„Az inflációs kilátások és a jövő héten kezdődő EU/IMF készenléti hiteltárgyalások nem indokolják a jegybanki alapkamat csökkentését, sőt egy túl korai enyhítés a jegybank szavahihetőségének rontásával még vissza is ütne” – írta Király Júlia a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Reuters hírügynökség kérdéseire küldött válaszlevelében.
Az alelnök a kamatcsökkentés konkrét előfeltételeiként az infláció csökkenését és az országkockázati prémium lényeges mértékű csökkenésére utaló trend kialakulását jelölte meg. „Az inflációs cél szempontjából rövid távon nem látok lehetőséget monetáris enyhítésre” – fogalmazott az MNB alelnöke. Az MNB hat hónapja tartja 7 százalékon, az EU-ban a legmagasabb szinten alapkamatát. A KSH szerdán közzétett adatai a fogyasztói árak további növekedését mutatták júniusban.
A megállapodás ténye
„Nem gondolom, hogy pusztán az EU/IMF-tárgyalások megkezdése már önmagában a monetáris enyhítés irányába mutató jelzés lenne. Ahogy azt a (júniusi kamatdöntő ülés) szerdán nyilvánosságra hozott jegyzőkönyve is tartalmazza, nem az első látogatás, hanem a megállapodás ténye az, ami számít” – hangsúlyozta Király Júlia. Mint ismert, a felek július 17-én ülnek először asztalhoz Budapesten.
Előző nap a monetáris tanács másik két tagja, Gerhardt Ferenc és Kocziszky György a Bloomberg hírügynökségnek nem zárta ki, hogy a Magyar Nemzeti Bank már júliusban kamatot csökkenthet, mert a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval tervezett tárgyalások jövő heti megkezdése megteremti a mozgásteret a csökkentésre.