Milliárdok az ormánsági fejlesztésekre

Összesen 25 milliárd forint támogatásban részesül a dél-baranyai Ormánság felemelkedését célzó Ős-Dráva program.

MD
2012. 07. 12. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Giró-Szász András a baranyai Drávasztárán a témában tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a pénz első felét 2014-ig, a második felét az azt követő költségvetési időszakban biztosítják.

Az Ős-Dráva a fenntartható vidékfejlesztés 45 ezer hektárt és 36 települést érintő hazai mintaprogramja. A 2011 végén indult kivitelezés során vízkormányzási rendszer kialakításával holtágakat, vizes élőhelyeket revitalizálnak, elősegítve a folyó mentén az ökoturizmus, a horgászat, a mezőgazdaság fellendülését.


A még hasznosítatlan folyó vizének egy részét szabályozottan, vízpótló árokhálózatokon keresztül tavakhoz, holtágakhoz, öntözendő területekhez juttatják, a természetes eredetű lefolyásból származó vizet visszatartják, tárolják, majd ebből oldják meg az agrárterületek öntözését. E fejlesztések hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a lakosság piacképes termékek előállításával biztosítsa megélhetését.

Területfejlesztés, munkahelyteremtés és környezetmegóvás

Giró-Szász András hangsúlyozta: a kormány megalakulása óta kiemelten fontosnak tekinti a vidékfejlesztés erkölcsi és gazdasági alapjainak erősítését. Ehhez olyan programokat lát szükségesnek, amelyek a területfejlesztés mellett a munkahelyteremtésére és a természeti környezet megóvására egyaránt nagy hangsúlyt fektetnek. A kormányszóvivő úgy vélte: az Ős-Dráva ilyen program.


Tiffán Zsolt, a térség fideszes országgyűlési képviselője kitért arra, hogy az Ős-Dráva beruházásai mintegy 1600 embernek adnak munkát, a kivitelezés eredményeként pedig mintegy 15 ezer ember életfeltételei, perspektívái javulnak az ország egyik legszegényebb, szinte elfeledett területén.

A Start munkaprogram is besegít

Megjegyezte, hogy a munkálatok más forrásból, horvát–magyar összefogással már tavaly év végén megkezdődtek: a Dráva felső folyásánál négy mellékágat élesztettek újjá, és a projektbe időközben a Start munkaprogram résztvevői is bekapcsolódtak. Jelenleg 430-an dolgoznak a vízkormányzási rendszer kialakításában érintett területek előkészítésén.

Már idén látványos eredmények várhatók

A Baranya Megyei Közgyűlés elnöki tisztét is betöltő politikus szerint a kormányzati támogatás már idén lehetőséget ad a látványosabb munkák megkezdésére. Ezek között említette Cun és Szaporca térségében a vízvisszatartási rendszer kiépítését, egy látogatóközpont kialakítását, erdőtelepítéseket, a falusi vendéglátók szálláshelyeinek fejlesztését.


Tiffán Zsolt szólt arról, hogy a kivitelezés előtt számos hatástanulmány készül, a helyi vállalkozókat pedig egy önerőalap létrehozásával szeretnék képessé tenni pályázatokon való indulásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.