Üzenet Zsennyéből Székelyudvarhelyre – és vissza

Fábián Gyula
2003. 10. 10. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Blaskó János szobrászművész, a Szombathelyi Tanárképző Főiskola tanára szeptember közepén alkotásainak avatásán vett részt Székelyudvarhelyen. Alábbi élménybeszámolója művészi krédónak is beillik.
„Már megkezdődött a tanítás, de néhány napra, ünnepségre valósággal átszaladtunk Udvarhelyre feleségemmel. Emléktáblát és szobrot avatott a város szülöttének: a száz éve született Berei Soó Rezső akadémikusnak, egyetemi tanárnak és a Kós Károly iskola és kollégium polihisztor névadójának tiszteletére. Hogyan is kerülök országunk nyugati felének művészfalujából, Zsennyéről Székelyudvarhelyre? Az emléktáblát a Debreceni Egyetem Természettudományi Karának biológiai tanszékcsoportja megbízásából készítettem, mert a nemzetközi hírű profeszszor Kolozsvár és Budapest mellett Debrecenben is tanított.
Annyit tudtak rólam az egyetem vezetői, hogy jó kapcsolatot teremtettem az idők során a székely várossal, és a felkérést megtiszteltetésnek éreztem, bár a világhírű tanárt személyesen nem ismertem. Kötelességünk minden nagy magyar nevelőnek-művésznek, tehát tudósnak és alkotónak emléket állítani az anyaországtól elszakadt falvak, városok méltó helyein, hiszen több mint félszáz évig ezt nem tehettük. Nem tudatosította a magyar oktatáspolitika az ifjúság körében, hogy minden neves, híres, a világban érdemeket szerzett magyar tudós a mienk, és nekünk kötelességünk az ő eredményeik népszerűsítése, személyeik megismertetése éppen a fiatal nemzedékkel. Kós Károlyt, a múlt század alkotóművészét egész életemben tiszteltem, fölnéztem arra az Emberre – hadd íródjék nagybetűvel az ő becsülésére a szó –, aki Erdély és Magyarország mellett az emberiségé. Írt, épített, rajzolt, irodalmat szervezett, ha kellett, folyóiratot szerkesztett, illetve indított szülőföldje népének mindennapi szellemi-lelki gondozására. Megindultan álltam, és állok meg erdélyi középületei előtt, de hazai alkotásait is legnagyobb tisztelettel szemlélem. Kós Károly is a nemzet tanítója volt!
Soó Rezső professzor úr Székelyudvarhelyen született. Egyetemi tanári pályája Kolozsváron alapozódott, nemzetközi hírt-nevet-elismerést a budapesti és a debreceni katedrákon a botanikakutatás területén szerzett nemcsak magának, de egész tudományos életünknek. Az emléktábla elkészítését úgy éreztem teljesnek, hogy portréját is elkészítettem, és ráhelyeztem az emlékeztető alkotásra. A szülőváros által állított tábla mellett a Debreceni Egyetem felkérése során adományozott alkotás még inkább felhívja az utcán járók figyelmét a város nevezetes szülöttére.
Kós Károly szobrát nem köztérre, nem is megbízásra készítettem, hanem inkább magamnak. De az ismeretség Udvarhely vezetői-
vel kimozdította munkámat a zsennyei csendből, és ha egy iskola diákjait serkenti emberibb elhivatásra, akkor nem vonakodom, átadom. Az alkotások akkor élnek igazán, ha az emberek egyszer csak már a magukénak érzik azokat. Udvarhely polgármestere, Szász Jenő avatóbeszédében találóan idézte Kós Károly szavait 1918-ból. Amikor kinevezték a Budapesti Iparművészeti Főiskola tanárának, levélben köszönte meg az ajánlatot, így: »Hiszem, hogy Erdélyben nagyobb szükség lesz rám.« Beteljesedett. Erdély művészetének, közéletének egyik legkiemelkedőbb alakja lett azáltal, hogy szolgálta népét minden körülmény között. A közéleti Kós híressé vált mondását is felidézte a megnyitón: »Dolgoznunk kell, ha élni akarunk, és akarunk élni, tehát dolgozni fogunk.« Példa volt élete, példa helytállása, a majd’ teljes századot átért élethossz minden percében a magyarságot szolgálta határon innen és túl, olyan alkotói hőfokon, amely keveseknek adatik meg. A magam szerény tudása, tehetsége, meggyőződése alapján, követőként, többek között a nagy erdélyi művészek-alkotók útját, elkötelezett helytállását kívánom követni idehaza, a főiskolán, a műteremben, mert sok még a mi tennivalónk éppen ebben a megbolydult világban.”
Mit tehet mindehhez hozzá a krónikás, aki maga is részese volt az udvarhelyi eseményeknek? Talán annyit: nem véletlen, hogy a Kárpát-medencei magyarság két nagy alakját e székely városban idézték meg. Helytállást sugalló magatartásformákat, kormánypolitikusoknak is utat mutató példákat ugyanis az utóbbi időben épp az autonómia gondolatát vállaló Udvarhelyről kap az erdélyi magyar. Mondjuk ki, már-már az anyaországi is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.