méregdrágán ugyan, de elviszik, ugyanakkor a devizakötvények esetén lehetnek gondok IMF-megállapodás nélkül, mert folyamatosan járnak le a devizakötvényeink” – mondta akkor az elemző.

Egy hónappal korábban Töröcskei István, az ÁKK vezérigazgatója még azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy „Magyarország még az előtt kibocsáthat devizakötvényt, hogy megállapodna az új hitelről az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), amennyiben kedvezően alakulnak a piaci feltételek”. Mondhatni, „tesztelte” a piacokat. Az nagyjából körvonalazódott a különböző elemzőházak – főként a mindig jól értesült londoni cégek – jelentéseiben, hogy IMF-megállapodás nélkül rendkívül kockázatos lenne devizakötvényt kibocsátani.

Nem kellett hozzányúlni a tartalékokhoz

Az ÁKK – egyelőre – nem vállalt ilyen kockázatot, helyette viszont szép csendben folyamatosan növelte a forintkötvények kibocsátását: többnyire a meghirdetett értéken felül értékesítette a lejáró adósságpapírokat az aukciókon. Tette ezt úgy, hogy olykor jelentősen emelkedtek a hozamok.

Suppan Gergely ezzel kapcsolatban elmondta, „megnyugtató, hogy a különböző forrásbevonásokkal, forintforrásból tudtuk fizetni a lejáró kötvényeket”. Az elemző két ilyen forrásra hívta fel a figyelmet. Az egyik az, hogy a lakossági kötvénykibocsátások révén mintegy százmilliárd forintos nagyságrendben kerültek a háztartásokhoz különböző lakossági papírok, mely mindenképpen üdvözlendő. A másik, hogy „a legtöbb aukción az ÁKK több forrást tud bevonni, s ezekből tudják visszafizetni a lejáró devizakötvényeket úgy, hogy a Magyar Nemzeti Banknál váltják át azt devizára”.

Csökkenő kockázatok

Ennek az az egyik eredménye, hogy az ország devizatartalékai megmaradtak. Suppan kiemelte, hogy amíg a fenti források kitartanak, úgy „kibekkelhetjük” az idei évet devizakötvény kibocsátása nélkül. Augusztusban esedékes egy törlesztőrészlet az IMF felé, melyre „lassan megvan a fedezet” anélkül, hogy a devizatartalékokhoz hozzányúlna az állam. Suppan hozzátette, hogy a jó hír mellett bizony van rossz is, ugyanis a kamatkiadások nőttek, melyben a gyenge forintárfolyamnak is hatása volt. „Az adósságállomány egy része így forintra cserélődik, tehát csökken az államadósság devizaaránya, mely hosszú távon mindenképpen jó hír” – tette hozzá a szakértő.

A kockázatok csökkenését támasztják alá a legnagyobb londoni CDS-piaci adatszolgáltató, a CMA DataVision kimutatásai is, mely szerint idei mélypontjára csökkent szerdára a magyar államadósság-törlesztés leállásának kockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása. A cég szerint az okok mögött a piac az IMF–EU-egyeztetésekkel kapcsolatos derűlátása található.

Jelentős mozgástér a tárgyalásokhoz

Azáltal, hogy Magyarország nincsen „rákényszerítve” devizakötvények kibocsátására, s javul hazánk piaci megítélése is, a kormány jelentős mozgásteret kapott a IMF–EU-tárgyalásokhoz. A megegyezés várható időpontja még nem tisztázott, de a legtöbb elemző továbbra is azt valószínűsíti, hogy ősszel születhet meg a korábban várva várt megállapodás. Kérdéses, hogy akkor szüksége lesz-e még Magyarországnak az IMF-re.

Mindenesetre a kormány mondhatni „unortodox” gazdaságpolitikája révén – mert amit az ÁKK véghezvitt, hogy elkerülje a devizapiacra való kilépést, azért annak tekinthető – jelentősen csökkentek az utóbbi hónapokban az ország külső finanszírozási kockázatai. Ez első körben csak részsiker ugyan, de az egyáltalán nem mindegy a tárgyalások szempontjából, hogy mennyi is Magyarország mozgástere a valutaalappal történő egyeztetések alkalmával.

Megközelítette idei csúcsát a forint

A magyar fizetőeszköz a héten nagy utat járt be: hétfőn még 288 forint felett kereskedtek az euróval a bankközi devizapiacon, míg csütörtökön a 283,31 forintos euróárfolyamot is elérte, mellyel megközelítette idei legerősebb árfolyamát – május 3-án 282,23 forint volt az euró jegyzése. Pénteken „korrigált” a hazai fizetőeszköz, miután a 286 forintos euróárfolyamot is átlépte a kurzus. Kereskedők szerint fontosabb hír nem érkezett, a gyengülés inkább a forint heti erősödésének korrekciója volt; továbbá a nemzetközi piacokon az euró is gyengült a dollárral szemben, melynek hatását a forint is „megérezte”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.